Torbalı Ege Gazetesi

Sosyal medya ve sosyal hayat

Sanal Köşe

Sosyal medya ve sosyal hayat
Metin GÜRBÜZ
Metin GÜRBÜZ( metingurbuz@torbaliege.net )
Sanal Köşe
3.333 okundu
24 Ekim 2018 - 9:56

Bu köşede sanal dünyanın püf noktaları, yeni gelişmeler ve teknoloji ile ilgili yazılarımla sizlerle olacağım. Merak ettiğiniz sorularınızı gazetemizin “Haber Gönder” kısmında veya info@smediaajans.com mail üzerinden sorarak bilgi alabilirsiniz.

Son 10 yılda internetin de yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya hayatımıza hızlıca giriş yaptı. İlk önceleri sadece gençler arasında kullanılmaya başlansa da toplumun her kesiminden her yaştan insan kendini sanal bir sosyal alanda buldu.İnternette sosyal medya ile ilgili arama yaptığınızda binlerce site, makale, araştırma bulabiliyorsunuz. Bunların birçoğu sosyal medyanın zararları, bizden aldıkları gibi yazıları oluşturmaktadır. Hemen her gün bi uzman “aman ha sosyal medya şöyle zararlı, böyle zararlı” gibisinden açıklamalar yapıyor.

Peki, gerçekten sosyal medya yani diğer bir adıyla sanal dünya bu kadar zararlı mı?
Sosyal medya da diğer her şey gibi fazla kullanıldığında ya da bağımlılık derecesinde kullanıldığında elbet zararlı. Nasıl ki fizyolojik olarak uyumak gibi bir ihtiyacımızın bile fazlası veya su gibi bir ihtiyacımızın bile fazlası zarar ise sosyal medyanın da fazlası zararlı. Elbette sosyal medya fizyolojik bir ihtiyacımız değil ama küreselleşen dünyada bilgiye erişmek de önemli bir hale gelmiştir.

Peki, sosyal medyanın bize sağladığı yararlar var mıdır?
Elbette birçok faydası da mevcuttur. Bunlardan en önemlisi bilgiye erişmek diyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse şöylediyebiliriz : Her gün daha da zamana ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Sosyal medya sayesinde nöbetçi eczane, restoran, alışveriş, tarifler gibi bilgilere ulaşabiliyoruz. Bununun yanında bizimle iş yapmak isteyen bir firmanın veya bir ürün hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılabiliyor.

Aslında bu mecralara sadece sosyal medya demek bence yeterli değil. Bu mecraların adı “sanal evrenler” haline gelmeye başladı. Bu nedenle bu evrenlerde iş yapabilmek isteyen firmalar veya kişiler parlayan evrenin parlayan yıldızı olmalılar. Parlamayan bir yıldızı insanlar görmez sesini duymaz. Böylesine büyük bir evrende parlayan yıldız olmak için gerçekten profesyonel çalışmalar ortaya koymak gerekir.

Sosyal evrende hayat bulmak ve kısa sürede parlamak için ne yapmalıyız?
Bu da bir dahaki yazımın konusu.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 9
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans