Torbalı Ege Gazetesi

Davete katılan Neşet Ertaş’ın sözleri şok etti!

Türkülerin babası, Bozkırın Tezenesi rahmetli Neşet Ertaş katıldığı bir davette herkesi şaşırttı. Ertaş bestelerinin okunmasına değil, selam verilmemesine sitem etti…

Davete katılan Neşet Ertaş’ın sözleri şok etti!
5.759 okundu
21 Ekim 2018 - 4:17

Neşet Ertaş’ın bestelerini okuyarak, plak listelerinde ön sıralara yükselen sevilen şarkıcılarımızdan bazıları, geçenlerde Selda’nın evinde toplanarak ünlü sanatçıyı davet ettiler. Kendisine teşekkür edip, yeni şarkılarını dinlediler. Fotoğrafta, neşet Ertaş çalarken, Seyhan Karabay ile Selda, kendisini can kulağı ile dinliyor… 

Ardında unutulmaz türküler bırakarak 25 Eylül 2012’de hayata veda eden büyük  halk ozanı Neşet Ertaş’ın anısına, 16 Aralık 1972 tarihli bir dergi haberi… 

Neşet Ertaş şimdiye dek hiçbir sanatçıdan teşekkür almamış. Üstelik besteleri  çalınmış, türkülerinden ne para almış, ne de plakların altına adı yazılmış. 

Kendim Ettim Kendim Buldum, Dane Dane Benleri, Tatlı Dillim, Gönül Dağı, Tatlı  Dile Güler Yüze, Çiçek Dağı, El Çek Tabip ve bunlar gibi daha yüzlerce türkü…

Bütün bunları Orta Anadolu’nun o dağlar arasındaki küçücük bir köyde doğup,  büyüyen, tahsil görmeden kendi kendini yetiştiren, kendi kendine saz çalmasını  öğrenip, sazını alıp diyar diyar dolaşan bir adam yazmış.

Üç yaşında duvarda asılı sazı görüp, sevmiş. Beş yaşında tutulmuş saza. Ondan  sonra da elinden düşürmez olmuş. Sonrasında hepinizin bildiği Neşet Ertaş  doğuvermlş. 

Halen Ankara Radyosu’nda çalışmakta olan Neşet Ertaş’ın bugün 500’e yakın eseri, 100’e yakın da plağı var. Şarkılarını o kadar çok sanatçı okumuş ki, sayısını,  adlarını bilmiyor Neşet Ertaş. Bildiklerinin de çoğuyla tanışmamış.

Neşet Ertaş’ın «Tatlı Dillim» adlı bestesiyle müzik dünyasında adını duyurup,  şöhret olan Selda geçenlerde evinde bir çay partisi düzenleyerek, ünlü sanatçıyı  bestelerini okuyan müzisyenlerle tanıştırmak için ilk adımı attı. 

Fakat ne çare ki, Neşet Ertaş’ın bestelerini okuyarak ön sıralara yükselen  sanatçılardan pek azı geldi bu toplantıya.

Ama Neşet Ertaş çevresini dolduran bu birkaç müzisyenin yakın ilgisinden  öylesine hoşnut kaldı ki, gelmeyenlere kızmadı, gücenmedi bile… 

(Olayın 1972 yılından 7-8 yıl önce geçtiği sanılıyor)

Selda’nın evindeki çay partisi Neşet Ertaş’ın besteleriyle başladı, onun  besteleriyle bitti. Usta müzisyen salona girdiği zaman Kamuran Akkor, Vasfi  Uçaroğlu, Selda, Edip Akbayram ve Kardaşlar hep birlikte oturmuş, Neşet Ertaş’ın  son plaklarından birisini dinliyordu.

Sanatçı, sazı elinde salona girince pikaptaki plak kaldırıldı.

– «Bu toplantı beni mutlu kıldı» diye konuşmaya başladı Neşet Ertaş. «Şimdiye  kadar eserlerimi okuyan sanatçılardan, ne bir tek teşekkür, ne de bir selam  aldım. Oysa ben ne bestelerimi okudukları için onlardan ne para istiyorum, ne de  şöhret peşindeyim. Beni gördükleri zaman bir selam versinler yeter.» 

(Bu sözleri herkesi çok şaşırttı. Her türlü dalaverinin döndüğü piyasada Ertaş’ın büyüklüğü salondakileri şok etti) 

Daha fazla konuşmadı Neşet Ertaş. «Müzisyenin işi konuşmak değil çalıp,  söylemektir» der gibi sazını eline alıp çalmaya başladı. Bağlamanın tellerinden  dökülen dertli havalara, Ertaş’ın o yanık sesi de karışınca çıt çıkmaz oldu.

Selda, Neşet Ertaş için koskocaman bir sofra hazırlamıştı. Türkülere ara  verilince masaya geçildi. Ertaş kendisi için hazırlanan pastayı kesti. Toplantı  masada birden daha da canlanıverdi. Ondan sonrası tahmin ettiğiniz gibi geçti bu  güzel beraberliğin. Bağlamanın yanına, gitarlar, curalar katıldı. Ve hep  birlikte söylenen türküler gece yarısına kadar devam etti…  

(Türk Nostalji)

NEŞET ERTAŞ KİMDİR?

Neşet Ertaş,1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde Abdallar (Kırtıllar) Köyünde doğmuştur. Kırtıllar nüfusunun tamamı abdallardan ibaret olan bir aşiret köyüdür. Köyün çevrede “abdallar” adıyla anılması da bundan olsa gerek. Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır. 7 kardeşi olan Neşet Ertaş ailenin ikinci çocuğudur. Çocukluğunda 8 yıl Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri, Yozgat ve köylerini gezdiler. Bu yüzden okula gidemedi. Babası Muharrem Ertaş Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarındandır.

Neşet Ertaş, daha 5-6 yaşlarında iken, önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte gittikleri düğünlerde babasına kemanla eşlik etti. Geçimlerini bu şekilde kazandılar.

14 yaşında çalışmak için gittiği İstanbul‘da ekmeğini kazanmak için her işi yaptı. Her işi yaparken de sesini ve sazını duyanların telkiniyle 1957 yılında Şençalar Plak tarafından ilk plağı yapıldı. “Neden garip garip ötersin bülbül” türküsü plak olunca Neşet Ertaş efsanesi başladı. Neşet Ertaş bu arada Beyoğlu’nda da bir gazinoda sahneye çıkmaktadır.

Neşet Ertaş bozlak türkülerini feryat olarak nitelerdi. Anadolu insanının acı ve kederini dile ge onun sesiydi.

2 yıl İstanbul’da çalıştı. Sonra Ankara’ya geldi ve sahne hayatına burada devam etti. Ankara’da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanıştı ve hemen evlendi. İki kız bir erkek çocukları oldu. 1962’de İzmir Narlıdere’de askerliğini yaptı. Neşet Ertaş askerlik dönüşünde Leyla Ertaş ile süren 7 yıllık evliliğini bitirip ayrılır.

Plak üzerine plak yapan Neşet Ertaş konserleriyle de bir çok şehri 6-7 defa gezdi. Beste ve plaklarıyla çok meşhur oldu. 1978 yılında parmakları felç oldu. Müzisyenlikten başka mesleğide olmadığı için işsiz kaldı. Tedavi olacak parayı bulamadı. Çareyi 1979’da Almanya’da bulunan kardeşinin yanına gitmekte buldu.

Tedavisini orada yaptırdı. 3 çocuğunu da yanına aldırdı. Mesleğine Almanya’da tekrar başladı. Türklerin bulunduğu yerlerde gazino ve düğün salonlarında çalıp söylemeye başladı.

Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri döner.

Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasım sağlamıştır. Neşet Ertaş, kendisine ait türkülerin son kıtalarında “GARİP” mahlasını kullanmaktadır. Sanatçı şimdiye kadar sazı ile hiç bir sanatçıya eşlik etmedi, sadece tek olarak çalıp söylemeyi tercih etti.

Süleyman Demirel zamanında Devlet sanatçılığı teklif edildiğinde, “devlet sanatçısı olmak ayrımcılığa yol açar, ben halkın sanatçısı kalmayı tercih ederim” diyerek bu ünvanı ve devletten para almayı reddeddi.

Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü.

Neşet Ertaş, Seyhan hanım ile evli olup, Döne, Canan ve Hüseyin Ertaş adında çocukları vardır.

Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle 74 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Neşet Ertaş’ın adı Kırşehir’deki caddelerde, okullarda bulunmaktadır, ayrıca babası Muharrem Ertaş’la birlikte bir de anıtı bulunuyor.

Albümleri :
1957 – Neden garib garib ötersin bülbül
1957-1979 Yılları arasında Kendisinin bile bilmediği bir çok plak albüm yapmıştır.Bazıları Şunlardır;
• Hareli Gelin
• Toplanmış Hakimler Dediler İdam (Adnan Menderese Yazmış olduğu Türküsü)
• Çoban
• Diloylu Halay Havası
• Varıp Bir Kız On Yaşına Değince
• Şeytanın Atına Binip Yeldirme
• Bir Leyla Misali
• Yardan Tatlısı Bulunmaz
• Engeller Koymuyor Yar Sana Varsam
• Ceylan
• Bir Çift Turna Gördüm
• Kıbrıs Destanı (Kıbrıs Barış Harekatından Sonra Yazmış Olduğu Türküsü)
• Giyindim Kuşandım Gittim Düğüne
• Aşk Elinden Ağlayan
• Sar Leyla Leyla
• Hasta Düştüm
1960 – Gitme Leylam
1979 – Türküler Yolcu
1985 – Sazlı Oyun Havaları
1987 – Türkülerle Yaşayan Efsane Deyişler Bozlaklar Türküler
1988 – Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
1988 – Kendim Ettim Kendim Buldum
1988 – Kibar Kız
1989 – Hapishanelere Güneş Doğmuyor
1989 – Sazlı Sözlü Oyun Havaları
1990 – Gel Gayri Gel
1992 – Şirin Kırşehir
1993 – Kova Kova İndirdiler Yazıya
1995 – Seçmeler 2
1995 – Seçmeler 3
1995 – Seher Vakti
1995 – Altın Ezgiler 3
1995 – Benim Yurdum
1997 – Nostalji 1
1998 – Ölmeyen Türküler 2
1999 – Ölmeyen Türküler 3
1998 – Gönül Yarası
1999 – Zülüf Dökülmüş Yüze 1 Kayıt tarihi:1969-1974
1999 – Gönül Dağı 2 Kayıt tarihi:1969-1974
1999 – Muhur Gözlüm 3 Kayıt tarihi:1969-1974
1999 – Zahidem 4
1999 – Neredesin Sen
2000 – Garibin Dünyada Yüzü Gülemez 5 Kayıt tarihi:1969-1974
2000 – Niye Çattın Kaşlarını 6 Kayıt tarihi:1969-1974
2000 – Çiçekdağı 7 Kayıt tarihi:1969-1974
2000 – Ayaş Yolları 8
2000 – Sevsem ÖLdürürler 9 Kayıt tarihi:1974-1986
2000 – Ağla Sazım 10 Kayıt tarihi:1974-1986
2000 – Hata Benim 11
2001 – Dostlara Selam 12
2001 – Sabreyle Gönül 13
2002 – Yar Gönlünü Bilenlere 14
2005 – Vay Vay Dünya 15
2003 – Gurban Olduğum
2008 – Neşet Ertaş 2008

(Haber7) Derleme – Nusret Odabaş

 

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 25
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım