Torbalı Ege Gazetesi

ULUSLARARASI ADANA ÇOCUK SANAT BİENALİ’NE TURUNCU DAMGASI

ULUSLARARASI ADANA ÇOCUK SANAT BİENALİ’NE TURUNCU DAMGASI

ULUSLARARASI ADANA ÇOCUK SANAT BİENALİ’NE TURUNCU DAMGASI
540 okundu
31 Ekim 2018 - 18:03

Uluslararası Adana Çocuk Sanat Bienali; Adana Bilim ve Sanat Merkezi tarafından Adana Sanat Buluşmaları Projesi Adana ve ülkemizde öğrenim gören ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde özel yetenekli öğrenciler ile yurt dışında öğrenim gören özel yetenekli öğrencilerin sanatın içinde yer almaları, farklı sanatsal disiplinlerin bir arada kullanılması ve yararlanılması, ürettikleri sanatsal ürünlerini profesyonel bir platformda sanat ve kültür izleyicileriyle buluşturması planı çerçevesinde iki yılda bir düzenlenecek uluslararası sanatsal etkinlikler organizasyonudur.

Özel Turuncu Eğitim Kurumları 7-18 yaş arası öğrencileriyle düzenlenen “Sınırların ve Zamanın Ötesinde Oyun” konulu bienale iki kısa film, iki karma görsel sanatlar çalışmasıyla katılmaya hak kazandı. Konu hakkında Kurum Müdürü Eğitmen Çetin TURAN: “Ülkemizde eğitimin ihtiyaç duyduğu en önemli konulardan birisi evlerimizde çocuğumuzun, okullarımızda öğrencilerimizin iyi bir akademik eğitimin yanında sanatsal duyarlılık kazanmalarıdır. Bu açıdan bakıldığında ciddi, çocuğu ve öğrenciyi bir bütün halinde ele alan, onun duygu dünyasına önem veren tüm platformları ve organizasyonları önemsiyor ve katkıda bulunuyoruz. Uluslararası Adana Çocuk Sanat Bienal’i de bu anlamda önemli. Türkçe ve Sanat zümremizin koordinesinde yürütülen çalışmalar da Bienal küratörü ve ilgili birimler tarafından incelenip sergilenmeye layık görülmüştür. Bu anlamda öncelikle projede görev alan öğrencilerimizin sanata bakış açısını bu şekilde ifade etmelerini yürekten kutluyorum.”

Bienal’in içeriğini sorduğumuzda: “Bienal çocuğun oyun algısını geçmişten bugüne ve geleceğe taşıyan bir profilde gözler önüne seriyor. Öğrencilerimizin hazırlamış olduğu Bana Oynadığını Söyle kısa filminde teknolojiyle sıkıştırılmış çocuğu görüyoruz ki ben de izlerken düşüncelerimden izler buldum. Gerçeğin Aynası kısa filminde ise oyunun gerçeği simule etmesi yani gerçeğin taklidi olması yönüyle ele alınmış. Öğrencilerimizin düşünce dünyalarını bu denli iyi aktarabilmelerini gerçekten tebrik ediyorum.” cevabını alıyoruz.

Haberde bahsedilen kısa filmlerin ve görsel eserlerin Özel Turun Eğitim Kurumlarının facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 7
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans