Torbalı Ege Gazetesi

Pazarları Yok

Pazarları Yok
541 okundu
03 Kasım 2018 - 10:19

Balın faydaları saymakla bitmiyor. Fakat arıcıların en büyük sıkıntısı, merdiven altı üretilen kaçak bal yapımı. Organik bal üretip satışını gerçekleştiren Ferhat Akarsu, bal pazarları olmadığını ve belli firmalara satış yapmak zorunda kaldığını ifade ederek, “Sadece bazı kesimlere satış yapabiliyoruz. Diğer kitlelere ulaşamadığımız için çok fazla kazanç elde edemiyoruz. Zaten yıllık üretimimiz düşük. Tabi bu tabiatın getirmiş olduğu bir olay. Ya yağış çok oluyor ya da yağış az oluyor. Ama elimizden geldiğince ayakta durmaya çalışıyoruz” dedi.

Arı Hırsızları Arttı

Torbalı’da son zamanlarda yaşanan hırsızlıklar en çok çiftçileri ve arıcıların belini büktü. Her şeyi hırsızlık malzemesi haline getiren hırsızlar, arıcıların da korkulu rüyası oldu. Arıların başında her gün bekleyemiyoruz diyen Akarsu, “Arı hırsızlığını önlemek için bekçilik yapmak zorundayız. Duyarlı olmamız lazım. Çevredeki komşular şüphe uyandıran herhangi bir şey olduğu zaman beni arıyorlar. Yetkililer de bu konuyu yakından takip etmeli ve çözüm üretmeli. Arı yetiştiricileri olarak bu yaşanan hadiselerden muzdaripiz” dedi. Öte yandan balın değerinden düşük fiyata satışını yapan Akarsu, insanların alım gücünün düştüğünü ve karmajdan ödün verdiğini ifade etti.

Sayıları Giderek Azalıyor

Arıların son zamanlarda sayılarında düşüş yaşanıyor. Arı yetiştiricileri bunun büyük bir tehlike olduğunu ifade etti. Arıları etkileyen bir şey olduğunu ve araştırma yapılması gerektiğini vurgulayan Akarsu, “Arıların içindeki işçi arılar çok hızlı bir şekilde kayboluyor. Arı ölümleri arttı”dedi. Asalak arıların, kovanın içine girip çok kısa zamanda orada beslenip dışarı çıktığını ifade eden Ferhat Akarsu, “Ne kadar doğru bilmiyorum. Fakat bu durumu yeni duydum. Yani bu arıları bir şey mutlaka etkiliyor. Arıcılar olarak bilmediğimiz farklı bir durum var” dedi. Günlük giden arının 100 tanesinden 5 tanesinin gelmediğini ve çoğalma döneminde de gelmediği zaman bal yetiştiremediğini belirtti. Hızlı bir şekilde arı sayısında azalma yaşandığını ve yetkililerin konuyu derinlemesine araştırma yöntemi gerçekleştirilmesini talep etti. Arı olmadığı zaman insanoğlu yok olur diyen Akarsu, “Arıları yaşatmamız gerek ”şeklinde konuştu. Necla ARPACI

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans