Torbalı Ege Gazetesi

İstiridye mantarı ek gelir modeli oldu

Son dönemde oldukça popüler hale gelen istiridye mantarı çiftçiler için yeni bir seçenek oldu. Protein bakımından kırmızı ete yakın olan istiridye mantarını ek gelir elde etmek isteyenler evinde yetiştiriyor

İstiridye mantarı ek gelir modeli oldu
607 okundu
07 Kasım 2018 - 17:33

Doğada kavak ağaçlarında kendiliğinden yetişen ve son derece faydalı bir besin olan istiridye mantarının sofralardaki yeri giderek artıyor. İstiridye mantarı besin değeri bakımından kırmızı ete yakın olmasına rağmen fiyat olarak ona göre bir hayli ekonomik. Bu sebeple istiridye mantarına yüksek bir talep oluşmuş durumda. Talebi karşılamak amacıyla birçok yerde mantarhane kurulmaya devam ediyor.

Basit ve Pratik Yöntem

Mantarhanelerin dışında ek gelir elde etmek isteyenler de istiridye mantarı yetiştiriciliği yapıyor. Torbalı’da istiridye mantarı üretimi yapan Erdal Gündük, çiftçilerin kavak kütüğünde istiridye mantarı yetiştirerek yüksek gelirli bir mahsul yetiştirebileceğini ve diğer ürünlerden daha çok kazanabileceğini söyledi. Basit ve pratik yöntemlerle herkesin istiridye mantarı yetiştirebileceğini belirten Gündük şöyle konuştu: “İstiridye mantarı pazar payı genişleyen yeni bir ürün. Halihazırdaki üretimi ise genelde mantarhanelerde ticari işletmeler tarafından gerçekleştiriliyor. Oysa küçük bir bahçede kolaylıkla üretim yapılabilir. İstiridye mantarı yetiştiriciliğinin çiftçiye öğretilmesi kolay bir süreç olduğu gibi işin kendisi de yüksek beden gücü gerektirmiyor. Üretim sürecine yaşlı, kadın ve engelli nüfus da dahil edilebilir.”

Üretimi Arttıracak

Çiftçi destek kuruluşlarının kırsalda kalkınmanın sağlanması ve ek gelir elde edilmesi amacıyla konuyla ilgili eğitimler verdiğini belirten Gündük, kendisinin de bu eğitimleri alarak işe başladığını söyledi. Bahçesinde 35 kavak kütüğüyle üretime başlayan Gündük yakın zamanda üretimi artıracağını da sözlerine ekledi.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 5
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans