Torbalı Ege Gazetesi

YEREL SEÇİME DOĞRU (2)

YEREL SEÇİME DOĞRU (2)
Feyzullah TURAN
Feyzullah TURAN( feyzullahturan@torbaliege.net )
765 okundu
13 Aralık 2018 - 13:12

31 Mart Yerel seçimlerine 4 ay kalmıştır. İlçemizde Belediye Başkanlığına talip olan aday adayları büyük ölçüde ortaya çıkmış ve kendilerini anlatmaya başlamışlardır.

Bu yazımda tecrübelerimi aktarmaya, kazanacak belediye başkanının öncelik hizmetlerinin neler olması gerektiğini bu günden tarihe bir not düşme adına siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Sevgili Aday Adayı kardeşlerim;

Türkiye cumhuriyeti Devletinin vatandaşı olan, İlçemizde yaşamını sürdüren ve İlçemize ve halkımıza hizmet etmek için o makama oturduğunuzda, kim olursanız olun, ben bir takım hamasi ve basmakalıp sözler söylemeden, dedi kodu ve eyyamcılık yapmadan, sizin öncelikli hizmetleriniz ne olmalıdır ve nasıl bir strateji uygulamanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Eğer İlçemize ve İlçe halkımıza hizmet etme misyonunu üstlenmiş iseniz, işin en önemli kısmı,

Öncelikli olarak, Rozetinizi çıkarıp, iyi bir ekip oluşturup işi ehline teslim etmelisiniz.

Meclisiniz ile Bürokrasinizin arasına bir sınır çizmelisiniz.  Belediye Meclisi, sadece Yasama görevini yapmalıdır. Yürütmeye sizin dışınızda hiç kimsenin müdahale etmesine engel olacak bir sitemi kurmalısınız.

Başkan yardımcılıklarına uzman kişileri getirmelisiniz.  Başkan vekillikleri dışında Meclis üyelerine yasama görevlerinin dışında her hangi bir görev vermemelisiniz.

 Makama oturduğunuzda,

Öncelikle hizmet edeceğiniz insanlar ile samimi bir ilişki kurmalısınız. Bu ilişki güven verici bir ilişki olmalıdır. İlçemizin önemli ve öncelikli sorunlarını, kurduğunuz samimi ilişkilerle belirlemelisiniz. Halkın esenliği belediyeciliğin birinci görevi olduğu bilinciyle o koltukta oturmalısınız.

Bilmelisiniz ki; Yol, Park, Bina, Köprü yapmaktan önce, Halkını mutlu edecek en önemli şeyin, onların temel ihtiyaçlarını gidermek olduğunu bilmelisiniz. İlçe halkımızı en çok mutlu ve memnun edecek olan, güvenli olduğuna ve aç kalmayacağına inanmasıdır. Güvenliğin en önemli ayağı, sokakları, parkları ve mahalleleri ile gecesinin aydınlık olması, karın doyurmanın da en önemli ayağı üretimin teşvik edilmesidir.

Sunulan ve önerilen projeler ortaya bir Vizyon koyamıyorsa, o projelere boşuna geçici hevesler için itibar etmemelisiniz. Her projeniz mutlaka bir vizyon ortaya koymalıdır.

Trafik sorunu, otopark ihtiyacı, ulaşım, kentsel dönüşüm, tarım alanlarının sanayi işgaline son verme, temizlik vs. Hizmetler yapılmaya ve çözülmeye başladığında halkın memnun olması kaçınılmazdır. Halkını memnun eden bir belediye, artık çok daha büyük projeleri hayata geçirecek en büyük halk desteğini ve mali desteği kolaylıkla bulabilecektir.

Eğer siz ilçemizde, her hizmet edeceğiniz bölgenin insanları ile yüz yüze görüşüp istişare ederek, hizmetleri götürürseniz, halkın desteğini her zaman arkanızda hissedersiniz.

Çalışmalarınızda;

Farklı sosyo–ekonomik, sosyo–demografik ve değişik siyasi guruplar ve kişilerden alacağınız öneri ve destekler büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Sonuçta hedefinize çok çabuk ulaşacaksınız.

Bir gün mutlaka görevinizi bırakacaksınız.  Bıraktığımız zaman geriye dönüp “Şuna da gücümüz yetiyordu ama niye yapmadık” diyeceğiniz bir şey kalmasın istiyorsanız, imkânların verdiği her şeyi nefsinize, hırsınıza ve makam hevesine yenik düşmeden yapmalısınız.

Torbalı halkının, çağdaş belediyeciliğin bütün imkânlarından yararlanması misyonunuz, vizyon olarak hedefiniz, halkınızı çağın bütün imkanlarıyla buluşturan bir belediyecilik olmalıdır.

Benim gördüğüm;

Aday adaylarının hepsi de İlçemizi, ilçe halkımızı ve İlçemiz sorunlarını çok iyi bildiğine inandığım kardeşlerimdir. Bu özellikleri hizmet makamına oturdukları zaman ellerindeki en büyük avantajlarıdır.

Kardeşlerimiz İlçemizdeki problemlerin kaynağını çok iyi bilenlerdir. Ben çoğu yazılarımda “Tarihini bilmeyen gününü değerlendiremez, yarına da proje üretemez” diye yazmışımdır.

Aday adayı kardeşlerimiz, şu anda orantısız bir büyüme gösteren ilçemizin yarıdan fazlasının ekin ve pamuk tarlaları oldukları zamanları bilirler. Birinci derece tarım alanlarının nasıl katledildiğinin bilincindedirler.

Gözleri kapalı nerede nasıl bir sorun olduğunu bilirler. Ancak, birkaç kardeşimizin dışında, nefislerini hırslarını ve makam heveslerini nasıl ve ne kadar frenleyebilirler bilemiyorum.  Bekleyip göreceğiz.

Tüm aday adayı kardeşlerimin şansları ve yolları açık, yürekleri serin olsun.

ALLAH’A EMANET OLUNUZ

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 5
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans