Torbalı Ege Gazetesi

Eleştiriyi seviyoruz

Eleştiriyi seviyoruz
Yaşar CEYLAN
Yaşar CEYLAN( yasarceylan@.torbaliege.net )
4.118 okundu
26 Aralık 2018 - 13:57

Biliyor musun, ben artık sosyal medyaya bakmak istemiyorum. Oradakilerin birbirine davranış biçimine anlam veremiyorum. Bizzat bana bir şey denmesine gerek yok, birbirlerine yaptıklarından da rahatsız oluyorum. Artık normalleşen, sıradanlaşan o davranışlarla karşılaşmak islemiyorum. İnsanların kendi zekâsını başkalarının aptallığı, kendi iyiliğini başkalarının kötülüğü, kendi güzelliğini başkalarının çirkinliği üzerinden tarif edişini, kendini başkaları üzerinden temize çekişine artık şahit olmak istemem… Yaygın bir alaycı dil var, bunu zekâ pırıltısı sanıyoruz, ama değil. Sadece muhatabına değil, sahibine de zarar veren kötücül bir ses o. Bu kadar öfkeyle, hırsla, telaşla yaşanmaz. Durmadan içeride fokurdayan o zehirli duygular sahibine yük olur en çok…

Birbirimize karşı daha merhametli, hoşgörülü olmayı öğrenmemiz, daha doğrusu hatırlamamız gerekiyor bence. İnsanı en çok birinin yarasına merhem olmak iyileştirir. Hiç değilse bir merhabayı, günaydını, tebessümü esirgememeliyiz birbirimizden. Pasif, agresif tavırlarımızdan, iyi bir şey diyor gibi davranıp bir araba kötü laf etme merakımızdan, her konuda haklı olduğumuza kanaat getirip habire etrafımızı eleştirme sevdamızdan, saldırgan ve sabırsız hallerimizden biraz sıyrılsak, hep beraber sakinleşsek biraz ferahlayacağız aslında.

Ama bizler bunun için bir çabada bulunmuyoruz. Aksine merhamet hoşgörü diye bir kavram zaman geçtikçe kalmıyor hayatımızdan onu hayatımızdan gün geçtikçe bitiriyoruz. Birbirimize içten olsak dürüst olsak her şey yolunda gitmez mi? Ama biz olumsuz davranışlarımızı sosyal medyaya kadar taşıyabiliyoruz. Yaptıklarımızın hoş bir davranış olmadığını bilmemize rağmen yapabiliyoruz. Sosyal medyada merhamet ve şefkat kalmamış diyenlerden misiniz sizde?

Hayatımızda yaptığımız bazı yanlışların doğru olmadığının farkında olmamıza rağmen. Neden kendimize çeki düzen veremiyoruz. Bizler eleştirmeyi çok severken eleştirilmeye gelemiyoruz. Bize yapılmasını istemediğimiz davranışları sosyal medyaya yada karşımızdakilere yansıtıyoruz.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 25
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım