Torbalı Ege Gazetesi

İmam Hatip’ten dev proje

Torbalı Anadolu İmam Hatip Lisesi, geliştirdiği ve bakanlıkça desteklenen bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında ilçedeki engelliler tarihi mekanlara götürülecek ve böylelikle tarihi mekanlardaki engeller ortadan kalkacak

İmam Hatip’ten dev proje
375 okundu
10 Ocak 2019 - 9:09

Torbalı Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sunduğu Engelsiz Torbalı Tarihi ve Gençlik Projesi ile bakanlıktan destek almayı başaran İzmir’den 30 kurum arasına girmeyi başardı. Proje kapsamında Torbalı’da yaşayan engelli bireylerin tarihi mekanları tanımasını sağlamak, onları oralara götürmek, onların tarihi mekanlarına ulaşımını sağlamayı hedefleyen okulu öğrencileri bu kapsamda eğitime tabi oldu. Okul Müdürü Coşkun Taşdemir’in yakından takip ettiği proje kapsamında okuldaki 9 öğrenci işaret dili kursu eğitimine tabi oldu. Bugün projenin lansmanın Torbalı’nın en eski binalarından olan İstasyon Kafe’de İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun ve İlçe Gençlik Spor Müdürü Hüseyin Ökmen’in katılımı ile gerçekleşti.

ENGELLİLER TESPİT EDİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 1.Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen proje kapsamında önce okul öğrencilerine Torbalı’nın tarihi mekanları tanıtıldı. Dün başlayan tanıtımlar kapsamında başta Metropolis Antik Kenti olmak üzere birçok noktada öğrencilere Tarihçi Yasin Kayış tarafından bilgiler verildi. Kısa bir süre içerisinde engellilere bu mekanları tanıtacak olan öğrenciler, ilçedeki engellileri de tespit etti. Kısa süre sonra engellilerin tarihi mekanlara erişimini sağlamayı hedefleyen proje hakkında Torbalı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Coşkun Taşdemir açıklamalarda bulundu.

200 ENGELLİYE ULAŞILDI

Taşdemir açıklamalarında, “ Proje dahilinde yaklaşık iki aydır okulumuzdan 9 öğrenci engellilere yönelik iletişim kurma amacıyla işaret dili eğitiminin aldı. Torbalı’nın tarihi ve kültürel mirasını engelli bireylere tanıtmak ve bu tanıtılacak yerlerle ilgili engellilere yönelik düzenlemeler yapmak  ( Brail Alfabesiyle  yazılmış, Metropolis Tanıtımı, Key Museum Tanıtımı, Sesli Betimleme vb.) veya önerilerde bulunmak Torbalı’nın Tarihi Kültürel Mirası’nın tanıtımıyla ile İlgili Engellilere Turizm Rehberliği Etmek amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma sonucu okulumuza ulaşan Torbalı’daki engelli bireylerin tamamı taranıp, bunlardan yaklaşık 200 engelliye birebir telefonla ulaşılarak 45 Engelli birey ve ailesi proje dahil edildi. Bu sayı kademeli olarak artacak” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ BİREYLER TARİHİ MEKANLARI GEZECEK

Açıklamalarını sürdüren Taşdemir, “Torbalı’da yaşayan engelli bireylerin Torbalı Tren İstasyonu ve Sıtma Savaş Dispanseri,  Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi ,  Hipodrom Kafe ,  Metropolis , Yeniköy Sultan Abdulhamit Eserleri, Cellat Gölü  ve Key Museum’a  gezileri sağlanacak. Belirlenen engelli grupları ve ailelerine ile buralara geziler düzenlenerek  tanıtılacaktır. Proje sonunda gezdiğimiz Torbalı’nın Tarihi ve Kültürel Mirası ile ilgili yerlere engelliler yönelik yapılması gereken düzenlemeler veya düzenlemeye yönelik öneriler makam onayı alındıktan sonra rapor olarak sunulacaktır.Ayrıca projemiz sonunda Engellilerle beraber yapılan gezilerden kesitlerin yer aldığı bir resim sergisi düzenlenip, engelli ailelerinin de katılacağı bir davet düzenlenecektir” ifadelerini kullandı.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 5
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans