Torbalı Ege Gazetesi

Onların tutkuları otomobil müzesi açtırdı

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birinin veliahtı olan Selim ve Murat Özgörkey kardeşlerin çocukluk tutkuları, Torbalı’da, tarihe ve kültüre ışık tutan klasik otomobil müzesi açmalarına neden oldu

Onların tutkuları otomobil müzesi açtırdı
722 okundu
31 Ocak 2019 - 10:02

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birinin veliahtı olan Selim ve Murat Özgörkey kardeşlerin çocukluk tutkuları, Torbalı’da, tarihe ve kültüre ışık tutan klasik otomobil müzesi açmalarına neden oldu. Özgörkey kardeşler, dünyanın dört bir yanından bulup getirdikleri klasik otomobiller, motosikletler ve bunlara ait aksesuarlarla, otomotiv tarihini yaşatan görsel bir alan oluşturuldu. Müze, yarıyıl tatilinde öğrencilerle dolup taştı. Gördükleri manzara karşısında önce şaşıran çocuklar, daha sonra araçları merakla inceleyip, kaç yaşında olduklarından çalışıp çalışmadıklarına kadar çeşitli sorular yöneltiyor.

İzmirli iş insanları Murat Özgörkey ve kardeşi Selim Özgörkey, ilkokul yıllarından itibaren tam anlamıyla bir otomobil tutkunuydu. Ancak kardeşlerin üniversite eğitimi için ABD’ye gitmesiyle, bu tutkuları bambaşka bir boyut kazandı. Hemen her marka otomobili ABD’de rahatça bulabilen kardeşler, otomotivle ilgili önemli bilgiler de edindi. Eğitimlerinin ardından döndükleri İzmir’de, ilk olarak Selim Özgörkey, hayalini kurduğu cipi, satın alıp yeniden yarattı. Selim Özgörkey’e ağabeyinin de destek vermesiyle iki kardeşin 2002 yılında başladıkları klasik otomobil serüvenleri, onları 13 yıl sonra çok önemli bir noktaya getirdi. Özgörkey kardeşler, dünyanın dört bir yanından topladıkları klasik otomobilleri, kendi fabrikalarında kurdukları atölyede özel ekiple birlikte adeta yeniden yarattı. Otomotiv tarihinden örnekleri tek tek bulan kardeşler, hiç ummadıkları şekilde geliştirdikleri koleksiyonlarını sergileme kararı alınca, 2015 yılında ulusal ve uluslararası boyutta klasik otomobil tutkunlarının ağırlanacağı, İzmir’in Torbalı ilçesindeki KEY Museum’u kurdu. Müzede, 1886 yılında üretilen ilk otomobilden 1885 model ilk motosiklete kadar toplam 170 parça sergilenmeye başlandı. Yaklaşık 7 bin metrekare alan üzerine kurulan müzede, 1880’li yıllardan başlayan ve bugüne kadar uzanan koleksiyonda bazı markaların (BMW, MINI, Mercedes Benz, Cadillac, Ford ve Porsche) ilk otomobilleri yer aldı. Müzede ayrıca İkinci Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen yaklaşık 2 bin adet kaput amblemini de görmek mümkün. Müzede 2 bin 550 model otomobil, 1950’li yıllara ait benzin istasyonu, 1990’lı yıllardan 1960’lara kadar olan süreçteki benzin pompaları ve otomobil temalı eşarplar yer alıyor.

TATİLLE BİRLİKTE ÇOCUKLAR AKIN ETTİ

Her geçen gün bilinirliği ile birlikte ziyaretçi sayısı da artan müzeye, özellikle yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte İzmirliler, büyük ilgi gösterdi. Aileler, çocuklarıyla müzeyi ziyaret etti. Burada rengarenk ve çeşitli tipteki otomobillerle karşılaşan çocuklar, büyük bir merakla onları tanımaya çalıştı. Anne babalar da meraklarıyla çocukları aratmadı.

Müze yöneticilerinden Melis Gelişken, Tatille birlikte yoğun ilgi görüyoruz. Gözleri kapalı içeriye alınan çocuklar, gördükleri manzara karşısında önce şaşırıyorlar sonra da araçları merakla inceleyip kaç yaşında olduklarından çalışıp çalışmadığına kadar sorular sorarak öğrenmeye çalışıyorlar. Bizler de onların merak ettiği her konuya açıklık getirmeye çalışıyoruz dedi.

Müze pazartesi ve salı günleri hariç, haftanın beş günü 10.00- 17.00 saatleri arasında gezilebiliyor. Müze ziyaretinde 0-6 yaş grubundan ücret alınmıyor,

Tam bilet fiyatı 20 TL, öğrenci, öğremen ve 65 yaş üstü 10 TL, 10 kişi ve üzeri gruplarda kişi başı 15 TL.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans