Torbalı Ege Gazetesi

Erdoğan 11 maddelik seçim manifestosunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herkesin merak ettiği AK Parti’nin seçim manifestosunu canlı yayında açıkladı. Ak Parti, ‘Memleket işi gönül işidir’ diyerek gönül belediyeciliği ile milletimizin huzuruna çıkıyor

Erdoğan 11 maddelik seçim manifestosunu açıkladı
2.127 okundu
01 Şubat 2019 - 8:50

Erdoğan, toplantıda AK Parti’nin yerel seçim adaylarını da tanıtacak. Ankara Spor Salonuda yapılan toplantıya 81 ilden 40 bin kişi katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan salon dışında toplanan AK Partililere seslendi. Erdoğan, “Ve bütün büyükşehirlerde, illerde, Cumhur İttifakı olarak inşallah yeni bir süreç başlatacağız. Bir tarafta zıllet ittifakı, bir tarafta cumhur ittifakı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

Önümüzdeki seçimlerde milletimizin tercihini yine hizmet siyasetinden yana kullanarak AK Parti sandıktan yine açık ara birinci çıkaracağına inanıyorum.

AK PARTİ OLARAK ŞEHİRLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ: Dik duracağuz, dikleşmeyeceğiz. Bizim gözümüzde şehirler içinde yaşayan insanların aynasıdır. Şehri emanet görmek, emanet almak ancak gönül sahibiyse olur, gönüllere girerek olur. O zaman gönülden gönüle köprü kurulur. AK Parti olarak şehirlerimize ve onlar için kurulmuş belediyelerimize büyük önem veriyoruz.

ŞEHİR SORUNLARININ NEDENİ… Bugün, il ve ilçe merkezlerinde yaşayan nüfus oranı yüzde 80’i aştı. Dünyada ise yüzde 55 şehirlerde yaşıyor. Dünyayı ve hayatı nasıl idrak ediyorsak yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. Bize göre şehir sorunlarının ortaya çıkmasının nedeni insan fıtratının bir kenara bırakılmasıdır.

CHP ÇÖPTÜR ÇAMURDUR: CHP çöptür, çukurdur, çamurdur. Böyle devraldık İstanbul’u. 2004’ten bugüne belediye başkanlarımızın önüne çok büyük hedefler koyduk. Eğer çöp dağlarından İstanbul temizlendiyse, çöp depolama alanı patlamak suretiyle 39 vatandaşımız orada öldüyse bunun hesabının sorulması gerekir. İlçede de CHP, büyükşehirde de CHP’ydi belediye başkanı.

AK PARTİ’NİN SLOGANINI AÇIKLADI: ‘Memleket işi gönül işidir’ diyerek gönül belediyeciliği ile milletimizin huzuruna çıkıyoruz.

ŞEHİRLER İÇİN STRATEJİ BELGESİ: Şehirlerimiz için kısa orta ve uzun vaade de strateji belgeleri hazırlayacağız ve bunları takip edeceğiz. Şehirlerimizi geleceğe hazırlayacak projeleri hayata geçireceğiz. Bütün bu belediye hizmetlerini takip etmek için Cumhurbaşkanlığı bünyesinde izleme sistemi kuracağız.

Bakanlıklarımızdan en küçük belediye birimlerimize kadar, şehirlerimizle ilgili tüm planları, projeleri, yatırımları, hizmetleri bu strateji belgeleri üzerinden takip edeceğiz. Kimlikli şehirlere vurgu: Çevreyi ön plana koyan yatay mimari, sıfır atık, tasarruf tedbirleri, hayvan hakları, millet bahçeleri ve millet kıraathanelerinin de yer alacağı manifestoda şu başlıklar öne çıkıyor: Her şehir için bir şehir anayasası hazırlanacak. Her şehre özgü kimlik kazandırılması sağlanacak. Şehirdeki binaların yapısını şehirlerin doğası, hava şartları, kimliği belirleyecek. Her şehrin kendine has şehircilik vizyonu olacak. Şehrin mimarisi korunacak, ruhu olan mekanlar öne çıkacak. Çevreye duyarlı üreten şehirlere vurgu yapılacak.

Mahalle kültürü canlı kılınacak: Çevre dostu şehirlere dikkat çekilecek manifestoda halen uygulanan sıfır atık projesinin genişletilip genelleştirilmesi de yer alacak. Mahalle kültürünü canlı kılan, komşuluk ilişkilerini yaşatan çevreye duyarlı güvenli ve akıllı şehirler ortaya konulması amaçlanacak.Parsel bazlı imar planlarına izin yok: Kişiye özel, parsel bazlı imar planlarına izin verilmeyeceği, imar planlarının bütüncül bazlı olacağına vurgu yapılacak. Mahalle ve ada bazlı imar planı yapılacak. İhalelere de şeffaflık getirilecek. Belediyeler ihaleleri internet sitelerinden canlı yayınlayacak. İmar planı bütüncül yapılması istenecek.

Belediye başkanı örnek olmalı: Tasarruf tedbirlerinin de yer alması beklenen manifestoda belediye başkanlarından yerli malına daha fazla ağırlık verilmesi istenecek. Belediye başkanlarının hemşehrilerine örnek olması üzerinde durulacak. Başkanların konuşmasından, kıyafetine, ulaşılabilir olması da diğer başlıklar arasında. Manifesto, belediye başkanlarının taahhütü olacak. Sosyal belediyecilik anlayışı: Manifestoda hayvanları korumaya yönelik mesajlar yer alacak. Sokak hayvanlarının en iyi şartlarda bakılması ve korunmasına yönelik alt yapıya dikkat çekilecek. Sosyal belediyecilik başlığı altında millet bahçelerinde çocuk kreşleri de planlanıyor. Sanat akademileri gibi sosyal belediyecilik anlayışının örnekleri de anlatılacak.

Cumhur ittifakı vurgusu: Cumhur İttifakı’nın önemine vurgu yapılacak manifestoda, ittifakın kirli pazarlık masalarında değil, milletin gönlünde kurulduğu ifade edilecek.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 22
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım