Torbalı Ege Gazetesi

İNSAN! ÖNCE KENDİNİ TARİF EDEBİLMELİDİR

İNSAN! ÖNCE KENDİNİ TARİF EDEBİLMELİDİR
Feyzullah TURAN
Feyzullah TURAN( feyzullahturan@torbaliege.net )
404 okundu
19 Şubat 2019 - 12:55

“Kendine güvenin varsa yola çıkacaksın, başkalarına güvenerek yola çıkanlar mutlaka ya yolda kalırlar ya da kazandıklarının bedelini en ihtiyaç duydukları zamanlarda çok daha ağır bir şekilde öderler”

İlçemizin geleceğini düşünerek, halkımıza hizmet için yola çıkanlar, önce kendilerindeki öz güveni görmeleri gerekmektedir.  Allah rızasını düşünerek, (Çocuklar- torunlar) halkının geleceği için yola çıkanlar, belki aldatılıyorum hissine sokulmaya çalışılabilirler, nefsini aşamayacağı zamanlar, şaşırıp, tereddüde düştükleri anlar olabilir.

Düşüncelerinizde samimi iseniz, yola çıkarken ne pahasına olursa olsun, ikiyüzlü insanlara ve yöneticilere asla taviz vermeden yürümeyi kendinize ilke edinmelisiniz.  Gelip geçeceği üç günlük dünyasında İnsanoğlu, utanç duygusu, haysiyet ve cibilliyet gibi olmazsa olmaz insani değerler ile korkaklık, riyakârlık, gibi sonradan kazanılan sıfatlarla yaşamanın ve anılmanın kolaylığını/zorluğunu mutlaka bilmeli ve öğrenmelidir.

Mutlaka, herkesin yaşadığı ortak değerler vardır, Ama riyakârlık, haysiyetsizlik ve ihanet, cibilliyetli hiçbir insanın kabul edeceği ortak değerler olmamıştır. Kişisel örnekleri olsa da toplumsal değer yargılarımızın içinde yer almamıştır. Ama günümüz değerlendirildiği zaman riyakârlık ve ihanetin toplumsal değer yargılarımızın içinde yer almaya başladığını görüyoruz. Konuştuğunuz insanın gözlerine dostça bakabildiğiniz zaman riyakârca sana bakan ve gülümseyen gözleri fark edebiliyorsunuz.

Ana-baba çocuklar, kardeşlerin dışında çevrenizde güvenebileceğiniz dostlardan çok az görebiliyorsunuz. Senden ister alırlar, ama sen istediğin zaman senden yapamayacağın şeyler isterler. Asıl değerler senin gösterdiğin duruş ile ortaya çıkar. Ben kişisel olarak, yıllardır, çoğu Yazar ve Akademisyenlerin yazılarında ki; öz’ü anlar, beğenirdim ama üsluplarını her zaman yadırgardım.

İlçemizde, yerel ve genel siyasette görev alan ve göreve talip olan kardeşlerimiz önce kendindeki özgüveni görmelidir.

Birilerine güvenerek, birinin listesinde sadece sayı tamamlamak için görev alanların çıktıkları yollar her zaman çok dikenli olmuş ve toplumun gözünde sürekli kan kaybetmişlerdir. Kaybedilen kanlar gelecekteki itibarını sürekli olumsuz yönde etkilemiştir.

İnsan gücü, kendi kişiliğinde aramalıdır. Makam, para ve pul uzun vadede yeterli olmamış ve olmayacaktır. Bugün ilçemizde ve ülkemizde çok önemli makamları işgal etmiş, para, mal mülk sahibi insanların hayatları milletin gözleri önündedir.

Mutlaka İlahi adaletin tecellisine inanmalıyız. Aslında onlar da kendilerinin ilahi adaletten kaçamayacaklarını bilmektedirler.

25 yıl önce, vizyon sahibi bir dostumdan, Süleyman Demirel için “Milletin Manevi duygularını kullanan Cumhurbaşkanı, halktan kazandığı değerlerini sıfırlamadıktan sonra, Allah dergahına almaz”  dediğini işitmiştim. İtiraf edeyim o günlerde bu söze pek itibar etmemiştim.

İlçemizin seçilenleri için önceki yıllarda  “85 yaşında elinizde bastonla Torbalı sokaklarına çıkacağınız günlere yatırım yapın, samimi saygı ve sevgi sizlere asıl o zaman lazım” diyerek düşüncelerimi bir yazımda okurlarımla paylaşmıştım.

Riyakârlardan oluşturulacak güç yarın size sırt çevirir, sizi vurur. Bugün kazanacağınız para, şöhret, hanlarınız ve hamamlarınız size yardım elini uzatamaz. Bu gün mutlu görünenin yarınki hali her zaman meçhuldür.

“Zurnanın son deliği olamadan silinir gidersiniz” Dediklerimiz ortalıktan yok oldular. Çok yakın olduğumuz genç kardeşlerimiz kendilerini sıfırladılar, bize bir adım uzakta olanlar bu gün o sözlerimizden etkilenmiş ve en yakınımızda duruyorlar ve aynı kıbleye saf tutuyoruz. Kıblesini bilmeyen ve şaşıranlardan uzakta, Allah’a şükür yüzümüzün akıyla ayaktayız. Bundan sonra da yanlış yerde saf tutmamak için direneceğiz.  Allah herkesi itibardan düşürecek yollara girmekten korusun.

18 yaşımdan beri gözlemlediğim tek önemli gerçek, aldattığını ve kazandığını zannedenlerin, hep kaybettiğidir. Eğer riyakârsan, eğer samimi değilsen, eğer iftirayı, eğer nefsine hizmet etmeyi ve suizanı kendine alışkanlık haline getirmiş isen mutlaka kaybedersin.

İnsanım diyerek yola çıkanlar ve hizmetlere talip olanlar öncelikle kendilerini bilmeli ve tarif etmelidirler. Kendini tarif edemiyorsan, gösterilen doğru tarife uymuyorsan, kaybetmeye mahkûmsun.

İnsan; Para-mıdır?  Mal-mıdır? Makam-mıdır? Nefsi arzuların hizmetkârımıdır? Yoksa akıl ve izan sahibi Allah’ın bir kulumudur?  Bunun tarifini bulmak zorundadırlar.

Hizmet ehli insanlar için gerçek arkadaş ve gerçek dost kavramları çok önemlidir, Gerçek dostların gözlerindeki samimiyeti okudukları zaman onlara sırt çevirmezler onlardan korkmazlar. Çünkü kaybettiklerini sandıkları zamanlarda bile gerçek dostlarla çok şeyler kazandıklarını görürler.

ALLAH’A EMANET OLUNUZ

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 10
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 5
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans