Torbalı Ege Gazetesi

Torbalı’da bir ilk

Türkiye’de ilk kez sebzeli erişte yaparak patentini alan Semiha Ayvazoğlu ilçedeki semt pazarların kendi ürettiği ürünleri satışını yapıyor

Torbalı’da bir ilk
685 okundu
28 Mart 2019 - 9:19

Sağlıklı hayat kavramı gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın önemli bir kavramı oldu.  Bugün doğal üretim ile üreticilerin iş yükünün artması, alınan verimin modern tarıma göre daha az olması gibi pek çok nedenden, organik üretim yapılması  güçleştiriyor. Türkiye de özellikle son yıllarda artan üretim maliyetleri nedeniyle organik üretim yapan sayısı giderek azaldı. Torbalı’da yaşayan Semiha Ayvazoğlu organik üretimin zor iş yüküne rağmen yıllardır evinde ürettiği ürünleri semt pazarlarında satmayı  sürüyor.

SEBZELİ ERİŞTENİN MUCİDİ

Torbalı farklı bölgelerden gelerek tezgah açan çok sayıda üretici veya bulunuyor. Semiha Ayvazoğlu semt pazarların da yıllardır tezgah açan diğer satıcılardan farklı olarak çoğunluğunu tamamen kendisini ürettiği ürünleri satıyor. Ayvazoğlu ayrıca 10 yıl kadar önce kendi evindeki imkanlarla sebzeli eriştenin tarifini keşfederek patentini alarak sebzeli eriştenin ülke geneline yayılmasını sağladı. Çalışkanlığıyla dikkat toplayan Semiha Ayvazoğlu evde üretim iznini ilk alanların arasında yer alıyor. Sebzeli erişte tarifinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Ayvazoğlu, “Ben kendi mutfağımda kullandığım birçok şeyi kendim hazırlıyorum. Erişte yaptığımız dönemde sebzeli nasıl olur diye küçük bir deneme yaptım. Elde ettiğim tat beklentimin üzerinde çıktı. Sonrasında da sebzeli erişte tarifinin patentini aldım” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans