Torbalı Ege Gazetesi

Hastalara şifa dağıtıyor

Dağda ovada topladığı bitkileri kaynatıp çeşitli hastalıklara alternatif tedavi olarak sunan 55 yaşındaki ‘Şifa Nine’ lakaplı Ayşe Ürünlü 16 yıldır kapısını çalan hastalara yardımcı oluyor

Hastalara şifa dağıtıyor
998 okundu
01 Nisan 2019 - 9:30

Tulum Mahallesi’nde yaşayan ve mahallelilerin ‘Şifa Nine’ adını taktığı Ayşe Ürünlü tam 16 yıldır İbrahim Gür ile dağlara çıkarak şifalı bitkiler topluyor. Topladığı şifalı bitkileri evinde temizleyip evinin bahçesinde odun ateşinde kaynatan Ayşe nineye vatandaşlar dağıttığı şifadan dolayı teşekkür ediyor. Dağlardan topladığı Filistin Çiçeğinin nezleye, kekik, akbaşlı ve kantaron otunun mide ve bağırsak hastalıklarına, boş abla ve Kürt üzümünün ise şekere iyi geldiğini anlatan Ayşe Ürünlü ve İbrahim Gür bu sayede birçok kişinin derdine derman oldu. Selçuk’tan Tire’ye, Bayındır’dan Ödemiş’e kadar birçok kişi için özel ilaçlar hazırlayan ikili tıp bilimine alternatif adeta alternatif görevi üstleniyor.

ÖNCE DOKTORA GİDİN

Ayşe Ürünlü dağlarda kendi imkanlarıyla topladığı bitkilerle şifa dağıtıyor. Tulum Mahallesi’nde yaşayan Akro Türklerden olan Ürünlü, bugüne kadar çok sayıda kişinin sağlığına kavuşmasına yardımcı olmuş. Atalarından öğrendiklerini uyguladığını belirten Ürünlü, günde onlarca kişini kapısını çaldığını belirtti. Çevre ilçelere kadar adını duyuran Ürünlü, “İnsanlar önce doktorlara gitmeli. Onlar her zaman en doğru şekilde müdahale eder. Bizim dağlardan topladıklarımız ilaçlara takviye oluyor. Her bitkinin bir şeylere faydası var. Allahın bir kudretidir bu.” diye konuştu.

BİTKİLER HASTALIKLARA İYİ GELİYOR

İlkokul mezunu olmasına rağmen tıp alanındaki yenilikleri sürekli takip ettiğini ifade eden 55 yaşındaki Ürünlü, hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini daha önce bu işleri yapan köyün yaşlılarından öğrendiğini bildirdi. Torbalı’da 2 milyon ağacı bulunan zeytininde çok faydalı olduğunu belirten Ürünlü zeytin suyunun şeker hastalığına iyi geldiğini ifade etti. Ayrıca Ürünlü, Bitki zenginliği açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden birisi olan bu bölgedeki birçok bitkinin birçok hastalığına iyi geldiğini ifade etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans