Torbalı Ege Gazetesi

Rahmetli başbuğumuz

Rahmetli başbuğumuz
Feyzullah TURAN
Feyzullah TURAN( feyzullahturan@.torbaliege.net )
1.914 okundu
04 Nisan 2019 - 14:25

20.YÜZYILIN başında Osmanlı’nın “hasta adam” ilan edildiği dönemlerde, üç fikir akımı öne çıkarak mücadele vermekteydi.

20.YÜZYILIN başında Osmanlı’nın “hasta adam” ilan edildiği dönemlerde, üç fikir akımı öne çıkarak mücadele vermekteydi. Ziya Gökalp’ın Türkçülük fikri öne çıkmış, İttihat ve terakki tarafından kısmen ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında da Mustafa Kemal Atatürk’ün “fikrimin babası” dediği Ziya Gökalp’ın fikirleri benimsenmiştir.

Soydaşlarının ve dindaşlarının hemen hemen tamamının esir ya da etkisiz durumda olduğu Türkiye Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurarken, yüzyıllardır yüklendikleri ve hiç bir karşılık beklemedikleri, “Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi” hedefi ile resmî ve hukukî bir bağ kurmamışlardır. Ancak devletin derin vicdanından, bu ülküyü çıkarmayı da düşünmemişlerdir. Bu sebeple, Türkiye dışındaki Türklük ihmal edilmemiş; kısmen resmî, genellikle de gayri resmi olarak ama şuurlu bir şekilde “dış Türkler” ile bağlar devam ettirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nda galip devletler içinde Rusya’nın da bulunması ve bugünkü Türk Cumhuriyetleri’nin Rusya’nın esareti altında olması, Türk Milliyetçiliği düşüncesi devlet içinde her yönüyle tasfiye edilmiş ve o dönemin yöneticileri Rusya’nın ve batı emperyalizminin etkisiyle tüm ülke genelinde “Türk Milliyetçiliği’ne” ağır darbeler vurmuşlardır.

1944 3 Mayıs Türkçülük olayları o dönemin en bariz örneğidir. 3 Mayıs 1944 tarihi, Türk Milliyetçiliği Hareketi’nin dönüm noktalarından birini teşkil eder. 3 Mayıs 1944 olaylarında yargılanan Türk silahlı Kuvvetleri’nin genç bir subayı olan Alparslan Türkeş’tir.  O genç subay, Türk siyasi tarihine damgasını vuracak olan, 1960 ihtilalinin kudretli Albayı olarak görünen Dünya Türklüğü’nün lideri ve Başbuğ’u Alparslan Türkeş’tir.

1969 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde, kafasındaki gelişmiş Türk Milliyetçiliği fikrini harekete geçirmek için siyasi hayatını başlatan Emekli Albay, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve Dünya Türklüğü’nün lideri ve Başbuğ’u Alparslan Türkeş’tir.

Siyasî mücadeleye başladıktan sonra, Türk Milliyetçiliği ile ilgili düşüncelerini, kitlelere anlatmaya başlayan Başbuğ Türkeş, düşünce dünyasındaki Türk Birliği Ülküsü’nü, “Türk Birliği ülküsü, yeryüzündeki bütün Türklerin bir millet ve devlet halinde, bir bayrak altında toplanması ülküsüdür. Bunun tahakkuku, bazı kimselere ilk bakışta imkânsız gibi görünebilir. Birçok kimseler bunu zararlı bir hayal (ütopi) olarak da vasıflandırabilir. Fakat unutmamak lazımdır ki, her hakikat önce hayal ile başlar. Yine hatırlamak gerektir ki, 1919 yılında hür ve müstakil bir Türkiye kurmak için Anadolu’da dünyanın galiplerine karşı savaşa girişmek de çılgınlık ve hayal diye vasıflandırılmıştı. Fakat inanmış ve kendilerini bir ülküye vermiş olanlar, yurdu kurtarmaya ve bağımsız bir Türkiye meydana getirmeye muvaffak oldular” sözleriyle ifade etmiştir.

Turan, Kızıl Elma, İslam Ahlak ve Fazileti, Türklük Gurur ve şuuru, Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuz, ülkülerinden hiç vazgeçmeyen büyük lider, devlet adamı, Dünya Türklüğü’nün lideri ve Başbuğ’u Alparslan Türkeş’tir.

Ölümünün 22. yılında onu rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Emanetine öğrettiği şekilde sahip çıkıyoruz.

O’nu çok özlüyoruz!

Mekânınız Cennet olsun Başbuğum…

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 20
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım