Torbalı Ege Gazetesi

Akar Kasap mangal sezonunu açtı

Sadık İleri Bulvarı üzerinde hizmet veren Akar Kasap’ta aranılan tüm et ve et ürünleri rahatlıkla bulunabiliyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ‘mangal sezonu’ da açılmış oldu. Hafta sonu ormanlık alanlarda ve deniz kenarlarında piknik yapmaya giden vatandaşlar, mangal keyfinin de tadını çıkartıyor. Peki lezzetli bir et yemenin sırrı nedir? İyi et nasıl seçilir ve nasıl pişirilir? İşte bu soruların cevabını veren Akar Kasap sahibi Fikri Akar, hafta sonu mangal hayali kuranlara şu tavsiyelerde bulundu

Akar Kasap mangal sezonunu açtı
688 okundu
05 Nisan 2019 - 9:53

HAVALARIN ısınmaya başlamasıyla birlikte ‘mangal sezonu’ da açılmış oldu. Hafta sonu ormanlık alanlarda ve deniz kenarlarında piknik yapmaya giden vatandaşlar, mangal keyfinin de tadını çıkartıyor. Peki lezzetli bir et yemenin sırrı nedir? İyi et nasıl seçilir ve nasıl pişirilir? İşte bu soruların cevabını veren Akar Kasap sahibi Fikri Akar, hafta sonu mangal hayali kuranlara şu tavsiyelerde bulundu; “Satın alırken sık yapılan yanlışlardan biri etin yağsız kısımlarından seçim yapmak. Kırmızı etin en değerli yerleri hayvanın sırt kısmından çıkar. Eti bir parmak kalınlığında dilimleterek bütün bir halde pişirmek önemli. Tabi ki olabildiğince yağlı olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Genelde yağlı etler güzel dinlendirilirse hem yumuşak olur hem de ızgarada pişirme ayarını kaçırsanız bile ‘çok güzel olmuş çıtır çıtır’ övgülerini alma şansınızı yükseltir. Daha az su kaybeder, kuruma oranı düşer. Aynı şey kuzu pirzola içinde geçerlidir. Çöp şiş yapacaksanız kısmen yağlı olan uzun koldan faydalanmalıyız. Küçük bir tavsiye, çöp şiş dizerken aralarına küçük bir miktar kuzu kuyruk yağı ve ya dana kavram yağı parçaları eklerseniz tadından yenmez” dedi.

ONLARCA FARKLI PECİAL ET ÇEŞİTLERİ BULUNUYOR

SADIK İleri Bulvarı üzerinde hizmet veren Akar Kasap’ta aranılan tüm et ve et ürünleri rahatlıkla bulunabiliyor. Mangallık olarak satılan et ürünlerinin yanı sıra soslu etler, marineli et çeşitleri, tavuk eti, ciğer şiş ve köfte büyük ilgi görüyor. Ayrıca bünyesinde satılan special etler arasında; kuzu şiş, kuzu beyti, külbastı, kuzu lokum, kuzu beyti, dana antrikot, t-bone steak, dana kemikli pirzola ve kuzu karkas çeşitleri yer alıyor. Müşterilerinden gelen talep doğrultusunda kendilerini sürekli yenilediklerini anlatan Fikri Akar, müşteriden olumlu yönde geri dönüş aldıklarını, bunun karşılığı olarak da en iyi ve kaliteli hizmeti verdiklerini ifade etti. Torbalı’da adeta marka haline gelen Akar Kasap, etsever ailelerin de buluşma noktası oldu. Leziz ve taze et almak isteyen Torbalılılar Akar Kasap’ı tercih ediyor. Hijyen ve kaliteye önem veren işletmede, kendi çiftliğinden organik ortamda yetiştirdiği hayvanların etlerini satışa sunuluyor.

KIRMIZI ET ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KASAPTAN veya marketten et alırken çok dikkatli olmak gerektiğini anlatan Akar, “Beden sağlığı açısından büyük önem taşıyan ve dengeli beslenme açısından çok önemli olan eti alırken dikkat alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli unsur var. Et, uygun koşullarda muhafaza edilmediği takdirde insan sağlığı açısından faydadan çok zarar getirebilir. Her hayvanın et rengi farklı olur. Hayvanın vücudundaki kısımlara göre de et rengi farklılık gösterebilir. Kırmızı et alırken düşülen en önemli yanılgı koyu renk alan etin çok beklemiş olması inancıdır. Etin bekletilmiş olup olmadığını anlamak için üzerinde yer alan koyu halkalara dikkat etmek gerekir. Eğer etin renginde koyu mor halkalar oluşmamışsa o et taze anlamına gelir. Et alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de hijyenik ortamın olmasıdır.  Hijyenik olmayan ortamlarda üretilen etlerde bakteri oluşumu ve küf kaçınılmazdır. Her ette olduğu gibi kırmızı ette de genel olarak kapalı alanlarda bekletilen ve ambalajlı etleri almaya özen göstermeniz gerekir. Dağılmayan ve sıkı duran etleri tercih edin Dokusunda mermer deseni olan ve dokununca sıkı duran etleri tercih etmeye özen gösterin” dedi. Fikri Akar, ayrıca, üzerinde mühür olmayan etlerin tüketilmemesini istedi. Veteriner kontrolünde kesilen etlere güvenilmesini isteyen Akar, “İyi et, hem üzerindeki mühürle hem de görünümü ile kendini belli eder. Hayvan kesim belgesi ve hayvan sağlığı raporu kasapta olmalıdır. Onu görmenizde fayda var. Dikkat edin, kendi sağlığınızla oynamayın” mesajı verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans