Torbalı Ege Gazetesi

10 yıl sonra revaçta

Yaz için üretime başlayan Torbalı Ovası’na Ankara Biberi damga vurdu. Sivri biberi tahtından etmesi beklenen bu cins tüccarlardan yoğun ilgi görüyor

10 yıl sonra revaçta
680 okundu
13 Nisan 2019 - 11:03

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla çiftçiler harekete geçti. Domatesten sonra en büyük ilgi gösterilen biber fideleri bir bir toprakla buluşmaya başladı. Binlerce dekarlık alanlara ekilmeye başlanan biberler, 3 ay içerisinde ilk hasadını verecek. Her yıl olduğu gibi sivri bibere bu yıl pek yönelmeyen Torbalılılar Ankara cinsi denilen biberi tercih etmeye yöneldi. Hasat döneminde hünerli eller tarafından toplanacak olan biberler başta İzmir olmak üzere, Ankara, İstanbul, gibi başlıca şehirlere gönderilecek. Üreticilerin tek beklentisi ise biber fiyatının önceki yıldan daha düşük seviyelere düşmemesi. Geçtiğimiz yıl biber fiyatlarından zaman zaman muzdarip olan üreticiler bu yıl aynı sıkıntıyı yaşamak istemediklerini söyledi.

10 YILLIK TAHT

Torbalı’da ilk üretimine 10 yıl önce başlanan Ankara biberi artık yaygın bir şekilde üretilmeye devam ediliyor. 2006 yılından bu yana Torbalı’da üretilmeye başlanan bu ürün, verimliliği ve tüccarların aşırı talebi nedeniyle oldukça rağbet görüyor. Dolmalık biberi tahtından indiren bu biber çeşidi, çiftçileri oldukça memnun ediyor. İlk hasadın yaklaşık 3 ay sonra olacağı ve toplanan ürünlerin bir kısmı Torbalı bölgesine geri kalan ürünler ise şehirlere gönderilecek. Ankara biberleri isteğe göre kurutulup toz biber haline getirilerek farklı bir şekilde satışa da sunulabiliyor.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 7
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans