Torbalı Ege Gazetesi

‘Sezon kapandı ama tezgahlarımızdan balık eksilmeyecek’

Bu yıl da her yıl olduğu gibi denizlerde balık avı yasağı başladı. 15 Nisan 2019 tarihi itibariyle başlayan yasaklar, Eylül ayına kadar devam edecek. Denizlerde balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte balıkçılara yeniden denize açılabilecek ve avlanma sürecini başlatabilecek. Balıkta yeni av sezonunun ise 1 Eylül’de başlaması bekleniyor

‘Sezon kapandı ama tezgahlarımızdan balık eksilmeyecek’
584 okundu
15 Nisan 2019 - 11:29

TÜRKİYE’DE denizlerde geçen sene 1 Eylül’de başlayan avlanma mevsimi bitti. Torbalılı balıkçılar, yaz mevsiminin sonuna kadar teknelerinin ve ağların bakımını yapacak. Kapalı pazaryerinde hizmet veren Erol Balıkçılık’ın işletmecisi Turgut Öztaş, bereketli geçen bir sezonu geride bıraktıklarını ifade etti. Öztaş, “Biz her ne kadar balık yok desek de sezon kötü geçti desek de bir şeyler tutuldu” dedi. Turgut Öztaş, balıkçıları bu sezon hamsi, sardalya, istavrit, tekir, fener gibi balıkların ayakta tuttuğunu kaydetti.

‘SADECE BÜYÜK GIRGIR VE KAYIKLARA YASAK VAR’

BALIKÇI Öztaş, 2017-2018 sezonuna bakıldığında bu dönem yılbaşına kadar olan yaz balıkçılığının daha verimli geçtiğine dikkati çekti. Bu süreçte palamut, hamsi ve çinekopun bolca tüketildiğini anlatan Öztaş, “Yılbaşından sonra balıkçılık zayıfladı ama yine çeşitlerimiz geliyor. ‘Balık yasağı geldi’ deniliyor. Halkımızı bilinçlendirmemiz lazım bu konuda, sadece büyük gırgırlara, büyük kayıklara yasak var, küçük kayıklara avlanma yasağı yok. Tezgahlarımızdan balık eksilmeyecek” dedi.

‘BU KADARINI AVLARSAK SONSUZA KADAR BU DENİZDEN YARARLANABİLİRİZ’

BALIKÇILIK kaynaklarının sürdürülebilir olduğunu dile getiren Erol Balıkçılık işletmecisi Turgut Öztaş, “Her yıl üremeyle, büyümeyle belli bir miktar artar, bu kadarını avlarsak sonsuza kadar bu denizden yararlanabiliriz. Yemini vermedik, suyunu vermedik, bakımını yapmadık, ağı atıyoruz çekiyoruz, atıyoruz çekiyoruz. Nadir bir kaynak bu. Bu kaynaktan yararlanmanın şartı, her yılki artış kadar avcılık yapmamız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans