Torbalı Ege Gazetesi

Tamara için 23 Nisan ‘çifte bayram’ oldu

Torbalı’da yaşayan ‘Spina bifida’ hastalığı nedeniyle doğuştan yürüme engelli Tamara Nas Genel (8), 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda ilk kez sahneye yürüyerek çıkarak herkesi duygulandırdı

Tamara için 23 Nisan ‘çifte bayram’ oldu
1.746 okundu
25 Nisan 2019 - 11:39

Doğuştan yürüme engelli olan ve 8 yıldır Torbalı Tıp Merkezi’nde fizyoterapistlerin yoğun çabası ile yürümesi için uğraşılan ‘Spina Bifida’ hastası Tamara Nas, adeta bir mucizeyi yaşıyor. 15 yıllık evli Huriye ve Kadir Genel çiftinin 8 yaşındaki kızı Tamara Nas, spina bifida hastası olarak dünyaya geldi. 8 yıldır bıkmadan usanmadan kızını haftada 5 gün tedaviye götüren anne Huriye Genel ile Tıp Merkezi’nde görev yapan Fizyoterapistler Meral Demirel ve Fatma Kaya’nın çabaları, nihayet olumlu sonuç verdi. Tamara artık yaşıtları gibi adım atıyor, yürüteç yardımı ile bağımsız yürüyor. Eğitimine devam eden Tamara, artık sahneye bile çıkabiliyor.

Gazi  İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencisi olan Tamara için tüm okul adeta seferber olmuş durumda. Sınıf öğretmeni Ayşe Gözde Üçer Şahin’in yardımları ile okuldaki hayatı daha kolaylaşan Tamara Nas Genel, 23 Nisan kutlamalarına da damga vurdu.

SANKİ ÖZEL OKUL

23 Nisan’da “Çiçekçi kız” rolü ile yürüme aparatından destek alarak dans eden ve arkadaşlarının temposuna eşlik etmeye çalışan küçük kızın azmi izleyenleri de duygulandırdı. Anne Huriye Genel, “Çok gururla ve duygulanarak izledim. Kızıma güvenen ve onu sahneye çıkararak özgüven kazandıran öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. Başta doktorlarımız olmak üzere okul müdürümüz ve tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bize sağlanan kolaylıklar sayesinde sanki özel bir okulda, özel eğitim alıyoruz. Çok mutluyuz” dedi.

SPİNA BİFİDA NEDİR?

Spina Bifida; ‘açık omurga’ diye bilinen bir hastalık. Açık omurga durumu beyinden vücuda dağılan; bacaklara, mesaneye, kalın bağırsağa giden sinirleri bel bölgesinde oluşan açıklık nedeniyle sekteye uğratan bir rahatsızlık. Bunun sonucunda da omurga eğrilikleri meydana gelip, sinirlerin etkilenmesine bağlı olarak bacakların hareketleri, mesanenin, kalın bağırsağın çalışması bozuluyor.​

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 20
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım