Torbalı Ege Gazetesi

Meclis bir türlü açılmadı

Meclis bir türlü açılmadı
1.429 okundu
27 Nisan 2019 - 12:46

24 Şubat’ta tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçim tartışmaları nedeniyle hala mesaisine başlayamadı. İstanbul’da bölgesel olarak oyların sayımlarının devam etmesi üzerine Meclis’teki partiler yeni bir karar aldı. Karara göre, 16 Nisan Salı günü grup toplantıları yapılmayacak, Meclis Genel Kurulu’nda hiçbir konu görüşülmedi sadece “Aç-kapa” yapıldı ve yapılacak. Meclis çalışmalarına 23 Nisan özel oturumuyla başlandı.

Fakat fiili olarak çalışmalara başlayamayan mecliste önemli konuların gündeme geleceği öngörülüyor. Ve pek çok mağdur meclisin bir an önce açılmasını ve görüşülmesi beklenen konuların gündeme gelmesini bekliyor. Özellikle yerel seçimler öncesi genel af haberlerini bekleyen vatandaşlar meclisin açılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Peki, meclis açıldığında genel af görüşülecek mi, genel af meclisten çıkacak mı? Bu sorularda ayrı bir merak konusu uyandırıyor.

Diğer önemli mesele ise yeni askerlik sistemi. Yeni askerlik sistemine göre, bedelli kalıcı hale getiriliyor, bedelli yapmak istemeyenler içinse askerlik süresi 6 aya düşürülüyor. İsteyen 6 ay sonra da askerliğe maaşlı olarak devam edebilecek. Süresiz nafakanın 5 yıl ile sınırlandırılması için de Meclis’te bazı adımlar atılacak. Bu konuda çalışmalar yapan MHP, teklifini Meclis’e sunacak. Teklif, süresiz nafakayı 5 yıl ile sınırlandırıyor. Gıda fiyatlarının denetimi gerekçesiyle “hal yasasının” çıkartılması da masadaki konulardan olacak. 24 Haziran seçimleri öncesi verilen ancak tutulmayan 3600 ek gösterge vaadi yerel seçimler sürecinde de yapıldı. Meclis açıldıktan sonra bu konuda bazı adımlar atılması bekleniyor.

**Mağdur vatandaşlar meclisin bu kadar uzun süre kapalı olmasının canlarını sıktığını ve artık bir an önce bu tatilin sona ermesini dört gözle bekliyor. 31 Mart Mahalli İdareler seçimini umutla bekleyen mağdur eşler, mağdur aileler seçimde de beklediklerini alamadıklarını ve verilen sözlerin artık yerine getirilmesini gerektiğini ifade ediyor. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin verdiği sözlerin havada kalmayacağı söyleniyor. Ancak Meclis’in bu kadar süre işlevsiz kalması vatandaşı rahatsız etmeye başladı.

Yazıklar olsun

Küçükçekmece’de iğrenç olay. 5 yaşında… Sadece 5 yaşında bir ÇOCUK. Cinsel istismara uğruyor. İnsanlıktan nasibini almamış iğrenç bir mahluk tarafından. Biz ne zaman bu kadar iğrençleştik. Biz hangi ara bu kadar korkunçlaştık. O küçücük bedene nasıl olurda o pis ellerini sürdün. Bu ülkeye idam şart oldu. Yolda yürüyemeyen korkan kadınlar, sokaklara çocuğunu salamayan anneler, babalar… O çocuklar artık amcasından, dayısından sakınılır oldu. Evet öz baba öz ağabey kardeşine cinsel istismarda bulunuyor. Haber kanallarında sık sık görmeye başladık. Bu UTANÇ verici rezilliği hangi ara meşrulaştırabiliyorsunuz. ‘Benim kızım istediğimi yaparım’ zihniyeti ile nasıl sokakta gezerek tehlike saçabiliyorsunuz. Sizin hakkınız ölüm bile değil!

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 20
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım