Torbalı Ege Gazetesi

Torbalı’nın estetik cerrahı

Tarihin en eski el sanatlarından biri olarak kabul edilen kalaycılık, günümüzde yok olmaya yüz tutan meslekler arasında yerini aldı. Yakın tarihe ışık tutan bakır ve kalaycılık yerini cam, krom, alüminyum ve porselene bıraktı. 20 yıl öncesine kadar mutfak eşyaları arasında önemli bir yer tutan bakır kaplar kalayla güzelleşirken, kalaycılık mesleği de unutulmaya yüz tuttu. Torbalı’da 30 yıldır çelik tencere, çaydanlık parlatarak geçinmeye çalışıyor

Torbalı’nın estetik cerrahı
1.103 okundu
29 Nisan 2019 - 8:46

Tahsin Özer, 30 yıldır Torbalı’da tencere tava parlatıcılığı ve kalaycılık yapıyor. Bir yandan mesleğini yaşatan 52 yaşındaki Tahsin Usta, bir yandan da mesleğinde teknolojinin getirdiği yeniliklerden yararlanıyor. Piknik tüpü kullanarak kömür kum ve ocağa ihtiyaç duymadan kalay yapma sanatını geliştiren Tahsin Özer, tencere ve tava parlatma konusunda ise estetik cerrahı kadar hünerli özenli ve hünerli. Eskiden kalaycılık mesleğinin önemli ve rağbet gören mesleklerin başında geldiğini ifade eden Özer, “İlçemizde eskiden seyyar tezgahlar köylere gider buralarda kalaycılık yapardı. Şimdi ise pek kimse kalmadı. Biz ölünce bunu yapacak kimse yok. Ben bir çırak yetiştirmek isterdim ama kimseyi bulamıyoruz. Sanat hiçbir zaman ölmez. Şu anda kalaycılık bitti ancak biz çelik tencere parlatıyoruz. Kalay işi olmadığı ve başka yapacağımız iş kalmadığı için mecburen çaydanlık, çelik tencere, bakır malzemelerin tamiratını yapıyoruz. Tabi arada tek-tük kalay için gelenler de oluyor. Ekmek parasını alıyoruz çok şükür.” diye konuştu.

KULLANDIĞIMIZ MALZEMELER BİLE BOZULDU

Çelik tencerelerin, teflon ürünleri, plastiklerin ve alüminyum ev aletlerinin yerini almasıyla bakır tabak ve tencere gibi malzemelerin azalmasından dolayı çeşitli hastalıkların da çoğaldığını öne süren Özer, “Günümüzde mutfaklarımızda bakır tabaklar, tencereler kalmadı. Bunların yerini çelik tencereler, teflon, plastik malzemeler aldı. Bu da günümüzde birçok hastalığın yaşanmasına sebep oldu. Çünkü eskiden iki çeşit hastalık vardı. Şimdi ise her türlü hastalık var. Şimdi yediğimiz içtiğimiz kullandığımız malzeme o kadar bozuldu ki. Bilhassa alüminyum. Alüminyumu hiç tercih etmem. Gerçi bakıra kıymet yetmez de alüminyum haricinde ne kullanırsa kullansın.” şeklinde konuştu.

KIRA KIRA MESLEĞİ ÖĞRENDİ

Eski ve geleneksel mesleklerden biri olan tencere tava tamir, parlatma ve kalay işini yapan sanatkar Tahsin Özer, 30 yıldır her Perşembe Tepeköy Pazarı’nda hizmet veriyor. Bu mesleği boza boza kıra kıra öğrendik diyen Tahsin Usta mesleğe gönül vererek yılladır hizmet sunuyor. İzmir’in farklı ilçelerinde de farklı günlerde hizmet veren tecrübeli usta, yeteneğiyle nam salmış durumda. Tencere, tava ve çaydanlık gibi mutfak eşyalarını güzelleştirme konusunda uzman olan Tahsin Özer, estetik cerrahı namını kazanmış.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım