Torbalı Ege Gazetesi

Korulukta bulunan ağaçlar bakımsız kaldı

Her gün binlerce insanın spor yapmak yada ağaçların altında oturup dinlenmek için gittiği Muzaffer Kebapçıgil Koruluğunda ağaçlar bakımsızlık ve ilgisizlikten sıkıntı yaratacak görüntüler oluşturuyor

Korulukta bulunan ağaçlar bakımsız kaldı
955 okundu
30 Nisan 2019 - 8:54

Ağaçlar ve çalılar şüphesiz bahçenin en önemli yapı elemanlarıdır. Bahçenin kendisinden beklenilen fonksiyonları yerine getirmesi, büyük ölçüde bu yapı malzem esinin iyi ve doğru bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Bahçenin kişiye sürekli bir şekilde haz vereceği ve kişinin boş zam anlarında günlük uğraşların bıraktığı yoğunluğu atabileceği, kendini yenileyebileceği sessiz, sakin bir yer olarak fonksiyonlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Bu haliyle bahçe, evin uzantısı, bir yaşam ve oturma mekanıdır diye tanımlanabilir.

AĞAÇLAR  BELLİ YAŞA GÖRE SEÇİLİR

İleri bir yaşa erişmiş olan bir ağaç, bahçeye büyülü bir hava verebilir. Bu tür ağaçlar bahçenin havasını büyük ölçüde etkiler. Yine aynı şekilde yaşlı çalılar da bunlarla çok iyi bir uyum sağlar. Bahçe düzenlenirken kullanılacak bitkiler belli yaşlara erişebilmelidirler. Bahçeden alınacak hazzın devamlılığı ve verebileceği mutluluğun sürekliliği, büyük ölçüde buna bağlıdır. Caddelerden ve yollardan geçerken, bahçelerdeki ağaç ve çalıların belli yaşlara ulaşamadıklarını görülür. Çünkü genellikle bunların yerleri doğru seçilmemiştir.

Ağaç ve çalıların doğru kullanılması, çeşitli odunsu türlerin özelliklerinin ve yetişme ortamı isteklerinin bilinmesini gerektirir. Ama aynı şekilde yaşam ortamı şartlarının durumu da yani toprak, ışık, nem, sıcaklık, kısaca yaşam üzerinde etkili olan tüm faktörlerin de bilinmesi gerekir. Dikim yapılacak yerde etkili olan tüm yetişme ortamı faktörleriyle odunsu türler birbirleriyle uyum içinde olmalıdır.

ÖNLEM ALINMALI

Ağaç ve çalılar canlı yaratıklardır ve çok çeşitli faktörler tarafından etkilenmektedirler ve bunlara reaksiyon gösterirler. Biz insanlarda olduğu gibi, onlar da hastalanırlar ve ölürler. Bundan dolayı peyzaj im arları bu sessiz, suskun yaratıkları anlamaya çalışmalı. Her gün binlerce insanın spor yapmak yada ağaçların altında oturup dinlenmek için gittiği Muzaffer Kebapçıgil Koruluğunda ağaçlar bakımsızlık ve ilgisizlikten sıkıntı yaratacak görüntüler oluşturuyor. Bir ağaç yana yatarak yanındaki başka bir ağacın üzerine düşmüş. Üzerine devrildiği ağaç sayesinde yere düşmeyen ağaç, günlerdir bu şekilde bekliyor. Ağacın bir darbe görmesi yada şiddetli bir fırtına çıkması halinde tamamen devrilerek düşmesi kesin. Bu sırada oradan geçmekte olan bir vatandaşın üzerine düşmesi tehlikesi büyük panik yaratıyor. Vatandaşlar, yan yatan bu ağaç için gereli önlemin alınmasını istiyor. Vatandaşlar Korulukta bulunan ağaçlara gerekli koruyucu ve önleyici bakım hizmetinin de yapılması gerektiğini ifade ettiler.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım