Torbalı Ege Gazetesi

Torbalı Ovası’nda mısır telaşı

Torbalı Ovasında bu yıl yaklaşık 45 bin dekar alana mısır ekildi.  Bazı tarlalarda ekim işlemi sürerken bu sezon için 75 bin ton mısır bekleniyor

Torbalı Ovası’nda mısır telaşı
894 okundu
30 Nisan 2019 - 9:57

Bu yıl Torbalı Ovası’nda yaklaşık 50 bin dekar alana mısır ekildi. Birkaç hafta önce ekimine başlanan mısırda, bu yıl yüksek verim bekleniyor. Torbalı’da 31.304 hektar olan kültür arazisinin 22. 529 hektarında sulu tarım, 8. 775 hektarında da kuru tarım yapılıyor. Bu kuru tarım arazilerinin birçoğu da dağlık arazilerin değerlendirilmesi ile ortaya çıkmış durumda. İlçemizde sulanabilir arazisinin çokluğu nedeniyle çeşitli sebze ekimi yanında pamuk, incir, zeytin, şeftali, hububat ekimi ve son yıllarda yoğun olmak üzere mısır ekimi yapılıyor. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkilileri, Atalan, Subaşı, Göllüce ve Pamukyazı bölgelerinde mısır ekiminin yaygın olduğunu açıkladı.

75 BİN TON BEKLENİYOR

Ovada birçok sebzenin ekilmesiyle birlikte bölgede bulunan fabrikaların iştahını kabartmış durumda. Üreticiler, hazırlıklarına devam ederken, fabrikalar ise mal sahipleriyle görüşüyor. Fabrikalar en iyi ürünü almak için bölgede çalışmalarını sürdürürken, mısır üreticisi ise ekim sonrasında bakımlarını devam ettiriyor. Atalan bölgesindeki tarlasında çalışmasını sürdüren Mısır üreticisi Ahmet Güneş, “Günümüz tarlada geçiyor. Yetiştirmeye başladığımız mısırlar bakımdan geçiyor. Şimdi yaptığımız çalışma ise çapalama ve gübreleme işlemidir. Verimli olması için bu çalışmalar gereklidir. İnşallah hasat döneminde her çiftçi istediği ve gönlünden geçen verimi alır. Verdiğimiz emek oldukça fazla. Bu işten zarar etmek istemiyoruz. Fakat bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım