Torbalı Ege Gazetesi

Mecliste yeni kararlar alındı

Torbalı Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında önemli maddeler görüşüldü

Mecliste yeni kararlar alındı
1.324 okundu
08 Mayıs 2019 - 14:34

Torbalı Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında önemli maddeler görüşüldü. Başkanlıktan gelen önergeler ile meclise eklenen ilave maddelerin yer aldığı gündem maddelerinin yanı sıra Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un açıkladığı ve billboardlarda yer alan borçlanma konusu mecliste konuşulan bir diğer unsur oldu. Mecliste bunu önerge olarak vermek isteyen AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Erman Çağlar, “Siz borcun 170 milyon lira olarak açıkladınız ancak eski başkanımız 129 milyon lira olduğunu söylüyor. Bu konu ile ilgili bir komisyon kurulması için önerge vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Uygur, bunun üzerine “Biz bu konuda önceki dönem çok önerge verdik. Borçların açıklanmasını istedik. Alacakların şeffaf bir şekilde paylaşılmasını istedik ancak siz bize bir cevap vermediniz. Ancak biz size cevap vereceğiz. Biz bu işi 10 yıl yaptık. Her zaman şeffaf olduk olmaya da devam edeceğiz. O yüzden borçlarla ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Bunu da sizin önergenizle yapmayacağız. Şeffaf belediyecilik adına yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘HUZUREVİNDE TORBALILILAR KALSIN’

Borçlar konusunda söz alan Çağlar’a sadece TORBEL’in 15 milyon borçlu olduğunu ifade eden Uygur’a Çağlar, “Alınan araçları gördünüz mü?” sorusu yöneltti. Başkan Uygur, “Araçları gördüm. Kiminin motoru yok kiminin lastiği alınmış. Hem de ne araçlar gördüm” ifadelerini kullandı. Öte yandan meclisin bir diğer önemli gündem maddesi huzurevi oldu. Torbalı’da yaşayan yaşlıların bakımı amacıyla yapılan ancak sonrasında önceki dönem belediye meclisince Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilen huzurevinin sözleşmesinin feshi oldu. Torbalı’da yaşayan 60 yaş ve üzerindeki bakıma muhtaç yaşlı kişileri huzurlu bir ortamda korumak, bakmak ve bu kişilerin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla huzurevinin bakanlıkla olan protokolünün iptal edilmesi konusunda gerekli kararların alınması başkanlık tarafından istendi. AK Parti grubunun hukuk komisyonunca görüşülmesi talebi oy birliği ile kararlaştırıldı.

YENİ MAHALLELER GELİYOR

Meclisin bir diğer önemli önergelerinden biri de mahallelerin durumu  oldu. Coğrafi ve nüfus durumu olarak mahallelere daha  hızlı ve kapsamlı hizmet götürülmesi adına  mevcut bazı mahallelerin birleştirilmesi, bölünmesi ve bunlara isim verilmesi için gerekli kararın alınması başkanlıkça istendi. Söz konusu önerge için ‘Bazı mahallelerimiz çok büyük bölünmesi gerekiyor. Örneğin Muratbey Mahallesi cezaeviden başlıyor, Barış Yapı’nın köşesine kadar sürüyor. Buraya bir muhtarın yetişmesi imkansız. Bazı mahallelerimizde çok küçük. Bu konuda bir çalışma yapmalıyız. Alalece görüşülecek bir konu da değil bu. İmar ve Hukuk komisyonlarına bu önergenin sevk edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bu önerge de oy birliğiyle kabul edildi. Öte yandan mecliste İspanya’da düzenlenecek olan uluslararası folklör yarışmasında belediyemiz adına yarışacak olan Ayrancılar Türk Halk Müziği Korosu üyelerinin gri pasaport sahibi olması için gerekli önerge oy birliği ile kabul edildi.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 20
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım