Torbalı Ege Gazetesi

İnsanın ilk mürekkebi: Anneler

İnsanın ilk mürekkebi: Anneler
Necla ARPACI
Necla ARPACI( neclaarpci@torbaliege.net )
628 okundu
11 Mayıs 2019 - 11:41

Dünya üzerindeki hiç bir duygu anne sevgisi kadar güçlü ve içten değildir

“Cennet onların ayakları altındadır.” buyuruyor Efendimiz (s.a.v). Bizleri Allah’ın sonsuz tecellesi ve mucizesi ile dokuz ay karnında taşıyan, her an yanımızdan hiç eksik olmayan büyük fedakarlık örnekleridir onlar.

İnsanın en değerli okulu annesidir. Tüm zamanını ve enerjisini çocuğunun bakımı için vermeye hazırdır. Bir başkası için yapmayacağı birçok şeyi çocuğu için hiç düşünmeden yapar. Bebeğini besleyebilmek için uykusuz kalır.

Bir yılda ortalama 4 bin 500 defa onun altını değiştirebilir.

Çocuğuyla ilgili istenmeyen bir tehlike söz konusu olduğunda hiç düşünmeden onu korumak için kendini feda edebilir.

Sevgi ve bağlanma hormonu olarak bilinen Oksitosin hormonunun seviyesi hamilelikle birlikte yükselmeye başlar. Böylelikle bir anne adayı, bebeğine olan bağını henüz daha ona hamileyken güçlenir.

Oluşan o güçlü bağ ile birlikte anne evladını en doğru şekilde eğitmeye, gelişimine katkı sağlamaya başlar. Kendilerini çocuklarına adayan o değerli anneler her şeyin en güzeline layıktır.

***Bakıldığı zaman son zamanlarda en çok kadın cinayetlerine şahit oluyoruz. Ne yazık ki kadınlar toplumun en kıymetli yapıtaşı iken caniler tarafından katlediliyor. Evlatlar annesiz bırakılıyor, babalar evlatsız, eşsiz bırakılıyor…

Öyle bir zamandayız ki bu olağanüstü davranışlara çoğumuz susuyoruz. Normal bir durummuş gibi sadece TV kanallarında izliyoruz. Feministler kadınların sesi olurken ‘kadın cinayetlerine son’ eylemlerini gerçekleştirirken bazı kadınlarımız ‘Ne gerek var bu tür eylemlere acaba ne yaptı da öldürüldü’ şeklinde tepki verip hemcinsinin öldürülmesine göz yumuyor. Unutma sende bir kadınsın.

Bu tarz davranışları sergileyen kadınlar da anne…

***En dikkat edilmesi ve annelik üstüne, çocuk eğitimi üstüne eğitim alması gereken ‘anne’ler, maalesef toplumun düzenini bozan ve evladının topluma yararlı bir birey olabilmesi adına hiçbir katkı sağlayamayacak kadar acizdirler.

Unutulmamalıdır ki bir çocuk annesini her daim örnek alır.

Durumun ehemmiyetinin farkında olamayan anne statüsündeki kişiler için bir platform oluşturulmalı ve daha fazla toplumsal ahlaka aygırı olgu ve olayların yaşanmasının önüne geçilmelidir. Yetkililer geniş kapsamlı bir proje oluşturarak ilk mürekkebimiz olan annelerimize bir yardım eli uzatmalı, bir adım atmalıdır.

Nesillerin yetiştirilmesinde öncelikli vazife annelerindir.

Bu mühim vazifeleri lâyıkıyla yerine getirebilecek bir anne için, Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve selem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Cennet, annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihâd, 6; Ahmed, III, 429)

Burada annelere has bir değer söz konusudur. Bu değer de annelerin cemiyet içerisindeki en mühim terbiyeci olma vasıflarından dolayıdır.

Başta annem olmak üzere tüm annelerimizin “ Anneler Günü” kutlu ve gururlu olsun…

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 11
  • İyi --> 8
  • Daha iyi olabilir --> 7
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans