Torbalı Ege Gazetesi

Kendilerine hayran bıraktılar

En son 1970’li yıllarda Torbalı ve çevre köylerde görülen ip canbazları, Torbalı Belediye’sinin girişimiyle 40 yıl sonra yeniden halkla buluşuyor. Ramazan Sokağı ve Pancar’dan sonra etkinlikler bugün Yazıbaşı’da

Kendilerine hayran bıraktılar
287 okundu
22 Mayıs 2019 - 11:32

Seyirlik sanatlarımızın en önemlilerinden İp Canbazları, köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen yıllarda eğlence anlayışının değişmesi ile tarihe karışmıştı. Şimdi bu tarih Torbalı’da canlanmaya başladı. 40 yılı aşkın süredir ilçede gösteri yapmayan geleneksel gösteri sanatlarımızdan İp Canbazları Ramazan’da iftar sonrası Torbalı’da vatandaşlarla buluşuyor. İlki önceki akşam Torbalı Ramazan Sokağı’nda, ikincisi de dün akşam Pancar Mahallesi’nde gerçekleşen olan etkinlikler bugün Yazıbaşı, Yarın Ayrancılar, Cuma günü ise Torbalı Mahallesi’nde gerçekleşecek. Saat 21.00’da başlayacak olan etkinlikler büyük heyecana neden olacak.

ORTA ASYA’DAN GELENEK

Geleneksel Türk seyirlik sanatlar içerisindeki en önemli unsurlardan İp Canbazlığı sanatı, Torbalı Belediyesi Ramazan Şenlikleri kapsamında Torbalı mahallelerinde yeniden canlandırılıyor. Orta Asya kurganlarında yapılan kazılarla ortaya çıkan bulgulara göre en az 4.000 yıllık bir Türk sanatı olduğu bilinen ip canbazlığı sanatı, kavimler göçüyle Anadolu’ya ve Avrupa’ya geçtiği ve elimizdeki minyatür ve gravürlerden yola çıkılarak en yaygın şeklinin Selçuklu dönemi Ahiyân şenliklerinde ve Osmanlı dönemi halk şenliklerinde uygulanmış olduğu biliniyor.

60 DAKİKALIK GÖSTERİ

Türkiye’nin ilk yerli sirk sanatları kuruluşu olan Avrasya Gösteri Sanatları Merkezi tarafından “Türk Seyirlik Sanatların Yeniden Canlandırılması Projesi” kapsamında sahnelenen ip canbazlığı, madrabazlık, sihirbazlık, ateşbazlık gibi kültürel miras niteliğindeki gösteriler, Torbalı Belediyesi Ramazan Şenlikleri kapsamında mahalle mahalle gerçekleşiyor. Ramazan Sokağı ile Pancar Mahallesi’nde gerçekleşen etkinlikler bugün Yazıbaşı ile devam edecek. Yarın Ayrancılar ve son olarak Cuma günü Torbalı Mahallesi’nde gerçekleşecek olan etkinliklere tüm ilçe sakinleri davetli. Torbalı Belediyesi tarafından tamamen ücretsiz olan gösteriler yaklaşık 60 dakika sürüyor. İzleyenlere keyifli anlar yaşatan gösteriler büyük ilgi ile takip ediliyor.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 9
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans