Torbalı Ege Gazetesi

 92 kadına 552 adet kovan dağıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi çalışmaları kapsamında Ahmetli Mahallesi’nde üretici kadınlara kucak açtı

 92 kadına 552 adet kovan dağıtıldı
614 okundu
24 Mayıs 2019 - 14:54

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi çalışmaları kapsamında Ahmetli Mahallesi’nde üretici kadınlara kucak açtı. Ahmetli Mahallesi’nde bulunan Ahmetli Köyü Yörük Kültürü Yaşatma ve Geliştirme Derneği girişimiyle eğitimlerini tamamlayan 92 kadın üretici kadınlara arılı ve arısız kovan ile arıcılık malzemesi seti de dağıtıldı. 92 kadının her birine 4’ü arılı, 2’siz arısız olmak üzere 6 kovan dağıtıldı. Toplamda 552 kovan kadınlara teslim edilirken, en kısa sürede kadınlar ekonomilerine katkıda bulunmaya başlayacak.

EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADILAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle kadınlar, meslek ve gelir sahibi olabilmeleri için “arıcılık” eğitimi almaya teşvik ediliyor. Son olarak Torbalı’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı kurslara katılarak teorik ve uygulamalı “arıcılık” eğitimi alan girişimci kadınlar, sertifikalarını yapılan törenle aldı. Ahmetli köy meydanında gerçekleşen törene Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖZKAN: ÜRETİCİMİZ ÇALIŞKAN

Törende ilk olarak konuşan İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül, “Arıcının desteklenmesi, tarımın desteklenmesi demektir. Arı olmazsa tarım olmaz. Koloni bakımından dünyada ikinci durumdayız, verim bakımından 5’nci sıraya düştük. Koloni sayısında 2’nci olduğumuz gibi bal üretiminde de 2’nci olmalıyız. Biz, İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği olarak gece gündüz bunun çalışmasını yapıyoruz. Türk tarımının gelişmesinin önü arı yetiştiriciliğinin gelişmesi ile açılır” ifadelerini kullandı. Şengül’den sonra konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, “ İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 10 yıldır tarım alanında yerelden kalkınma için büyük hamleler yapıyor. Yani üreterek ekonomimizi büyütebileceğimize inanıyoruz. Üreterek lokmamızı büyütebiliriz ve üreterek ayakta kalabiliriz, dünyayla rekabet edebiliriz. Kırsala özel bir önem veriyoruz. Çünkü, bizim üreticimiz çalışkan. İklimimiz ve toprağımız uygun, üretmek için her şeye sahibiz. Biz destekliyoruz çiftçimiz üretmeye devam ediyor. Kırsaldan kente doğru yıllarca bir akış vardı. Bu akışı durdurmak lazım. Çünkü kentlerin de belli sınırları var. İnsanlarımız kendi yurdundan toprağından göç etmek zorunda kalıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu tersine çevirdi. İnşallah bu alanda diğer illere de öncülük edeceğiz. Torbalı Belediyesi ile koordineli olarak bu çalışmalarımızı da artıracağız” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: TORBALI’DA TARIMA DESTEK VERECEĞİZ

Torbalı Belediyesi olarak kırsal kalkınma alanında önemli işler yapacaklarını vurgulayan Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız ise yaptığı konuşmada, “Köylerimizi çok seviyoruz. Köylülerimiz çok çalışkan çok becerikli. Tunç Soyer başkanımızın söylemleri ve sosyal belediyecilik anlayışıyla tarımı güçlendireceğiz. Torbalı sürekli gelişen bir yer; hem tarım gelişiyor hem sanayi gelişiyor. Biz bu iki unsuru da göz önüne alarak 5 yıl sonra ‘Tarımı nereye getirebiliriz? Sanayiyi nereye getirebiliriz?  Eğitimde neler yapabiliriz? ‘ gibi eylem planları hazırlıyoruz. Bu planlarımızın başında da tarım geliyor. Tarımı destekleyeceğiz. Özellikle Büyükşehir Belediyemizin desteğini arkamızı alarak tek tek köylerimizi gezip, çiftçilerimizi dinleyip, taleplerini güncelleyecek ve projemizi somutlaştıracağız. Türkiye’de tarımın durumu hepimizi üzüyor, çiftçinin, tarımın sorunları ortada. Son 15 yılda tarımın nerelere gerilediğinin farkındayız. Sorunlardan çok çözümleri konuşacağız.” İfadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans