Torbalı Ege Gazetesi

SRC belgesi almak isteyen kadınların adresi: Torbalı SRC kursu oldu                             

İlçede SRC belgesine kadınların talep patlaması yaşanıyor. Torbalı Elçi SRC kursu müdürü Göksel Silah SRC belgesinin alımıyla ilgili detayları anlattı

SRC belgesi almak isteyen kadınların adresi: Torbalı SRC kursu oldu                             
622 okundu
24 Mayıs 2019 - 17:29

Torbalı Elçi SRC kursu Müdürü ve Emekli İş Bankası Müdürü Gürsel Silah ve oğlu Göksel Silah tarafından Öz Urfa yanında tariş karşısındaki yerlerinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Kurumda SRC Belgesi’nin yanı sıra UDY, ODY ve Mesleki Yeterlilik Belgesi de veriliyor. Kayıtların devam ettiğini belirten Kurum müdürü Göksel Silah, donanımlı olan sınıflarda toplamda 57 kontenjana sahip olduklarını ifade ederek “Biz bu hizmeti vatandaşımızın ayağına getirdik. Ehliyet sınıfına bakılmaksızın, ticari faaliyet gösterenler araçlarında yük ve yolcu taşımaları halinde SRC belgesi bulundurmaları kanunen zorunludur. SRC Belgesi olmayan sürücü ve ruhsat sahiplerine ağır para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın para cezasına maruz kalmamaları için bir an önce bu belgeleri almalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

SRC BELGESİNİ KADINLARIN TALEBİ ARTTI

Günümüzde kadınlar neredeyse her meslek dalında çalışarak erkeklere taş çıkartacak başarılar elde ediyor. Erkeklerle özleşmiş mesleklere girişen kadın zorluklara aldırış etmeden çalışıyor. Bu açıdan kadınlar ticari araç şoförlüğü yapabilmek amacıyla adeta SRC belgesi verilen kurslara akın ediyor. Torbalıda SRC Belgesi eğitimi üzerine uzmanlaşmış Elçi SRC kursundaki eğitimlere katılan kadınların sayısı dikkat çekiyor. Kursta SRC belgesi eğitimlerini dikkatle dileyerek notlar alan kadın sürücü adaylarının büyük bir kısmı sınavda başarıyla geçiyor.

‘SRC İLE TİCARİ ARAÇLARI SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE KULLANIN’

Ticari araç kullananların en çok sorduğu sorulardan olan SRC belgesi nedir? SRC Belgesi nereden alınır? SRC belgesini nasıl alabilirim? SRC belgesi başvuru şartları nelerdir? sorularını Torbalı SRC Eğitim Merkezi Yöneticisi Göksel Silah cevapladı. Silah ” SRC’nin ehliyeti olanların, ticari araçları kullanabilmesi için alması gereken belge türü olduğunu, SRC belgesi sahibi olduktan sonra ticari amaçlı araçları sorunsuz bir şekilde kullanabildiğini ve herhangi bir cezai uygulamaya tabi olunmayacağını ” ifade etti.

SRC BELGESİ NEDİR? NASIL ALINIR?

SİLAH SRC Belgesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “SRC belgesi standart ehliyet belgesi sahiplerinin, ticari maksatlı kullanılan araçları kullanabilmeleri için alınması gereken bir belge türüdür. SRC belgesi alabilmek için öncelikle muafiyetli ya da kurslu olma durumunuza bakılır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış iseniz sınava ve herhangi bir kursa girmeye gerek kalmadan SRC belgesi alabilmeniz mümkün. Fakat bu tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlardan herhangi birisine başvuru yapıp, yeterli eğitimi alan ve başvuru şartlarını karşılayan kişiler daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan SRC belgesi sınavına girmelidir” dedi.

SRC BELGESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Ticaret erbabı vatandaşların alması şart olan SRC Belgesi için gerekli başvuru şartlarını da açıklayan Torbalı SRC Eğitim Merkezi Yöneticisi Göksel Silah yaptığı açıklamada  “Toplamda 36 saatlik bir ders programına katılan kursiyerlerin bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre yapılacak sınavda %70 başarı sağlamaları gerekmektedir. Sınav toplamda 40 soru üzerinden yapılmakta olup 28 soruya doğru cevap verenler SRC belgesi almaya hak kazanırlar. SRC Belgesi 5 farklı grupta toplanmaktadır. SRC 1 Belgesi; uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 2 Belgesi; yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 3 Belgesi; uluslararası yük ve eşya taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 4 Belgesi; yurtiçi yük ve eşya taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 5 Belgesi; tehlikeli madde taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir ” diyerek açıklamasını noktaladı.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 9
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans