Torbalı Ege Gazetesi

Torbalı’nın en zengin kütüphanesi

Karakuyu Ortaokulundaki Şehit Kardeşler Hakan -Barbaros Ay kütüphanesi 8000 bin kitapla ilçedeki en büyük okul kütüphanelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Yenilenen okul kitap hanesini öğrenci ve öğretmenler hiç boş bırakmıyor

Torbalı’nın en zengin kütüphanesi
592 okundu
31 Mayıs 2019 - 10:11

TUİK verilerine göre toplumsal olarak kitap okumaya günde ortalama 1 dakika ayırır iken televizyon izlemeye ortalama 6 saat, internete bağlanmaya ortalama 3 saat harcıyoruz. İngiltere ve Fransa da toplumun yüzde 21’i, Japonya’nın yüzde 14’ü, İspanya’nın yüzde 9’u düzenli kitap okurken, Türkiye’de ise yalnızca on binde 1 kişi kitap okuyor. Türkiye’nin Okuma Alışkanlığı isimli çalışmaya göre de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap, 235. sırada yer alıyor. Gelinen noktada teknoloji bağımlılığı maalesef ciddi tehdit oluşturmakta iken çoğu kütüphanemiz ilgisizlikten kapısına kilit vurulmakta mevcut kütüphanelerimizin birçoğu ise tozlu raflarındaki kitapları ile kaderine terke edilmiş durumda. Karakuyu ortaokulu bahçesinde yer alan ve yıllardır atıl durumda olan kütüphanede yapılan çalışmaların ardından yeniden kullanılmaya başlandı.

YARDIMLARLA YENİDEN AÇILDI

Karakuyu Ortaokulu bahçesinde bulunan ve 1997 yılında hizmete açılmış olan, 1995 ve 1996 yıllarında ard arda şehit düşmüş Hakan ve Barbaros AY kardeşlerin ismini taşıyan kütüphane uzunca yıllar kullanılamaz vaziyetteydi. Açıldığı dönemde var olan kitaplar dağılmış, kaybolmuş, raflar kırılmış ve nihayetinde kapısı kilitlenerek kaderine terk edilmiş olan kütüphane Karakuyu Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hem şehitlerimizin aziz hatırasını yaşatmak hem de teknoloji bağımlılığının tehlikeli boyutlara geldiği bu dönemde öğrencilerimizi daha çok kitap okumaya yöneltme adına Ocak-2019’da ‘Üstümüze Vazife’ sloganı ile bütün öğretmenlerimizin dahil olduğu proje ile yenilenmeye başlandı. Çok fazla zaman geçmeden  kütüphane için başlatılan yardım kampanyasına ülkenin dört bir yanından  kitaplar gelmeye başladı. Öte yandan kütüphanenin tadilatına vatandaşlar ve kurum-kuruluşlar kitap desteği yapamasalar bile kendi iş alanları ile alakalı farklı konularda destekler yaptılar.

HALK KÜTÜPHANESİ OLDU

Projemizin ulaştığı başarı neticesinde kütüphane okul kütüphanesi olarak dizayn edilmesinin  dışında  bütün köy halkına açık, herkesin faydalanabileceği, boş zamanlarını değerlendirebileceği bir alan olarak kullanıma açıldı. Karakuyu ortaokulu okul müdürü Serdar Aktepe yapılan çalışmalarla ilgili olarak, “Kütüphane boyandı, yeni perdeler yapıldı, Torbalı Belediyesi ile yapılan görüşmeler neticesinde bütün raflar yenilendi, dinlenme bölümü için koltuk takımı ve dergi standları mali yük oluşturmayacak şekilde civardaki sanayi kuruluşlarından temin edildi. Kütüphanemizin her alanı kitap ve kitap okumaya özendirici görsellerle süslendi. Bütün öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte bütün kitaplar teker teker barkodlandı. Barkodlanan kitaplar tek tek elektronik sisteme kaydedildi, bütün öğrenciler ve dışarıdan kitap talebinde bulunan vatandaşlar için ayrı ayrı özel barkodlu ve fotoğraflı üye kartları hazırlandı. Ve nihayet kütüphanemiz modern çağa ayak uydurabilecek, öğrencileri kitap okumaya özendirecek şekilde hazır hale geldi” dedi.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 9
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans