Torbalı Ege Gazetesi

İlçe Tarım Müdürlüğü verileri açıkladı

Torbalılılar’ın büyük bir kısmı hayvancılık ile geçimini sağlıyor. hayvancılıkta önemli bir yere sahip olan ilçemiz pek çok ili geride bırakmış durumda. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Torbalı’da bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısını açıkladı. Önemli bilgiler veren İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Veterinerlik alanında çalışan uzmanlar, günlük elde edilen sütün miktarını da açıkladı.

İlçe Tarım Müdürlüğü verileri açıkladı
427 okundu
25 Haziran 2019 - 15:21

İLÇE  Tarım ve Hayvancılık, ilçede bulunan büyükbaş ve küçükbaşların sayısını, hangi türden olduğunu, her gün ne kadar süt verdiğini kayıt altına alıyor. Şarbon koyun, inek, keçi, deve gibi otçul hayvanlarda görülen ve insana da bulaşabilen ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bu nedenle            her sene farklı bölgelerde çıkan şarbon hastalığı olmaması için düzenli olarak kontroller yapılıyor.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

HAYVANLARDA aşılama oldukça önemli bir husus. Yetiştirilen hayvanlarda herhangi bir sağlık sorunu olmaması için devlet tarafından denetim altında tutuluyor. Aşısı eksik olan hayvanlarda istenmedik hastalıklar çıkabilir. Bunun için Torbalı İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü her sene koruyucu aşılama yapmakta. İlçe Tarım ve Hayvancılıkta bulunan veterinerlik bölümünden alınan bilgilere göre, ilçede büyükbaş hayvanlar 20-29 bin arasında bunun haricinde 30 bin kadar da küçükbaş hayvan bulunmakta. Hayvanlardan alınan süt miktarı da türüne göre değişim göstermekte. Simontal türü büyükbaş hayvanlardan günlük 20-25 litre süt,Holstein türünden ise 25-32 litre süt elde edilmekte. Öte yandan her yıl devletin başlattığı kampanya doğrultusunda büyükbaş hayvanlara 2 şap aşısı ve brucella aşısı da yapılıyor.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 10
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans