Torbalı Ege Gazetesi

Meclis toplantısı gerçekleşti

Torbalı Belediyesi Temmuz Ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Torbalı Belediye meclis salonunda Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur başkanlığında gerçekleşen mecliste, Hukuk, İmar ve Pazar yeri komisyonundan gelen önergelerin görüşüldüğü meclis toplantısında özellikle kent trafiği ile ilgili önemli maddeler görüşüldü

Meclis toplantısı gerçekleşti
1.286 okundu
06 Temmuz 2019 - 10:26

Torbalı Belediyesi Temmuz Ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti. Hukuk, İmar ve Pazar yeri komisyonundan gelen önergelerin görüşüldüğü meclis toplantısında özellikle kent trafiği ile ilgili önemli maddeler görüşüldü. Buna göre Torbalı ilçe merkezinde yer alan özellikle İsmet Paşa ve Kazım Dirik Caddesi ile Ayrancılar’da yer alan Barış Manço Caddesi’nde mağazalar istedikleri saatte mal indirip bindiremeyecek. Diğer cadde ve bulvarlarda da aynı karar uygulanacak.  Başta zincir marketler olmak üzere, mağazaların uzun süre günün her saatinde mal indirip bindirmesini yasaya bağlayan meclis kararına göre, artık mağazalar sabah  09.00-11.00 ile öğleden sonra 15.00.17.00 saatleri arasında mal indirip bindirecek. Trafiği gün içerisinde rahatlatacak olan bu karar oy birliği ile kabul edildi.

ÇAĞLAR:  “SAMİMİYETİNİZE İNANMAK İSTİYORUZ”

Ardından Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün talep yazısı ile meclis gündemine gelen Belediye tasarrufu altındaki kafetarya alanlarının kiraya verilmesi maddesi noktasında konuyla ilgili söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar bu konunun geçen mecliste komisyona sevk edildiğini ve komisyonda da bizim ret oyumuza rağmen oy çokluğu ile geçtiğini ifade ederek, “Bu süreçte vatandaşa karşı samimi olmak gerekir. Her zaman söylediğimiz gibi vatandaşa samimi olmamız gerekir. Siz geçen meclis toplantısında bu konu ile beyanınızda bu maddenin gündeme getirilmesindeki amacı bu kafeteryaların belediye şirketleri tarafından kullanılmasının amaçlandığını söylemiştiniz. Bu noktada ilerde doğabilecek sorunların önüne geçilmesi anlamında bizce bir hukukçu olarak kiralama sözleşmelerinin altına alt kiraya yani şirketten alt kiralama anlamında üçüncü şahıslara verilmesinin önüne geçilmesi adına sözleşmeye yazılmasını talep ediyoruz. Bunun önlenmesi için şartnamede bu konuda şart koşulmasını talep ediyoruz” dedi.

AK PARTİ’DEN YENİ PAZAR YERİNE RET

Meclisteki önemli kararlardan biri de Pazar Yeri Komisyonu’ndan gelen Alpkent Pazarı’nın Torbalı Mahallesi’ne taşınması maddesi oldu. Konuyla ilgili söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Erman Çağlar, “Biz 2014 31 Mart’ından sonra göreve geldiğimizde o dönem ki belediye olarak mevcut yerin değiştirilmesi konusunda biz talepte bulunmuş, biz karar vermiştik. Neticede siyasette tutarlılık önemli. O dönem için bizim değiştirdiğimiz kararı şu an için tekrar bu konuda olumlu bir görüş vermemiz mümkün değil. Tabi ki kanuna açıkça aykırı ve vatandaşımızın açıkça mağdur eden bir durum olursa bu hatadan dönmek erdemliliktir. Biz bunu gösteririz. Lakin ortada bulunan bir durum var. Vatandaşlarımızın bir kısmı şuan sizin belirlemiş olduğunuz yerin uygun olduğunu düşünüyor. Bir kısmı da bizim dönemimizde belirlenen yerin uygun olduğunu düşünüyor. Biz aldığımız bu yöndeki kararı tekrar kaldırılması yönünde tekrar oy kullanmamız mümkün olmadı için reddine karar verilmesini talep ediyoruz. Yeni pazar yerindeki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tüm eksikliklerin ve fiziki şartların yerine getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

UYGUR: “ESNAFIMIZIN HAKKI GASP EDİLMEYECEK”

Uygur, “Geçen sefer siz bu kararı alırken Pazar yerinin alternatif yolu yoktu.  Ulaşımda bir sıkıntı vardı. O gerekçe ile sanırım o kararı aldığınız. Ama şu an o alternatif yol tamamen açıldı. Ulaşımda da herhangi bir sıkıntı yaratmayacak hem vatandaşın hem  o civarda dükkanı olan esnafın genel olarak talebi de bu. Ama burada hiçbir esnafımızın hakkı gasp edilmeden tamamen bütün esnafımızı oraya taşıyabilecek sergi yapısını zabıta arkadaşlarımız oluşturdu. Bir kargaşada yaşanmayacak. Alternatif bir yolu da var. Ama siz siyasi kararınızı devam ettirebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Tuvalet, yürüyüş mesafesi, İZBAN’a yakınlık, araç parkına uygunluk gibi faktörlerden dolayı taşınması uygun görülen Pazar, artık Torbalı Mahallesi’nde kurulacak. Meclis dilek ve temennilerle sona erdi.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 12
  • İyi --> 9
  • Daha iyi olabilir --> 10
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans