Torbalı Ege Gazetesi

Farklı bir perspektif ile cezaevleri

Farklı bir perspektif ile cezaevleri
Necla ARPACI
Necla ARPACI( neclaarpci@.torbaliege.net )
4.174 okundu
10 Temmuz 2019 - 17:20

 

Asayiş olayları Torbalı’da artıkça artıyor…

**Torbalı’da bulunan Torbalı Açık Ceza ve İnfaz Kurumu da sorunlarla gündeme geldi. Mahkum yakınları af beklerken bir de bu durumlarla karşılaşınca iyice canları sıkılmaya başlıyor…

150 kişilik koğuş 3 duşakabin… Evet, yanlış duymanız. O kadar fazla tutuklu ve hükümlünün bulunduğu koğuşlarda sadece 1 saat açılan ve havluyu ilk önce kim atarsa ilk duş sırasını o kapar anlayışı ile içerdekiler haylice sıkıntı çekiyor.

Torbalı Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’nda kapasite fazlası tutuklu ve hükümlü barındırıyor. Torbalı’da 10 bin suç dosyası bulunuyor. Giderek artan suç dosyaları ile birlikte pek çok olaylara ev sahipliği yapan ilçemiz haliyle sık sık ülke gündemine de oturuyor.

Yazın kavurucu sıcaklığı altında koğuşların açılma saatini bekleyen mahkumlar, rahat bir duş alma hakkına bile sahip değil.

Sadece çeyrek ekmek alabilen, kahvelerin, çayların, telefon kartlarının oldukça pahalı olduğu ve adeta mahkumların birer döner sermaye olarak görülme zihniyeti de ayrı bir konu.

Ülke ekonomisinin daraldığı şu günlerde Torbalı’da hırsızlık olaylarının artması ve hırsızların her materyali hırsızlık aracı olarak görmesi durumun vahimliğini ortaya koyuyor.

**Suçlu suçludur ve cezasını çekmek zorundadır. Buna bir lafımız yok elbette. Fakat orada bulunan pek çok insanlar maddi yetersizlik içerisinde ve o tarz insanlardan faydalanmakta ne biliyim akıl işi değil. Sadece çeyrek ekmek vermek…  Bu bedava ama.

İnsan sadece insan olduğu için değer verilmelidir düşüncesindeyim. Kimsenin hakkı elinden alınmadan, kişi tüm haklarından rahatça faydalanabilmeli.

**Cezasını çekecek olan bireyler topluma kazandırılma çabası içerisinde ritüel faaliyetler gerçekleştirmeli ve cezaevleri bu tarz etkinliklerle gündeme gelmeli. Çeyrek ekmek, 150 koğuşta 3 duşakabin sorunları ile değil.

Suç olaylarının artması  ile birlikte yetkililer, koğuşların yeterli olmaması sebebi ile ekstra koğuş inşa etmeye başladığı bilgisi de gelmiş ve bunu da haber yaparak kamuoyu ile paylaşmıştık. Çünkü resmi olmayan rakam olmakla birlikte 1 haftada 500 mahkumun içeri girdiği bilgisi alındı.

**Neyse asıl konu bu kadar mahkum ve tutuklunun birde Toplum Yararına Programlar da çalıştırıldığını düşünün. Tarlaya domates ekenlerden tutun, aklına ne geliyorsa. Ve o mahkumların ektiği ürünlerde cezaevinde bulunan manavda tekrar mahkuma para ile satılıyor. Demek istediğim çok iyi anlaşılıyor olmalı. Mahkum ve tutuklular birer döner sermaye değil, topluma kazandırılması gereken bir  “BİREY”dir.

Not: Bir gün oraya davet edilip   katılımlı gözlem yapmak isterdim.

 

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 25
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım