Torbalı Ege Gazetesi

Hac yolcusu esnaftan helalleşme ilanı

Torbalı’da yaklaşık 50 yıldır ticaretle uğraşan Ramazan Tetik, hac yolculuğuna çıkmadan önce verdiği gazete ilanıyla alacaklı ve borçlularıyla helalleşmek istedi.

Hac yolcusu esnaftan helalleşme ilanı
1.038 okundu
11 Temmuz 2019 - 10:01

TORBALI’DA yaklaşık 50 yıldır ticaretle uğraşan Ramazan Tetik, hac yolculuğuna çıkmadan önce verdiği gazete ilanıyla alacaklı ve borçlularıyla helalleşmek istedi. İlanı görenlerin birkaç gündür dükkanına geldiğini belirten Tetik, alacak verecek hesabını kapatarak borç yüküyle değil gönül ferahıyla hacca gideceğini söyledi.

Torbalı’daki kapalı pazaryerinde tarım ilacı, sebze tohumu ve gübre satışı yapan, evli ve 1 çocuk babası Ramazan Tetik (57) 15 Temmuz 2019’da hac görevini yerine getirmek için kutsal toprakları ziyaret edecek. Yaklaşık 50 yıldır ticaretle uğraşan Tetik, hacca gitmeden önce alacağı ve borcu olanlarla helalleşmek için yerel gazeteye bir ilan verdi. ‘Bu 50 yıl içinde benden alacağı olanların gideceğim gün saat 19.00’a kadar kapalı pazar yerindeki dükkanıma bekliyorum. Benim hakkım geçtiyse herkese hakkımı helal ediyorum. Bana borcu olanların da en kısa zamanda borçlarını ödemelerini bekliyorum’ yazılı ilan veren Tetik iki gün içinde çok sayıda kişinin kendisini ziyaret ettiğini anlattı. 24 yıldır aynı dükkanı işlettiğini belirten Tetik, 8 yıl önce emekli oldum. Emekli maaşı yetmiyor. 24 yıldır bu dükkanı işletiyorum. Allah nasip ederse pazartesi günü ablamla beraber hac yolculuğuna çıkacağım. Kul hakkı çok önemli. Benim meşhur olma gibi bi niyetim yok. Sadece helalleşmek istiyorum dedi. Yaklaşık 3 ay önce müftülükten gelen mesaj üzerine hacca gitmek için kesin kaydını yaptıran Tetik, şunları söyledi

Yedek listedeydim. Hacca gideceğim kesinleşince omzumda bir yük hissettim. Piyasada borcum da var alacağım da. Gazeteye ilan verdim. Telefon edenler oldu dükkana gelmeye başladılar. Dün bir çiftçi geldi. Birkaç yıl önce ilaç satmışım. Ot ilacı bezelyelerini öldürmüş. Yerine domates ilacı verdim helalleştik. Onun da gönlünü aldım. Bu sabah biri geldi. 915 lira borcu varmış bana. 15’ini sildik 900 ödedi. Borcunu kapattık. Borç yüküyle hacca gitmek istemiyorum. Dükkanımı oğlumla beraber, 22 yıllık yardımcıma emanet edeceğim. Dükkana ben yokken onlar bakacak.

TEK TEK HELALLEŞTİLER

Ramazan Tetik’e komşuluk yapan esnaflardan Feride Dobur da, 2 yıldır yan dükkanda yemek hizmeti verdiğini söyleyerek İlanı görünce şok oldum. Ama komşumuz çok iyi niyetlidir, yardımseverdir. Tüm haklarımız helal olsun dedi. Her gün selamlaştıklarını ve bir aile gibi olduklarını söyleyen esnaflardan Enver Öztaş da Ramazan ile 10 yıldır komşuyuz. Birbirimize hep yardımcı oluyoruz. Hal hatır sorarız. Gideceğini duyduk. Helalleşmeye geldik. Biz de hakkımızı helal ettik. Nasipse birkaç güne yolcu edeceğiz onu diye konuştu. Tetik’in hem müşterisi hem de dostu olduğunu anlatan Osman Bayındır ise Ramazan’ı 25 yıldır tanırım. Müşterisiyim ama dostumuz aynı zamanda. Çiftçilik yapıyorum. İlaçlarımı tohumlarımı buradan alırım. Bugün helalleştik. Ondan alacağım değil de vereceğim çok oluyor. Çiftçilik ve hayat şartları zor. Çıkardığımız mahsüller para etmeyince borçlu kalıyoruz. Bugün de bana hakkını helal etti. Onunkini biz ödeyemeyiz dedi. Ali Alahort ise şöyle konuştu

50 lira borcum vardı. Onu vermeye geldim. Tüm hakkım helal olsun.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SMedia Dijital Ajans