Torbalı Ege Gazetesi

Ekşi mayalı köy ekmeğinin adresi oldu

ASIL mesleği beden eğitimi öğretmenliği olan ve 11 yıl önce Uğur Albaş Ekmek Fırını’nı açan genç işletmecinin yaptığı leziz ekmekler büyük ilgi görüyor. Özellikle, kendilerine ait olan ekşi mayalı köy ekmeği ile büyük rağbet gören firma, bunun haricinde 10’u geçkin ekmek çeşidi üretiyor. Çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, Salihli ekmeği, Trabzon ekmeği, tepsi ekmeği, baget ekmeği, şeker hastaları için tuzsuz ekmek gibi birçok ekmek çeşidiyle fark yaratan Uğur Albaş’ın en fazla ilgi gören ekmeği ise kendisine has özellikte ürettiği ‘ekşi mayalı köy ekmeği’ olarak biliniyor. Midede rahat bir his yaratan ve sağlığa önemli ölçüde fayda sağlayan ekşi mayalı köy ekmeğini herkes beğenerek tüketiyor.

Ekşi mayalı köy ekmeğinin adresi oldu
1.680 okundu
23 Temmuz 2019 - 18:00

BAYATLAMADAN SAKLAMASI ÇOK KOLAY

TİCARETTEKİ başarısıyla göz dolduran ve kısa sürede Torbalı Ticaret Odası Meclis Üyesi olmayı başaran Uğur Albaş (32)’a ait Alpkent Mahallesi Cemali Tuncer Bulvarı’nda bulunan 200 metrekare büyüklüğe sahip üretim yerini 11 yıldır çalıştırıyor. Ürettiği ekmek çeşitleri arasında bulunan ve kendisine has özellikte ürettiği ekşi mayalı köy ekmeği ile hafıza kazınan lezzete sahip olan işletme, bu ürünü cazip fiyata müşterilerine sunuyor. Ayrıca, geç bayatlaması ve uzun süreli tüketilmesiyle ön plana çıkıyor. Albaş, “Ekşi mayalı köy ekmeğini hızlıca tüketmeyecek olanlar, ekmeği incecik dilimleyerek buzdolabı poşetine veya saklama kabına yerleştirip dondurucuda saklamalıdır. Kullanacağı zaman gerekli miktarda çıkarıp, ısıtılmış tavaya veya tost makinesine koyduktan sonra afiyetle yiyebilir” diye konuştu.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

EKMEĞİN yapımının zahmetli bir iş olduğunu belirten Albaş, “Akşamdan mayayı üretiyoruz. Sabah hamuru yoğuruyoruz. Daha sonra yuvarlak ekmek şekli verdiğimiz hamurları fırına atıyoruz. Ekmeğimiz 1 saat fırında kaldıktan sonra çıkarıyoruz ve yemeye hazır hale geliyor. Bu ekmeği atalarımızdan öğrendik” diye konuştu. “Köy ekmeği veya ekşi mayalı ekmek dediğimiz bu ekmekler normal bakkallarda satılan beyaz ekmekten çok daha faydalıdır” diye sözlerini sürdüren Uğur Albaş, “Beyaz ekmek ne kadar besin değeri düşük bir yiyecekse, ekşi mayalı ekmeğin faydaları da saymakla bitmez. En başında anemi (kansızlık) hastalığına iyi gelir. Fiziksel gelişimi ve işgücü kapasitesini artırır. Katkısız ve köy ekmeklerimizi almaya tüm Torbalı halkını davet ediyoruz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım