Torbalı Ege Gazetesi

ANKARA’DA PAMUK ZİRVESİ

Ankara’da Pamuk zirvesi ,18 ilden 140 Ziraat Odası Başkanı Ankara’da Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştü. Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin’in de katıldığı görüşmede pamuk üretimi için hazırlanan dosyalar meclise sunuldu

ANKARA’DA PAMUK ZİRVESİ
777 okundu
15 Ekim 2019 - 10:18

Geçtiğimiz ay hasadına başlanan ve uzun yıllar sonra ilçeyi beyaza bürüyen pamuğun verimi üreticiyi oldukça memnun ediyor. Geçtiğimiz yıl 25 bin dekar alan ekilen pamuk bu sene iki katına çıkarak yaklaşık 50 bin dekar alana ekimi yapıldı. Geçtiğimiz yıllara göre ilçede ve Türkiye genelinde pamuk üretiminin artmasında ki en önemli sebep olarak devletin pamuk için yapmış olduğu desteğin artması olarak görülüyor.

Gelecek yıl üretiminin daha da artması beklenen pamuk için Ziraat Odası Başkanları, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bölge milletvekilleriyle ve parti genel başkanlarıyla görüşerek pamuk üretimi için hazırlanan dosyaları meclise sundu. Daha sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen oda başkanları çiftçilerin isteklerini ve sorunlarını ilettiler. Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin görüşme ile ilgili “ Görüşmelerimiz oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim. Çiftçilerimizin hakkını korumak için gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ilçede son yıllarda tekrardan yükselişe geçen pamuk ele alındı. Devletimizin Torbalı’da olduğu gibi bütün ülkede pamuk üretiminin artmasını sağlamayı hedefliyor bunun için yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi” dedi

Ankara’da gerçekleşen ve ilçede yüzlerce pamuk üreticisini yakından ilgilendiren görüşmelerin olumlu geçtiği öğrenildi. Pamuk üreticilerinin merakla beklediği primlerinde kısa süre içerisinde açıklanacağını ifade eden Yılmaz Girgin “ Geçtiğimiz yıllara göre prim ve teşviklerde artış olmasını bekliyoruz. Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamalara göre pamuk primi bu yıl 80 kuruşun altına düşmeyecek. Net fiyatın ise bir hafta içerisinde açıklanmasını bekliyoruz. Ayrıca prim ödemelerinin ise nisan ayına kadar üreticilere ödenecek” ifadelerini kullandı.

Çiftçiler bu açıklamayı duyunca sevinç yaşadılar çünkü , her üretim sezonunda gerek afetlerle gerekse de artan masraflar nedeniyle çok fazla borçlanıyor. Ülke genelinde bulunan binlerce çiftçilerin merakla beklediği borçların yapılandırması konusunda kararın en yakın zamanda açıklanması bekleniyor. Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan yapılandırmanın çiftçileri memnun edecek şekilde olacağı belirtildi. Çiftçiler de kararın en kısa sürede açıklanarak yapılandırmadan yararlanmak istediklerini belirttiler.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 14
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 20
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım