Torbalı Ege Gazetesi

Polislerimize…

Polislerimize…
Necla ARPACI
Necla ARPACI( neclaarpci@.torbaliege.net )
2.826 okundu
23 Ekim 2019 - 16:39

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 ihbar hattının Ocak ayından itibaren hangi amaçlarla arandığını belirten istatistikleri açıkladı.

İlçede  155’in en fazla bilgi sormak için arandığı belirlendi.

Torbalı’da 60 bin 668 arama yapıldığı saptandı.

Şubeye gelen aramalar konularına göre asıllı ihbar 4 bin 315

Asılsız ihbar 867 bilgi soranlar 50 bin 747 ve son olarak da gereksiz 4 bin 739 olduğu kaydedildi.

Gereksiz 4 bin 739 korkunç rakam. Gereksiz konularla meşgul edilmeyecek numaraların başında gelen kurum numaralarından  biri de elbette 155 ihbar hattı.

Kolluk güçlerimizden olan ve her daim titizlikle çalışmalarını yürüten, gece gündüz kavramının hayatlarında olmadığı polislerimiz elbette gelen her ihbarı titizlikle takip ediyor. Fakat Ocak ayından bu yana yapılan asılsız 867 arama, aslında kurumun ciddiyetinin farkında olmayan ve basit bir durummuş gibi arkadaşını ararcasına davranan duyarsız vatandaşların tavrını ne yazık ki felaket olarak görüyorum.

**“Gerçi erkeklerin, “Beni bir kadın polis tutuklamasın” zihniyetinde olan bir ülkede yaşıyorken bu istatistik verilere pekala şaşırmamak gerek. Hey gidi akıl ne büyük nimetsin…

Torbalı asayiş haberleri ile genellikle ülke gündemine oturuyor. Hem jandarma personelleri hem de polislerimiz olayları hemen aydınlatıyor ve suçlular yakalanıp yargılanıyorlar. Fakat toplumu bilgilendirmek noktasında işini en doğru şekilde yapmak için çabalayan fikir işçilerine polislerimiz biraz ön yargılı. Birkaç sefer emniyete gittim ve her defasında elim boş döndüm. Trafik Büro Amirliği’nde çalışan bir polisimize bir soru sordum. Sadece basit bir veri isteyecek ve haberimi yapacaktım fakat o sorunun  cevabını 3 gün üst üste emniyete gidip gelmeme rağmen alamadım. O günden sonra elbette bir daha uğramadım. Fakat üzülmüştüm karşılaştığım durum hiç hoş değildi çünkü.

Her neyse açıklanan rakamlar belli. Durum vahim. 155 ihbar hattının gereksiz aranmaması noktasında yetkililerin sempozyum vermesi, broşürlerin daha sık yapılarak dağıtılması,  bu sayıların azalmasını sağlayacak bir nebze de olsa kanayan yaraya tampon olacaktır.

**Velhasıl uzatmadan toplumda sosyal düzeni güvenlik içinde sürdürmek; halkın işini ve günlük yaşamını normal bir şekilde yerine getirebilmesini sağlayabilmek için çaba gösteren polislerimizi boş ve gereksiz ihbarlar ile meşgul etmeyelim. Polisimizin görevine yardımcı olmalı onu desteklemeli ona doğru ve güvenilir bilgileri vermeli ona sahip çıkmalıyız. Polisin de halka  ön yargılı olmadan halkıyla bütünleşmesi ideal bir toplum için zorunludur.

Polislerimizin de sosyal yönden toplumla bütünleşebilmesi için kapalı kutu olmaktan çıkıp şeffaflaşması gerekir. Çünkü, polis şeffaflaştığı sürece vatandaştan destek bulacaktır.

 

 

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 24
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım