Torbalı Ege Gazetesi

Soğuk havaların vazgeçilmezi sıcak salebe ilgi büyük

Soğuk kış günlerinde insanların içini ısıtan salebin, lezzeti ve şifa verici özelliğinin yanında öksürüğe de iyi geldiği bildirildi.

Soğuk havaların vazgeçilmezi sıcak salebe ilgi büyük
621 okundu
13 Ocak 2020 - 12:58

TORBALI’DA vatandaşlar kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği salebe ilgi gösterirken, satıcılar ise satışlardan memnun olduklarını söylediler. Kazımdirik Caddesi üzerinde hizmet veren Sultan Düğün Salonu sahibi Cemali Acun, sıcak salebin özellikle vücut ısısını dengelediğini, soğuk havalarda birçok vatandaşın tezgah önünde kuyruklar oluşturduğunu belirtti. Acun, “Bu yaz aylarında vatandaşların serinlemek için en büyük tercihleri limonata oldu. Yaz süresince tezgâhımızda limonata satışlarımız ile vatandaşların serinlemesini sağlıyoruz. Fakat kış aylarında özellikle vatandaşların en fazla tercihleri sıcak salepten yana olmakta. Sıcak salep vücut ısısını yükseltmenin yanı sıra birçok faydası bulunmakta, grip ve öksürüğe şifa oluyor” şeklinde konuştu

‘MUCİZEVİ ÖZELLİKLERİ VARDIR’

Cemali Acun, salepin faydalarını ise şöyle sıraladı: “Salep, kış aylarında sıkça karşılaşan grip, nezle, öksürük gibi hastalıklara doğal şifa oluyor. Özellikle, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen salep, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ailede herkesin güvenle içebileceği salep, hastalıklara karşı tam koruma sağlıyor. Yağ yakma hızını yükseltir. Sütle pişirilen salep, içerdiği kalsiyum ve protein desteğiyle vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlar. Kilo verme sürecinde sağlıklı olan kasları korumak, kötü yağ hücrelerini yakarak kilo vermektir. İşte sütlü salep mucizevi özellikleriyle yağ yağma hızını yükseltiyor.”

‘SALEP SAĞLIK DEPOSUDUR’

SULTAN Düğün Salonu saihibi Cemali Acun, salebin sadece güzel bir lezzet kaynağı değil, aynı zamanda bir sağlık deposu olduğuna işaret etti. Üzerine tarçın serpilerek içilen salebin asırlardır, yeme, içme kültürüyle özdeşleşen bir içecek olduğunu söyleyen Acun, “Dünyaya Ortadoğu’dan yayılan Salep 8.yüzyıldan bu yana Türk mutfağının bir parçası olmuş, 17. ve 18.yüzyıllardan bu yana kışın habercisi olarak adlandırılmıştır. Her yerde farklı lezzet sunan, her an içimizi ısıtan salep, kışın vazgeçilmesi olmaya devam ediyor. Orkide kökünden üretilen bu lezzeti, yaz, kış demeden, sıcak ve soğuk tüketebilirsiniz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY SGN