Torbalı Ege Gazetesi

Akar’dan köfte yapmanın püf noktaları

Sadık İleri Bulvarı üzerinde hizmet veren Akar Kasap’ın sahibi Fikri Akar, köfte yapmanın püf noktalarını ve tarifini paylaştı.

Akar’dan köfte yapmanın püf noktaları
801 okundu
04 Şubat 2020 - 13:42

KÖFTE, kırmızı et denince ilk akla gelen, küçük büyük herkesin severek yediği, lezzetli, iştah açıcı ve sevilen bir yemektir. Hepimizin damağında kaç yaşına gelirsek gelelim, annelerimizin ve büyükannelerimizin pişirdiği köftelerin tadı vardır. Üstelik köfte sıcak sıcak yendiği gibi, sabah kahvaltısında çayla beraber soğuk soğuk da yenebilen müthiş bir tattır. Köfte her ne kadar pratik ve lezzetli bir et çeşidi olsa da; kıvamını tutturmak ve pişerken dağılmayan, hem göze, hem de damağa hitap eden köfteler elde etmek o kadar da kolay değildir. İçine konan malzemelerin oranı, pişirilen tencere yahut tavanın özellikleri, ısı miktarı ve pişirme şekli, köftenin hem tadı, hem de görüntüsünü belirler. O zaman lezzeti ve görünümü kusursuz, lezzetli ve beğenilen köfte yapmanın püf noktalarına bir göz atalım.

MÜKEMMEL KIYMA ORANINI AÇIKLADI

KÖFTENİN ana malzemesi kıyma olduğuna göre, köftelik kıymayı mutlaka iyi olması gerektiğini ifade eden Akar Kasap sahibi Fikri Akar, “Köftelik kıyma ne çok yağlı, ne de az yağlı olmalıdır. Az yağlı kıymadan lezzetsiz köfteler çıkacağı gibi, çok yağlı kıymadan yoğurulan köfteler de pişerken küçülüp, eriyecektir. En güzel köfte için en mükemmel kıyma oranı yüzde 70 dana kıyma, yüzde 30 kuzu kıymadır. Köfte harcına koyacağınız ekmek içini biraz ıslatın ve suyunu iyice sıkarak kullanın. Kuru köftede ana malzemeler, ekmek içi, rondodan geçirilmiş soğan, yumurta, maydanoz,  tuz, karabiber ve kimyondur. Bunların haricinde kullanılacak malzeme köftenin kendi ana tadını baskılar. Malzemeyi olabildiğince sabit tutmakta fayda var.

‘KÖFTE HARÇLARINDA BAYAT EKMEK İÇİ MUTLAKA KULLANILMALIDIR’

KÖFTE harcına eklenecek az miktarda zeytinyağı, köftelerinizi yumuşak yapacaktır. Köfte harcına eklenecek bir çimdik tarçın, lezzeti arttıracaktır. Ama elbette tercih size kalmış. Harcına ekmek içi katılmayan iki çeşit köfte hamburger köftesi ve İnegöl köftedir. Bunun haricindeki köfte harçlarında bayat ekmek içi mutlaka kullanılmalıdır. Bayat ekmek içinin kıymaya oranı 3’te 1 olmalıdır. Köfte harcında kullanacağınız soğanı, bıçakla keserek değil; rendeleyerek yahut rondodan geçirerek kullanın. Böylelikle soğanın suyu kıymaya geçecek ve daha lezzetli olacaktır. Yumurta miktarını 1 kilogram kıymaya 1 yumurta olarak belirleyin. Malzemeleri ekleyip harcı yoğurmaya başladıktan sonra en az 10 dakika geçmesine özen gösterin. Unutmayın! Harcı ne kadar iyi yoğurursanız, malzemeler o kadar iyi şekilde harmanlanır ve pişerken dağılma yapmaz. Yoğururken köfte hamurunu yukardan tepsiye hızla çarparak, özlenmesini sağlayabilirsiniz.

‘PİŞTİKTEN SONRA SICAK TABAKTA SERVİS EDİN VE FAZLA BEKLETMEYİN’

“KÖFTELERİNİZİ pişirirken kızartma tavasına çok fazla değil, az miktarda yağ koyun” diye sözlerine devam eden Akar, “Yağ kızmadan köfteleri tavaya dizmeyin. Yağın ısınmasını bekleyin. Köftelerinizi pişirirken tavaya sıkışık düzende dizmeyin. Aralıklı olarak dizin. Köfteler pişerken önce bir tarafını, 3-4 dakika sonra da diğer tarafını çevirin. Çok sık olarak çevirmeyin. Köftenizi ağır ateşte pişirin. Harlı ateş kullanırsanız, köftelerin dışı çabuk pişecek, içleri çiğ kalacaktır. Tüm bu hususlara dikkat ettiğinizde enfes köfteler pişirmemeniz için hiçbir neden yok ama lezzetli köfte pişirmenin en önemli püf noktasının, köfte harcını yoğurduktan sonra mümkünse 1 gece buzdolabında bekletmek olduğunu bir kez daha belirtelim. Piştikten sonra sıcak tabakta servis edin ve fazla bekletmeyin çünkü birkaç dakika sonra köftedeki yağlar donar, görüntü matlaşır ve köfte sertleşir” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım