Torbalı Ege Gazetesi

3 kuşaktır fotoğrafçı: Foto Caner

1935 yılında kurulan ilçenin ilk fotoğrafçısı Foto Caner, üç kuşaktır en iyi şekilde ilçe halkına hizmet vermeye çalışıyor. Torbalılı birçok fotoğrafçının yetiştiği Foto Caner, kendi sektöründe bir marka oldu.

3 kuşaktır fotoğrafçı: Foto Caner
23.432 okundu
18 Şubat 2020 - 13:49

TORBALI’NIN ilk fotoğrafçılarından olan Foto Caner, 3 kuşaktır ilçe halkına hizmet veriyor. Cumhuriyetin ilan edilmesinden kısa bir süre sonra tanınmış fotoğraf ustası Ali Can tarafından kurulan ve günümüze kadar faaliyetini sürdüren Foto Caner’in şimdiki temsilcisi Gürhan Can, ailesi ile birlikte verdiği kaliteli hizmetle adlarından söz ettiriyor. Torbalı’da birçok ilke imza atan Foto Caner, ilk fotokopi makinesi, video kamera çekimi, renkli fotoğraf baskısı gibi birçok ilki gerçekleştirdi. Mesleğe babası Kayahan Can’ın yanında 7 yaşında başladığını belirten Gürhan Can, eskiye dair bazı anılarını paylaştı. Neredeyse çıraklık ve ustalık dönemlerinin büyük bölümünü karanlık odalarda geçirdiğini belirten Can, çıraklık döneminde karanlık odada baskı yapılırken tuvalete bile gidemediğini söyledi.

CAN: FOTOGRAFÇILIK AŞK İŞİDİR

1935 yılında temelleri atılan Foto Caner, o günden bugüne kadar ilçe halkına kaliteli hizmet vermeyi kendine ilke edinen işletmeler arasında bulunuyor. Kentin ilk fotoğrafçı dükkânı olan işletmenin temellerini atan Gürhan Can, ilçeye birçok ilki yaşattı. İlçeye video çekimini, fotokopi makinesini ve renkli baskıyı getirerek ilkleri gerçekleştirdi. İşletmeyi daha sonra babasından devralan 3. kuşak temsilcisi Kayahan Can, bu mesleği oğlu ve işletmenin üçüncü kuşak temsilcisi olan Gürhan Can’a öğretti. Yorucu geçen kalfalık ve ustalık dönemlerindeki yaşadıkları zorlukları,  o günün şartlarında fotoğraf çekmenin nasıl bir duygu olduğunu gazetemizle paylaştı. Çıraklığından bu yana eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rıdvan Dilmen, Tanju Çolak gibi birçok tanınmış ismin fotoğraflarını çeken Gürhan Can,  fotoğrafçılığın çok güzel ve zevkli bir meslek olduğunu, mesleğin sevilmeden asla yapılamayacağını söyledi. “Mesleğimiz aşk işidir” diyen Can, “Bu mesleği yapmanız için aşık olmanız gerekir. Sevmezseniz asla yapamazsınız. Bu yüzden 3 kuşaktır ayakta ve bizden sonra da ayakta olacak.” dedi.

‘KARANLIK ODA USTASI OLMAK, O YILLARDA BU MESLEĞİ YAPMAK HERKESİN HARCI DEĞİLDİ’

İKİNCİ kuşak temsilci olan Can, aynı zamanda Torbalı’nın ilk karanlık oda ustalarından. Eski yıllara ait anılarını gazetemizle paylasan Gürhan Can, “Ben bu mesleğe 7 yaşımda başladım. Askere gidinceye kadar karanlık odalarda çalıştım. İşimiz o kadar titiz ve ciddiydi ki, pozun yanmaması için tuvalete bile gidemiyorduk. Altıma kaçırdığım günleri bilirim. Karanlık oda ustası olmak, o yıllarda bu mesleği yapmak herkesin harcı değildi. Is zevkli olduğu kadar bir de sağlık yönünden tehlikeliydi. Çünkü odalar resmen zehirdi ve kimyasallar resmen hasta ediyordu. Filmleri yıkadığımız kimyasallar kaç kez hasta etti beni” diye konuştu.

6 ADET POZA BİR KİLO KIYMA

TEKNOLOJİNİN gelişmesiyle beraber, mesleğine saygınlığının öldüğünü ve herkesin bu mesleği yapıp usta olarak ortaya çıktığını söyleyen Can,  “Şu anda ilçemizde bu mesleği yapan değerli insanlar var. Ama haksız bir rekabet var. Dönemimizde 6 adet fotoğraf çektiğiniz zaman evinize bir kilo kıyma götürebiliyordunuz. Şimdilerde bunu düşünmek bile çılgınlık gibi bir şey. Haksız rekabet ve teknoloji her şeyi öldürdüğü gibi bu mesleği de bitirdi.” dedi.

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 24
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım