Torbalı Ege Gazetesi

8 Mart Temennisi

8 Mart Temennisi
Necla ARPACI
Necla ARPACI( neclaarpci@.torbaliege.net )
24.592 okundu
07 Mart 2020 - 14:01

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür

Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

**Rolleri arasında sıkışıp kalanlardır kadınlar. Tarih boyunca toplumların genelinde ikinci sınıf olmuştur kadınlar. Geleneksel yargılara maruz kalmıştır kadınlar. Bazı görev ve sorumluluklar ‘Kadın’a doğumu ile birlikte şırınga ile adeta işlenmiş ve uzun vadeye yayılarak kadının toplumda nasıl olması, nasıl davranması gerektiği ilmek ilmek örülmüştür. Fakat sevgili dost, dünya zaten yeterince yorucu ve yaşanılması zor bir hal aldı. Sırtına fayda etmeyecek sorumlulukları veya meseleleri taşıma.

‘Terbiyeli ol sen kızsın’, ‘ bir kadına yakışıyor mu bu sözler’, ‘kadın dediğin ağırbaşlı olur’, ‘ vesaire… Bu açıdan bakılırsa terbiyeli olmak, ağırbaşlı olmak ve yakışıksız sözleri ifade etmek sadece ve sadece kadınlar için değil insan evladı olan herkes için doğru olmayan bir tutumdur. Davranışları ve sorumlulukları kimliklerle bağdaştırmak yalnızca ahmaklıktır.

**Siz erkek çocuklarınıza, ‘aslan oğlum büyüyünce çok can yakacak’ diye yetiştirerek, oğlunun sevgilisinden ‘ el kızı, elinin kiri’ diye bahsedip kendi kızınıza da baskı ve korku ile büyütürseniz açıkçası olacakları tahmin etmek pekte güç sayılmayacaktır.

Devamlı süregelen bir toplumsal cinsiyet ayrımı var ve ne yazık ki giderek bu durum artış gösteriyor. Kadın olmaya dair; kadına yüklenen sıfatlar, roller her zaman en iyisi olmalı. Tabular bu yönde.

**Burada ifade etmem gerekir ki, bir kadın değişirse bir toplum değişir.

 “Kadın bir birey olarak vardır, biz baş tacı değil başın kendisiyiz”

DİPNOT: Evleniyorsun ve sırf yemeğin tuzu yok diye öldürülüyorsun. Dışarıda tercih ettiğin bir kıyafeti giydiğin için öldürülüyorsun. Boşandığın için öldürülüyorsun. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na göre 2019’da 474 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin en aza indirildiği ve bu acı tabloyu görmediğimiz günlerin gelmesi ümidi ile GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN…

 

#
KÖŞE YAZARLARI
#

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

  • Çok iyi --> 15
  • İyi --> 14
  • Daha iyi olabilir --> 24
Gönder
Sonuçlar
#
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
#

Torbalı EGE Bir ÖZÇELİK GRUP Kuruluşudur. Powered BY Torbalı Web Tasarım