CHP’NİN KONGRE HEYECANI BAŞLIYOR

CHP’de geride kalan yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenen kongre ve kurultaylar bu yıl yapılacak. Kongre takvimi delege seçimleriyle start aldı. Seçimin en hararetli geçeceği ilçelerden olan Torbalı’da ise bugün kongre heyecanı başlıyor. Ertuğrul ve Tepeköy Mahallelerinin seçmenleri delegeleri belirlemek için sandık başına gidecek

AK PARTİ ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından erken seçim ihtimali güçlenirken, ‘ana muhalefet’ belirsizlik ortamında sandık başına gidiyor.CHP’de geride kalan yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenen kongre ve kurultaylar bu yıl yapılacak. Kongre takvimi delege seçimleriyle start aldı. Seçimin en hararetli geçeceği ilçelerden olan Torbalı’da ise bugün kongre heyecanı başlıyor. Ertuğrul ve Tepeköy Mahallelerinin seçmenleri delegeleri belirlemek için sandık başına gidecek. Ardından Perşembe gününe kadar ise diğer merkez mahalleler bitecek. Kongrede iki başkan adayı bulunuyor. İsmail Uygur ve Övünç Demir’in blok listeleri kongrede savaşacak.

SEÇİM BAŞLAMADAN ÜYE KRİZİ YAŞANDI!

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter'in ilçe başkanlarıyla buluşmasında Torbalı İlçe Başkanı İsmail Uygur'un söz konusu 300 yeni üyenin partililik kriteri taşımadan üye yapıldığını iddia ettiği öğrenilmişti. Bunun üzerine açıklama yapan Ertan Çelik ilçe gündemini sallayacak sözlerin altına imza atmıştı. Ertan Çelik’in iddialarına verdiği açıklamalara cevap veren İsmail Uygur’un da topa girmesi ile ortalık karışmıştı. Üyelik krizi seçmenlerde de büyük bir soru işareti oluşmasına neden olmuştu.

ERTAN ÇELİK’İN İDDİALARI NEYDİ?

ERTAN Çelik bu sözler ile fitili ateşlemişti, “Başkanlığımızda düzenlenen İlçe Başkanları toplantısında mevcut İlçe Başkanı İsmail Uygur’un Torbalı’da askı listelerine 600 yeni üyemizin katılması ile ilgili yaptığı açıklamaları hayret ile okuduk. 600 üyenin yarısının nakil yolu ile ilçemize geldiğini diğer yarısının ise birileri tarafından yapıldığını, bu birilerinin kim olduğunu çok iyi bildiğini söylemiş. Hatta ve hatta bu yeni üyelerimizin çoğunlukla, belediye AK Parti’nin eline geçtikten sonra belediyede işe başlayanlar, yerel seçimlerde istifa edip DSP’ye çalışanlar olduğu gafletinde bulunmuştur. Ben öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne adres değişikliğinden nakil yolu ile gelen, yıllardır partimize gelip de bir türlü üyelikleri kabul görmeyen, sümen altında tutulan yeni üyelerimize teveccüh gösterip partimize kaydoldukları için teşekkür ederim. Üye listeleri partiye asıldıktan sonra telefonlarımız bir hayli çalmaya başladı. Arayanlar üye olduklarını fakat listede isimlerinin çıkmadıklarını söylediler. Bizler her ne kadar üye olmuş fakat listede ismi çıkmayan partililerimizi ilçe başkanlığına itirazda bulunmaları yönünde teşvik etsek de bu arkadaşlarımızın birçoğu ilçe başkanına güvenmediklerinden dolayı itirazı İl Başkanlığına yapmak istediklerini belirttiler. Bu şekilde bir sürü arkadaşımızı tespit ettik. Ben, Eski Belediye Meclis Üyelerimiz Av. Yaşar Demir ve Hamit Cömert ile birlikte İl Başkanlığımıza bu üyeliklerin askı listelerine eklenmesi ile ilgili itirazda bulunduk”

UYGUR’UN O İDDİALARA CEVABI

İLÇE başkanı İsmail Uygur ise verdiği cevap ile dikkatleri üzerine çekmişti, “Bu parti 6 yıl boyunca Ertan Çelik’in de nasıl başkanlık yaptığını gördü. Ertan oturduğu yerde saçmalamaya devam etsin. Kendisi dikkate alınmaya bile değmez. Önce gitsin parti tabanının kendisine soruduğu soruları cevaplasın” 300 yeni üye partinin nerede olduğunu, ilçe başkanının kim olduğunu biliyor mu? Ertan Çelik döneminde partiye üye olmak için 8 kez başvuru yapan Fevzi Tekin’in üyeliği neden kabul edilmedi? İsmail Uygur ile Ertan Çelik’in arası garaj amirliği veya belediye başkan yardımcılığı yüzünden mi bozuldu? Neden bu 300 üye Ertan Çelik döneminde yapılmadı?”

AZİZ KOCAOĞLU’NDAN TEK LİSTE İSTEĞİ

KOCAOĞLU, mahalle delege seçimlerinde yaşanacak ayrılıklar için partililere tek liste mesajı verdi. Kocaoğlu,” Türkiye çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Hepiniz biliyorsunuz. Dün de dört tane şehidimiz vardı. Tam bir kaos ortamındayız. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, çevremizde yaşanan olaylar bizi de etkiliyor. Ülke son dönemde hiç yaşamadığı kadar sıkıntı yaşıyor. 2 milyondan fazla Suriyeli vatandaşlar var. Bölge politikasında sıkıntılar var. Ben bu süreçte tüm Cumhuriyet Halk Partililere, özellikle İzmir’deki hemşerilerime sesleniyorum. Bu bir yarıştır. Ama mahallelerde birlik beraberlik içerisinde, mümkünse tek listeyle gidilmelidir. Partide delege olacak arkadaşlar belli, önseçim delegesi olacak arkadaşlar belli. Eğer üç kişi beş kişi fedakarlık yapması gerekiyorsa başta ben olmak üzere seve seve yaparız. Tek listeyle gidilmesinde, partimizin birlik beraberlik içerisinde olmasında, partimizin güçlenerek çıkmasında hem ilimiz hem partimiz için en hayırlısıdır. Ben başından beri böyle düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  

BEDRİ SERTER’DEN KONTENJAN MESAJI

İZMİR'DE delege seçimleri için 15 Ağustos'ta sandığa gidecek olan CHP'de İl Başkanı Bedri Serter, ilçe başkanlarına delegelerin yarısının kadın ve gençlerden oluşması talimatını verdi. Serter, "Yeni yol arkadaşlarına, gençlerin enerjisine, kadınların emeğine ihtiyacımız var" dedi. İzmir'de 136 bin 969 CHP üyesi, 15 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında delege seçimi için sandığa gidecek. CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, ilçe başkanlarından delege seçimlerinin büyük ilçelerde 6 günde küçük ilçelerde de bir günde yapılmasını istedi. İl Başkanı, mahallelerde uygun olan işyeri, kahvehane, düğün salonu ve kafeteryaların yanı sıra ilçe başkanlığında da yapılabilecek seçimlerin son gün olan 6 Eylül'den en az üç gün önce tamamlanması ve delegelerin yarısının kadın ve gençlerden oluşması talimatını verdi. Serter, "Yeni yol arkadaşlarına, gençlerin enerjisine, kadınların emeğine ihtiyacımız var. Delege seçimleri son gün 6 Eylül'e bırakılmamalı, itiraz süresi ve seçimin tekrarlanması da göz önünde bulundurularak en az üç gün önceden bitirilmeli" dedi.

SEÇİM ERTELENDİ SÖYLENTİSİ

CHP Genel Merkezi tarafından gönderildiği iddia edilen bir genelgeyle kongre sürecinin askıya alındığı haberleri CHP örgütlerinde hareketliliğe neden oldu. Ancak Genel Merkez tarafından gönderilen bir SMS ile sürecin devam ettiği belirtildi. CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından da mesajla doğrulanan haber CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise takvimin devam ettiğini, mahalle kongrelerinin yapılacağını söyledi. Erken seçim kararı alınana kadar takvim aynen devam ediyor. Erken seçim kararı alınması durumunda MYK durumu değerlendirerek kongreleri erteleme kararı alınabileceği gelen bilgiler arasında.

İSMAİL UYGUR’DAN KONGRE YORUMU

CHP Torbalı İlçe Başkanı İsmail Uygur Kongre ile ilgili olarak  birlik mesajı verdi, “Bugün 17 Ağustos. Bizim normal prosedürümüze göre başlaması gereken delege seçimleri bugün başladı. Kazasız dertsiz bir seçim geçireceğimize inanıyorum. Sandık başında özveriyle çalıştıklarına inanıyorum.  Delegelerimizin sandıklara rağbet edeceği için ümitle bekliyorum. Bu mahalle delege seçimleri her şeyden önemlidir. Herkesin özen ve önem göstereceğine de inanıyorum” dedi. KEMAL COŞAR


KONGRE TAKVİMİ

17.08.2015 PAZARTESİ

ERTUĞRUL VE TEPEKÖY MAHALLESİ

YER: CHP İLÇE BAŞKANLIĞI

SAAT: 19.00-23.00

***

18.08.2015 SALI

ATATÜRK, YEMİŞLİK VE 7 EYLÜL MAHALLESİ

YER: CHP İLÇE BAŞKANLIĞI

SAAT: 18.00-21.00

***

19.08.2015 ÇARŞAMBA

MURATBEY VE CUMHURİYET MAHALLESİ

YER: ŞÜKRÜ AYDEMİR CAFE(SAĞLIK MESLEK LİSESİ KARŞISI)

SAAT: 19.00-23.00

***

20.08.2015 PERŞEMBE

TORBALI VE ALPKENT MAHALLESİ

YER: ADA CAFE (ESKİ ALPKENT MUHTARLIĞI)

SAAT: 19.00-23.00

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.