ERTUĞRUL VE TEPEKÖY ‘UYGUR’DEDİ

Torbalı'nın en büyük iki mahallesi olan Ertuğrul ve Tepeköy mahalleleri için gerçekleştirilen delege seçimlerinde 600'ü aşkın üye sandık başına gitti. İlçe Başkan Aday Adayı olan Övünç Demir'in de delege olarak yer aldığı Ertuğrul Mahallesi'nde gülen taraf, mevcut İlçe Başkanı İsmail Uygur'un hazırladığı Beyaz Liste oldu

GÜNLERDİR Torbalı gündemini oluşturan CHP Kongre sürecinde kritik günler başladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Torbalı İlçe Teşkilatı'nda kongre öncesinde ilk delege seçimi gerçekleştirildi. Torbalı'nın en büyük iki mahallesi olan Ertuğrul ve Tepeköy mahalleleri için gerçekleştirilen delege seçimlerinde 600'ü aşkın üye sandık başına gitti. İlçe Başkan Aday Adayı olan Övünç Demir'in de delege olarak yer aldığı Ertuğrul Mahallesi'nde gülen taraf, mevcut İlçe Başkanı İsmail Uygur'un hazırladığı Beyaz Liste oldu. Sandık başına giden CHP’liler başkanını seçecek olan delegeleri belirledi. Seçimler blok liste halinde yapıldı. İki Mahalleden toplam 57 delegenin tamamını Uygur aldı.

İKİ ADAY’DAN BİRLİK GÖRÜNTÜSÜ

CHP’DE geride kalan yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ertelenen kongre ve kurultaylar için teşkilatta büyük bir hareketlilik başladı. Kongre takviminin açıklanmasından sonra Torbalı'da önceki gün delege seçimleri de başladı. İzmir'de başlayan delege seçimlerinin Torbalı ayağı Pazartesi günü Ertuğrul ve Tepeköy mahalleleri ile start aldı. CHP’nin kalesi Ertuğrul’da 468 üye bulunurken, Tepeköy Mahallesi'nde ise 155 üye yer alıyor. Ertuğrul Mahallesi'nde 41 delege, Tepeköy Mahallesi'nde ise 16 delegenin seçimi için üyeler önceki akşam parti binasında kurulan sandıkta oylarını kullandı. Delege seçimleri için mevcut İlçe Başkanı İsmail Uygur ve CHP Belediye Başkan Aday Adayı Övünç Demir liste hazırladı. Uygur beyaz liste ile Demir ise mavi liste ile üyelerinin karşısına çıktı. Oldukça hararetli geçen seçimlerde galip çıkan taraf İsmail Uygur ve ekibi oldu. Ancak iki listenin adaylarının seçim sırasında verdikleri yakın görüntüler parti üyeleri tarafından takdir topladı.

HAZİRUN KRİZİ

AYRICA Seçim sırasında ilginç olaylarda yaşandı. Seçim koordinasyonu için İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in ilginç tutumu partililerden de tepki topladı. Özdemir iki adayında onayladığı hazirunların kullanılmayacağını parti mühürlü hazirunu kullanılacağını söyleyince ortalık karıştı. Hazirun listesinin değiştirilmesi sırasında yaklaşık 30 dakika boyunca oy kullanma işlemleri durdu. Sayım sırasında ise mühürlü hazirunların imza sıraları birbirine yakın olunca ayrı bir kriz daha yaşandı. Listede kimin oy kullanıp kullanmadığını belirlemek için hazirunlar 3 kez kontrol edildi. Seçim sonuçlarının açıklanması bu tutum yüzünden gece 02.00’ye kadar sürdü. Partililerde Özdemir’e sık sık tepki gösterdi.

ERTUĞRUL MAHALLESİ YOĞUNLUĞU

PARTİ binasında gerçekleştirilen oy verme işlemi saat 21.00'da başladı. 23.00'a kadar devam eden oy verme sırasında büyük izdiham yaşandı. Geniş katılımın yaşandığı delege seçiminde her iki ismin destekçileri de parti binasının önünde toplandı. İsmail Uygur ve Övünç Demir, üyelere yakın markaj kurarken, oy verme işlemi büyük çekişmeye sahne oldu. Oy verme işleminin bitmesinden sonra, sandıklar tek tek açılarak sayıma geçildi. İlk olarak Tepeköy Mahallesi'nin delege seçimi için sandığa atılan oylar sayıldı. 155 üyenin yer aldığı Tepeköy Mahallesi'nde 126 üye sandık başına gitti. İsmail Uygur'un beyaz listesi 87 oy alırken, Övünç Demir'in mavi lisesi 35 oy aldı. Oylardan biri boş çıkarken, 3 tanesi de geçersiz sayıldı.

UYGUR’A SEVGİ SELİ

EN büyük çekişmenin yaşandığı mahalle ise Ertuğrul oldu. İlçe Başkan Aday Adayı Övünç Demir'in de delege olarak yer aldığı mahallede gülen taraf yine İsmail Uygur oldu. Uygur'un hazırladığı beyaz liste tam 248 oy alırken, Övünç Demir ise 130 oyda kaldı. Sonuçların açıklanmasından sonra İsmail Uygur ve destekçileri büyük sevinç yaşarken, Demir ve ekibi ise büyük üzüntü yaşadı. Partililer, Uygur'u omuzlara alıp sloganlar attı. İki mahalledeki seçimin ardından gözler diğer mahallelere çevrildi. Dün akşam, Atatürk, Yemişlik ve 7 Eylül Mahallesi üyeleri oy kullanırken, daha sonra Ayrancılar’da 581, Muratbey Mahallesi’nde 314, Torbalı Mahallesi’nde 286, Cumhuriyet Mahallesi’nde 284, Alpkent Mahallesi’nde 138 üye sandık başına gidecek. Üyelerin oy kullanma işlemi 20 Ağustos’ta Torbalı ve Alpkent Mahallesi ile sona erecek.

UYGUR: ALDIĞIMIZ SONUÇTAN MEMNUNUZ

TORBALI’NIN en can alıcı mahallelerini ele alan İsmail Uygur kongre sonrasında verdiği mesaj ile dikkatleri üzerine çekti. Uygur, “Siyasette yarış her zaman olacaktır. Bugün kongre sürecinde rakibimiz olan Övünç Demir’de bizim partilimizdir. Verdiği mücadeleyi tebrik etmek gerekiyor. Seçim sonucunda kazanan yine partimiz olacaktır. Ertuğrul Mahallesi ve Tepeköy Mahallesinde aldığımız sonuçlardan memnunuz. Parti üyelerimizde yüksek katılım oranı gösterdikleri için mutluyuz” dedi.

DEMİR: KAZANAN YİNE CHP’DİR

İLÇE başkanlığı için verdikleri örgütlü mücadele ile dikkatleri çeken Övünç Demir ise aday olduğu mahallede kayıp yaşadı. Demir seçimin hemen ardından birlik mesajı verdi. Övünç Demir, “Bu bir seçim yarışıdır. Parti üyeleri seçimini yapmıştır. Bize üyemizin kararına saygı duymak düşer. Kazanan yine Cumhuriyet Halk Partisidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İki tarafta emek göstererek bu kongre sürecine geldi. Üyelerimizin istekleri bizim için her şeyden önemlidir. Ancak iki mahalle ile yarış bitmiyor. Daha önümüzde 58 mahalle var” şeklinde konuştu.

SEÇİM ERTELENDİ SÖYLENTİSİ SIKINTI YARATMADI

CHP Genel Merkezi tarafından gönderildiği iddia edilen bir genelgeyle kongre sürecinin askıya alındığı haberleri CHP örgütlerinde hareketliliğe neden oldu. Ancak Genel Merkez tarafından gönderilen bir SMS ile sürecin devam ettiği belirtildi. CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından da mesajla doğrulanan haber CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise takvimin devam ettiğini, mahalle kongrelerinin yapılacağını söyledi. Erken seçim kararı alınana kadar takvim aynen devam ediyor. Erken seçim kararı alınması durumunda MYK durumu değerlendirerek kongreleri erteleme kararı alınabileceği gelen bilgiler arasında. Tüm bu söylentilere rağmen vatandaşlar sandık başına gitti.  KEMAL COŞAR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.