TARİŞ DEVRİ SONA ERDİ!

Tek tek kapanan çırçır fabrikaları pamuğun bitişinin habercisi olurken, son darbe de TARİŞ’in pes etmesi oldu. 1940 yılında İzmir-Aydın Karayolu kenarına kurulan SS 128 Nolu Tepeköy Pamuk Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) iflas etti. Alınan karar ile binalarda yıkılmaya başladı

TORBALI ovasının çok değil 10 yıl öncesine kadar simge ürünlerinden olan pamuk artık tercih edilmiyor. Tek tek kapanan çırçır fabrikaları pamuğun bitişinin habercisi olurken, son darbe de TARİŞ’in pes etmesi oldu. 1940 yılında İzmir-Aydın Karayolu kenarına kurulan SS 128 Nolu Tepeköy Pamuk Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) pamuk üretiminin azalması nedeniyle 2 yıldır işletme bölümünü faaliyete geçiremiyordu. 23 dönümlük geniş bir alana sahip olan fabrikada alanında, belediyenin otobüsleri, çeşitli gereçleri ve yol yapımında kullandığı parke taşları, mıcır ve kumlar bulunuyordu. Pamuktan tamamen umudun kesilmesi ile bina için yıkım kararı çıkmıştı. Cumartesi günü ise TARİŞ’in binası yıkıldı.

PAMUK DİPTE

TORBALI’DA bu sezon sadece 5 bin dekar pamuk ekildi. Bir zamanlar ilçede uğruna iplik fabrikaları açılan pamuğun artık ekilmiyor olması bu işin ehilleri tarafından “büyük kayıp” olarak nitelendiriliyor. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in uğruna Torbalı’da fabrika kurdurduğu pamuğun şaşalı günleri artık eskide kaldı. Bir zamanlar ovanın kralı olan pamuk, şimdilerde üreticiler tarafından rağbet görmüyor. 107 yıl önce Torbalı’da fabrika açılmasını sağlayan pamuk, gün geçtikçe eriyor. Her geçen gün pamuğa olan ilgi azalırken, yerine farklı ürünler ekilmeye başlandı. Uzun yıllar devam pamuktaki düşüş, 2011 yılında yeniden hareketlenmiş ve ovada tam 24 bin dekarlık alanda ekilmişti. Ancak, bu yükseliş sadece 1 yıl sürdü. 2012 yılında 14 bin 535 dekarlık alanda üretilen pamuğun ekim alanı 2014 yılında yıl daha da azaldı ve 10 bin dekara kadar geriledi.

YERİ İSTEYEN ÇOKTU AMA…

TARİŞ’İN çıkış yolu bulmak için eline bazı şanlar geçmişti. Ancak bir türlü bu sorunlar çözülemedi. Binanın bulunduğu yeri bir kolej ve alışveriş merkezi kurulması gündemdeydi. Erkan Zeylan o teklifler böyle anlatmıştı, “Bize gelen tekliflerden birisi Rota Koleji’nin yer isteği. Ancak sanayi ruhsatına sahip bir alanda yer istedikleri için bir süreliğine proje askıda gibi görünüyor. Rota Koleji’nin sahipleri belediye ile konu hakkında görüşecek ancak sonuç ne olur bilmiyorum. Ayrıca gündemimizde İzmir-Aydın Karayolu üzerine bir satış mağazası açmak var. Ancak bunu da yapmamız için mevcut borçlarımızı sıfırlamamız gerekiyor. Bununda 5-6 ay gibi bir süre almasını bekliyoruz. Ondan sonraki süreçte bu fikir değerlendirmeye girecektir” dedi

 

TOKİ ANLAŞMASI DA İŞE YARAMADI

TOKİ iştiraki Emlak Planlama Pazarlama'ya (EPP) gelir paylaşımı modeli ile devretme kararı alan Tariş Pamuk Birliği, borçlarından kurtulma yolunda büyük adım atmıştı. Ancak bu anlaşmadan da bir şey çıkmadı.  Yaptığı anlaşma ile banka borcundan kurtulup yeni bir gelir kaynağı elde etme fırsatı yakalayan Tariş Pamuk Birliği, 50 bine yakın üretici ortağını da rahatlatacak kararlar almıştı. Bu satış anlaşmasından Torbalı’da büyük ölçüde yarar görecekti. Satış anlaşmasının ardından Torbalı’ya gönderilecek para ile kooperatifin bulunan birçok borcu ödenecekti. Ancak o sözleşmeden de bir sonuç çıkmadı. TARİŞ iflastan kurtulamadı.

ERKAN ZEYLAN ÇOK İDDİALI GELMİŞTİ!

TARİŞ’İN Torbalı’daki birlik Başkanı Erkan Zeylan ilk seçildiği dönemde yaptığı açıklamalar ile dikkat çekmişti. Zeylan yaptığı açıklamalarda TARİŞ’i borçlardan arındıracaklarını belirtmişti. Zeylan ilk başkan olduğu dönemde şu açıklamaları yapmıştı, “Seçimden sonra yeni yönetim olarak kendimize öncelikli hedefler belirledik. Bu hedefler doğrultusunda projelerimizi sıraladık. Şu anda gözle görülebilecek birkaç işlemi de gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Daha önce kötü durumda olan Lojman ve İşçi evini yıktık. Bu sayede bahçemizde de büyük bir genişleme oldu. Bunun hemen ardından devam eden bahçe düzenlemesi çalışmalarımızda sürüyor. Bu kapsamda ağaçlar ve bahçedeki kötü görüntü yaratan tüm unsurlar yenilenme aşamasından geçecek. İzmir delegemiz olan Ali Şener Türk arkadaşımızda aday listelerin birinde yönetim kurulunda bulunuyor. Eğer o liste seçimi kazanırsa Torbalı içinde güzel bir şey olur. Seçimler sonucunda birliğimize para gelecek. Gelecek para ile yapacağımız ilk iş çiftçiye olan borcumuzu ödeyeceğiz. Önceki dönemlerden kalan bu borçları bitirdikten sonra TARİŞ için güzel projeler yapacağız. Yıllardır boş duran depolarımızı kiralama yöntemi ile değerlendireceğiz. Aynı zamanda gelecek sezon içinde şu an satışı yapılmayan yem, gübre gibi ürünleri de satacağız. Çay ocağımız ve güvenlik kulübemizde yenilenerek daha iyi bir görünüme kavuşacak. Anlaşılacağı üzere TARİŞ yeniden diriliş aşamasında” 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.