YİNE DEPREM YİNE AYNI KORKU! TORBALI FELAKETİ YİNE YAŞAR MI?

Merkez üssü Ege Denizi açıklarında yer alan Sakız Adası olan deprem bölgede şiddetli hissedildi. Foça, Urla, Karaburun ve Çeşme ilçelerinin yanı sıra İzmir kent merkezinde de kısa süreli paniğe neden olan depremin hasara neden olmadığı belirtildi. Depremin etkileri Torbalı’da da hissedildi. Kısa süre içerisinde birçok vatandaş deprem korkusu ile sokaklara çıktı

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkezi üssünü Sakız Adası olarak saptadığı deprem, saat 11.12’de meydana geldi. Yerin 5 kilometre altında meydana gelen deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. Merkez üssü Ege Denizi açıklarında yer alan Sakız Adası olan deprem bölgede şiddetli hissedildi. Foça, Urla, Karaburun ve Çeşme ilçelerinin yanı sıra İzmir kent merkezinde de kısa süreli paniğe neden olan depremin hasara neden olmadığı belirtildi. Depremin etkileri Torbalı’da da hissedildi. Kısa süre içerisinde birçok vatandaş deprem korkusu ile sokaklara çıktı. Aynı zamanda depremin etkisi ile çevredeki birçok fay hattı da harekete geçti. Torbalı bölgesinin en aktif fay hattı Tulum’da harekete geçti. Gün içerisinde 1.8 ile 2.3 arasında değişen sarsıntılar ile Tulum hattı aktifleşti.

TULUM HATTI YİNE AKTİF

DAHA önce yaşanan depremlerin ardından da Tulum bölgesi aktif hale gelmişti. Geçen yıl Mayıs ayında benzer bir olay yaşanmıştı. 1 Mayıs günü boyunca Torbalı depremler ile sarsıldı. En küçüğü 1.9 olmak üzere en büyüğü 3.4 olan 11 depremle sarsılan Torbalı’da vatandaşlar büyük bir korku yaşadı. Merkez üssü Tulum Mahallesi olan depremler özellikle merkezi olmak üzere ilçenin birçok kısmından da hissedildi. Tulumdaki 11 depremin ardından Bölgeye 5 kilometre yakınlıkta olan Tireye bağlı Yeniçiftlik’te de 10’da yakın deprem tetiklendi. 12.17’den 21.12’ye kadar ilçede 11 deprem hissedildi. Bu kadar depremin sık yaşanması korkuya neden oldu. O dönemde jeoloji mühendisleri yaşanan depremler ile ilgili ilginç açıklamalar yapmıştı. O açıklamalar Torbalı’yı da tedirgin etmişti. Yine deprem ile gündeme gelen Torbalı’da büyük bir deprem olabileceği tartışılıyor. Bakın o dönemde Jeoloji mühendisleri neler söylemişti.

‘100 YILDA BİR BÜYÜK DEPREMLER YİNELENİR’

JEOLOJİ mühendisi Yakup Şimşek geçen yılki açıklamalarında şu sözleri söylemişti, “Torbalı’da meydana gelen artçı depremler bu bölgenin deprem konusunda ne kadar aktif bir bölge olduğunu gösteriyor. İlçemizdeki fay hatlarında irili ufaklılar hariç en son 1928 yılında çok büyük deprem oluşturmuştu. Ondan dolayı yaşadığımız bu bölge aktif fayların olduğu bir bölge. Bir büyük depremin tekrar aynı yerde yenilenme periyodu tahmini olarak 100 yıldır. Ama depremin ne zaman ve nerde olacağı konusunda bir kesinlik yoktur. Yapılan yorumların hepsi tahminidir. Son dönemde İzmir için büyük bir deprem olabileceği söyleniyor. Ancak tüm bunların anlamı deprem olacak değildir”

‘HER DEPREM BİZİM HATTI ETKİLEMEZ AMA…’

BİR Diğer Jeoloji mühendisi Kurtuluş Çelik ise Mayıstaki depremlerin ardından Gökçeada bölgesinde yaşanan büyük ölçekli depremin ardından konuşmuştu. Çelik, “Ege Bölgesi yoğun fay sistemleri ile çevrili olup, bünyesinde Diri faylar barındıran ve tarihte yıkıcı depremler yaratan jeolojik sistem, hala güncelliğini korumakta ve doğal afetlere sebep verebilecek durumdadır. Bugün yaşanan depremi, her ne kadar hissetmiş olsak da, gerçekte, bu deprem, Ege Bölgesi fay sistemi dahilinde olmayıp, 1999-2000 yıllarındaki büyük Marmara Depremine neden olan Kuzey Anadolu Fayının [KAF] bir kolu olarak görmek lazım” dedi.

AKUT BAŞKANI: TORBALI FAY HATTI TEHLİKELİ

GEÇTİĞİMİZ dönemde ilçeye gelen AKUT İzmir Başkanı Ömer Karaca’da deprem ile ilgili Torbalı halkını uyarmıştı.  Ege bölgesindeki eski depremin 1928 Torbalı depremi olduğunu belirten AKUT İzmir Başkanı Ömer Karaca, bunun sırasıyla 1955’te Söke ve 1969’da Alaşehir’de meydana geldiğini söyledi. Karaca’nın verdiği bilgiye göre, Torbalı’da gece yaşanan deprem 13-15 saniye sürdü. 50 kişi hayatını kaybetti. Tüm Ege’de ve Atina’da hissedildi. İzmir saat kulesinin üstü yıkıldı. Bornova, Karşıyaka ve Buca civarlarında evler hasar gördü. Torbalı merkezinde, su debisinden dolayı 80 metreye varan çöküntüler oluştu. Tepeköy ve Torbalı’da tek bir ev bile kalmadı. Toplamda 2 bin 186 bina yıkıldı. Bu kadar bina yıkılmasına rağmen ölü sayısının az olmasının nedenini evlerin yapısına bağlayan Karaca, “Duvarlar ağaç dallarına çamur sürülerek sabitlenir, çatı ise sazlıklardan yapılırdı. Ve iki katlı bina yok denecek kadar azdı. Bugün çok katlı, betonarme yapılar var. Yani en az bu büyüklükteki bir depremde ölüm muazzam sayılara ulaşacaktır” dedi ve başta Torbalı olmak üzere Söke, Fethiye, Alaşehir ve Muğla civarında yeniden deprem beklentisi içinde olduklarını kaydetti.

DEPREM ARAŞTIRMA MERKEZİ: DEPREM BEKLENİYOR

İZMİR Deprem Tehlikesi ve Önlemleri Çalıştayı’nda konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, deprem konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda iki gün sürecek olan çalıştayın ilk gününde konuşan Akçığ, yapılan araştırmalarda çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını ifade etti. Başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki fay hatlarının yıllarca ‘Normal Fay’ olarak adlandırıldığını ifade eden Akçığ yapılan araştırmalarda kentte bulunan fay hattının ‘Doğru Atılımlı Fay’ olarak tespit edildiğini söyledi. Akçığ bu tespitin olası bir depremde tehlikeyi daha da arttırdığını sözlerine ekledi. Akçığ, açıklamada ayrıca Yarımada Bölgesi’nde deprem beklediklerini söyledi.

UZMANLAR DAĞKIZILCA HATTINDAN KORKUYOR

17 AĞUSTOS depreminin acılarının hala kabuk bağlamadığı ülkemizde deprem gerçeği bir kez daha gündemde. Geçmişinde depremin yarattığı acılara sık sık tanık olan İzmir’in yeni bir deprem yaratma potansiyeli olan kaç adet diri fayı var? MTA’nın İzmir merkezli ve 50 kilometre yarıçaplı araştırması bu konuya ışık tutuyor. MTA’nın araştırmasında son yüzyılda deprem üretmiş faylar arasında Torbalı’nın da üzerinde olduğu Dalkızılca hattına özellikle dikkat çekiliyor. ilçenin sadece kerpiç evlerin bulunduğu o dönemde bile ağır hasara neden olmuş bir depremin günümüzde tekrarlanmasının ilçede tamiri zor olan hasarlara yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlar 87 yıldır sessiz olan Dağkızılca fayının yeniden harekete geçmesinden endişe ediyor.

1928’DE NE OLMUŞTU?

TORBALI’DA 31 Mart 1928 Cumartesi günü saat 02.27′de meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde, ilçe ve çevresinde 2 bin ev yıkılmış, 50 kişi yaşamını yitirmişti. Yaşanan sarsıntı bütün Batı Anadolu’da hissedilmiş, artçılar iki ay kadar sürmüştü. Depremden en çok Yazıbaşı, Çapak, Tepeköy ve Torbalı etkilenmişti. Tepeköy’de tren rayları üzerinde çöküntü meydana gelmişti. Çaybaşı, Eğerci, Arapçı ve Tepeköy’deki kuyu ve kaynaklarının su debisi değişmişti. Hükümet Konağı ile dispanserin duvarlarında çatlaklar ve yarılmalar meydana gelmişti. Ertuğrul Camii’nin kıble duvarı saçak tarafından ayrılmış, minare yarılmış ve eğilmişti. Binlerce vatandaş evsiz kalmıştı. KEMAL COŞAR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.