GÜVENLİĞİN ADRESİ

GÜVENLİĞİN ADRESİ

İstatistikler, Türkiye’de saatte 10 ev ve 5 iş yerinin, günde ise 230’dan fazla ev ve 100’den fazla iş yerinin hırsızlığa maruz kaldığını ortaya koyuyor. Hırsızların önüne geçmede en büyük etmen ise kilit ve güvenlik sistemleri

VATANDAŞLAR yaşanan hırsızlık olaylarına engel olmak adına çeşitli önlemler alıyor. Alınabilecek bu önlemlerden bir tanesi de güvenli kilit sistemleri kullanmak. Ancak yaşanan ekonomik kriz vatandaşın güvenliği için tedbir almasını da engelliyor. Yeni kilit almayı ekstra bir maliyet olarak gören vatandaşlar ekonomik kilitler kullanmayı tercih ediyorlar. Torbalı’da çilingir olarak da hizmet verebilen anahtarcılardan biri de Uzman Anahtar. Ev ve araç anahtarları ile çilingir alanlarında Torbalı halkına hizmet veren Uzman Anahtar yaklaşık 1 yıldır Serdar Genç Caddesinde faaliyet gösteriyor. Anahtarcılık mesleğinde Torbalı’da potansiyelin oldukça yüksek olduğunu belirten işletme sahibi Metin Fildağlı, bu potansiyelin son zamanlarda büyük oranda yükseldiğini belirtti. Özellikle araç anahtarlarında mesleğin sürekli yenilendiğini belirten Fildağlı, bu alandaki ilerlemeye ayak uyduramaya çalıştıklarını ifade etti.

‘SADECE KAPILAR DEĞİL PENCERELERE DE DİKKAT’

EV güvenliğinin en önemli unsurlarından birisinin de kilitten geçtiğini belirten Uzman Anahtar’ın işletmecisi Metin Fildağlı, “Araştırmalara göre, mekanlara yönelik hırsızlık olaylarının yaklaşık yüzde ellisi kapıdan izinsiz girişler şeklinde gerçekleşiyor. Bu nedenle, mekanda bulunulmadığı sürece dış kapıların mutlaka kilitli olması ilk şart diyebiliriz. Kişi, evini ya da iş yerini kısa bir süreliğine terk edecek olsa bile kapısını mutlaka kilitlemeli; ‘Yarım saatliğine komşuya kadar gidip geleceğim, bir şey olmaz’ diye düşünmemeli. İçeride kimsenin olmadığını anlayan hırsızlar, çok kısa bir süre içinde eve girip çıkabilirler. Sadece dış kapının değil, varsa balkon ve teras kapılarının da sağlamlıkları ve içeriden kilitlenebiliyor olmaları da aynı derecede önem taşıyor” dedi.

‘YENİ NESİL KİLİT SİSTEMLERİ DAHA İYİ’

TEKNOLOJİNİN ilerlemesi ile birlikte geliştirilen yeni nesil kilitlerin, geleneksel kilit sistemlerinden çok daha etkin koruma sağladığına dikkat çeken Metin Fildağlı, bu durumun ‘Hırsıza kilit dayanmaz’ sözünün geçerliliğini değiştirmediğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yeni nesil kilit sistemleri, eski sistemlere göre daha yüksek oranda koruma sağlıyor. Yeni sistemler için ‘Açılamaz’ demek mümkün olmasa da en azından hırsızların daha çok uğraşmalarını gerektireceğini söyleyebiliriz. Bu da zamana karşı yarışan kötü niyetli kişileri caydırmak için önemli bir etken. Delinme olanağı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanılmalı ve kilit silindirinin özel bir emniyet çerçevesi içinde olmasına dikkat edilmeli. Bunlara ek olarak, kapıda zincir ve emniyet kilidi de bulunmalı.”

‘GÜVENLİK SİSTEMLERİ LÜKS DEĞİL’

TÜRKİYE’DEKİ hırsızlık girişimlerinin önemli bir kısmının hane halkı evdeyken gerçekleştiğini ve bunun da büyük travmalara neden olduğunu söyleyen Fildağlı, “Sözünü ettiğimiz tüm önlemler caydırıcılık unsurları barındırsa da unutulmamalıdır ki hırsızları evlerimizden ve iş yerlerimizden uzak tutmanın en kolay, en etkili ve en ucuz yolu, güvenlik sistemi sahibi olmaktır. Bu sistemler, duman ve gaz dedektörlerinin eklenmesi ile hırsızlığın yanı sıra yangın ve gaz kaçağı gibi olaylara karşı da komple koruma sağlayan sistemlere dönüştürülebilmektedir. Önceki yıllarda bir lüks olarak görülen güvenlik sistemleri, artan hırsızlık olayları ve düşük abonelik ücretleri ile günümüzde bir ihtiyaç haline geldi” diye konuştu.”

‘GİRİŞİ ENGELLERKEN  ÇIKIŞI ZORLAŞTIRMAYIN’

METİN Fildağlı, konut ve iş yeri güvenliğinin sadece hırsızlığa karşı tedbir olarak düşünülmemesi gerektiğini, yangın ve gaz kaçağı gibi diğer istenmeyen durumların da güvenliğin bir parçası olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Hırsızlara karşı koruma sağlayacağım derken önlemleri abartmak, dışarıdan izinsiz girişleri engellediği gibi, yangın gibi panik durumlarında içeridekilerin dışarı çıkmalarını da güçleştirir. Zor kullanarak mekana girmek isteyenleri dışarıda tutmak ne kadar önemliyse, mekanın derhal terk edilmesinin gerektiği durumlarda içeridekileri kilit altında tutmamak da aynı derece önem taşımaktadır. Bu nedenle önlemler dengeli bir şekilde alınmalı ve panik durumları için bir kaçış planı belirlenmelidir.”

‘MEKANİK ÖNLEMLER KADAR KOMŞULUKTA ÖNEMLİ’

MEKANLARIN güvenliğinde mekanik önlemler kadar komşuluk ilişkilerinin de büyük önem taşıdığını vurgulayan Fildağlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tatil gibi bir sebeple uzun süre boyunca evde bulunmayacak kişilere, güvendikleri bir komşularından yardım almalarını öneriyoruz. Uzun süre boşaltılmayan bir posta kutusu, o evde kimsenin bulunmadığını gösteren bir işaret olarak değerlendirilir. Posta kutusunun anahtarını komşuya teslim etmek, burada fatura ve zarf birikmesini engelleyecektir. Ayrıca, güvenilir bir komşuya verilecek ev anahtarı ya da zaman ayarlı lambalar sayesinde evin ışıklarının yakılıp söndürülmesi de evi gözetleyen kimselerde evin boş olmadığı hissini uyandıracaktır.” KEMAL COŞAR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.