SALMA YARIŞMALARI DÜZENLENİYOR

SALMA YARIŞMALARI DÜZENLENİYOR

Selçuklular döneminde posta aracı olarak kullanılan Bağdadi cinsli güvercinler günümüzde yok denecek kadar azalırken güvercinlerin piyasa değeri 400 liradan başlıyor

Irak kökenli olan ve Türkler tarafından Selçuklular döneminde beslenmeye başlayan Bağdadi cinsli güvercinlerin fiyatları dudak uçuklatıyor. Normal güvercinlerin 2 katı kadar büyüklüğünde olan süs olarak kullanılan Bağdadi cinsli güvercin çiftinin en ucuzu piyasada 400 liraya satılıyor. Ağırlıklı olarak Güneydoğu bölgesinde beslenen ve zamanında posta aracı olarak da kullanılan Bağdadiler güvercin severlerde bağımlılık yapmış durumda. Alıştığı ve yuva yaptığı kümesten başka bir kümese taşınmasına rağmen aradan 10 yıl geçse bile yuvasını unutmayan ve ilk fırsatta yuvasına dönme özelliği bulunan Bağdadi cinsi güvercinlerin bu özelliği ise onları vazgeçilmez kılıyor.

En ucuzu 400 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar değerlenen ve genelde açık artırma usulü satılan Bağdadi cinsli güvercinler, kendi aralarında çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Salma yarışlarının düzenlendiği güvercinler evlerinden en az 100 kilometre uzağa götürülerek bırakılıyor. En kısa sürede evine ulaşan güvercin yarışmayı kazanmış oluyor. Ege bölgesinde pek yaygın olmayan Bağdadi cinsli güvercinler günümüzde sadece süs amaçlı kullanılıyor.

ARABA KARŞILIĞINDA GÜVERCİN

İzmir’de çok az rastlanan Bağdadi güvercini takla atma, dönme, oynama gibi özellikleri olmadığı için gençlerin ilgisini çekmezken yıllarını güvercin besleyiciliğine adamış kişiler bu türe oldukça önem veriyor. Bağdadi cins güvercinlerin çok pahalı gibi göründüğünü ama meraklıları tarafından arabaya karşılık alındıklarını ifade eden Selami Okar 30 yıldır güvercin besliyor. 1 kilo ağırlığına kadar ulaşabilen Bağdadi cinsli güvercinlerin gagasının üzerinde etler bulunuyor ve etin büyüklüğüne göre güvercinlerin değeri artıyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.