Torbalı pazarı borsa gibi

TORBALI’DA Perşembe günleri kurulan bölgenin en büyük pazarları arasında yer alan semt pazarı borsa gibi. Her hafta değişkenlik gösteren meyve ve sebze fiyatları bu haftada değişti. Bazı ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşanırken bazılarında ise artış meydana geldi. Pazarcı esnaflar ise bu artışın değişen hava şartlarından dolayı olduğunu söyledi.

FASÜLYE 5 TL’YE DÜŞTÜ

GEÇEN hafta kilosu 8 TL’den satışa sunulan çalı fasulyesi bu hafta 5 TL’ye düştü. 10 yıldır Torbalı Perşembe pazarında tezgah açan Hakan Özçoban, “Çalı fasulyesinin 8 TL’den 5 TL’ye düşmesi vatandaşa yaradı. Fiyattaki düşüş sebebi üretiminin çok olmasından kaynaklanıyor. Fiyat düşüşün olması müşteriler kadar bizi de sevindiriyor satışa sunduğumuz ürünlerimiz elimizde kalmıyor” dedi.

 Zam şampiyonu domates

TORBALI Perşembe Pazarı’nda kurulan semt pazarının zam şampiyonu domates oldu. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle pazaryerlerinde tezgahlarında istenilen satışı bulamayan pazaryeri satıcılarından Ozan İşler, olumsuzlukların sona ermesi ile birlikte tezgahlarında satışların arttıklarını dile getirdi. Özellikle, domates fiyatlarının vatandaşlarca yüksek fiyatta bulduğunu söyleyen İşler, “Yoğun geçen olumsuz hava şartları nedeniyle pazarımız durgundu, ama havaların düzelmesiyle birlikte pazarımızda tekrardan canlanma var. Antalya’da ki olumsuz hava şartlarından dolayı domates fiyatlarında yükselme oldu, geçen hafta kilosunu 3 TL’den sattığımız domates bu hafta 5’TL’ye yükseldi.

KIŞ MEYVELERİ SEZONU KAPATIYOR

KIŞ aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan Elma ve Portakal pazarda son buluyor. Sabah kahvaltılarına sağlık ve lezzet kattığını belirten 25 yıllık pazarcı Bülent Kökkaya, “kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan elma ve portakalın 2 TL’den 1 TL’ye düşmesinin sebebi artık mevsimi son buluyor. Kış aylarında sürekli sattığımız portakal içerdiği yoğun C vitamini sayesinde vücudun direncini yükseltir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda P, B ve E vitaminleri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemine katkı sağladığı bilinen portakal, vücuda enerji verir. Toksinlerin vücuttan temizlenmesine faydalı olur. Tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır” dedi.

PATATES’İN FİYATI HER HAFTA DEĞİŞİYOR

PAZARDA bir süredir zam şampiyonluğunu elinde tutan Patates şaşırtıyor. Vatandaşlar geçen hafta yaptığımız alışveriş ve bu hafta yaptığımız alışveriş arasında fark var. Bu fark düşüşü değil artışı gösteriyor diyor. Torbalı Perşembe Pazarı’nda 5 yıldır tezgah açan Hasan Kabak, alıcı ile aynı yönde. Bugünkü fiyatları eskiye göre fazla bulan pazarcı esnafı Kabak, “Söyleseler inanmazdım. Senelerdir soğan, patates satarım. Bugünkü fiyatlara satılacak denseydi inanmazdım. Patatesin önüne bir türlü geçilemiyor geçtiğimiz hafta sattığımız fiyatla, bu haftaki fiyat aynı değil” dedi.

“PATATESİN HIZINA YETİŞİLEMİYOR”

TEZGÂHINDA yıllardır patates ve soğan sattığını söyleyen Hasan Kabak, “Patates fiyatları bugünkü fiyatlara ulaşacak deselerdi kimse inanmazdı oysa şu günlerde patatesin hızına kimse yetişemiyor geçen hafta 2 TL’ye sattığımız bu ürün bu hafta 4 TL’ye satılıyor. Müşterimize fiyat söylemeye utanır duruma geldik ancak yapılacak bir şey yok. Ödemiş ovası kış aylarında soğuk gördü ve mahsul taze patates tarlada kaldı. Bu nedenle yeni mahsul olmayınca eski üründe pahalı satılıyor. Bu ürünü bu fiyata yemeye devam edeceğiz. Gelecek sezon yeni ürün çıkana kadar Fiyatlar aynı yeni ürün çıktığında fiyatlar düşer diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMEZİ PATLICAN

SON günlerde domates, biber patlıcan gibi mutfakların vazgeçilmezi arasında olan sebzelerin fiyatlarında görülen düşüşün devam etmesi bekleniyor. 15 yıldır pazarda tezgah açan Halil İbrahim Özbudak, “Sebze ve meyve fiyatlarının az veya çok olmasının sebebinin hava sıcaklığıyla doğru orantılı olmasıdır. Havalar iyi gittiği için fiyatlarda düşüş var. Düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz. Bu yılın zam şampiyonu patlıcanın fiyatında da ciddi azalma olacak” dedi.YEŞİLLİKLER UCUZLADI

KENDİ yetiştirdiği ürünleri organik pazarda satışa sunan Ayça Kapan, fiyatlardaki artışın hala devam ettiğini söyledi. Kışın yaşanan olumsuz hava şartları yaz aylarına girdiğimiz bugünlerde ürünlerde hala etkisini gösteriyor. 4 demeti 1 TL’den satılan maydanoz roka gibi yeşillikler bu hafta 2 veya 3 demeti 1 TL’den satışa sunuldu.Sıcaklık arttıkça fiyatlar düşüyor

YAZ mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile bazı meyvelerin fiyatlarında düşüş yaşanırken, sebzelerde önceki yıllara göre artış görünüyor. Bu senenin en pahalı ürünleri domates ve patates olarak göze çarpıyor. Fakat yaz sebzelerinden olan salatalık geçen haftaya göre düşüş yaşadı. Pazarcı esnafı Esat Zencir, tezgâhtaki sebze fiyatları hakkında bilgi vererek, “Şu günlerde havaların ısınması ile bazı ürünlerde düşüş var. Örneğin salatanın kilosunu geçen hafta 3 liradan satıyorduk, bu hafta 2 TL ile 1,5 TL arasında satışa sunuyoruz” dedi.NURHAN AYDEMİR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.