Hayata Prestijli Başlayın

Hayata Prestijli Başlayın

Albaş Prestij Okulları, sosyal sorumluluk projeleriyle çocukları hayata hazırlayarak sosyal sorumluluk bilincine sahip dünya bireyleri yetiştiriyor. Her alanda geleceğin lider vatandaşlarını yetiştirmeyi misyon edinen okul, öğrencilerinin “temiz çevre temiz toplum” bilincine sahip olmalarını hedefliyor.

2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından adından sık sık söz ettiren Albaş Prestij Okulları dev projelerle yine gündemde. Uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan eko-okul projesinin en önemli ve bütünleştirici etkeni ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerin geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar. Okul Müdiresi Serpil Pullukcu ‘‘ Eko-Okullar Programı ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.’’ dedi.

    

Üstün Başarılı Okula Ödül

 

 Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Proje Koordinatör öğretmeni Seher Demiray ‘ Okul sadece öğrencilere akademik eğitimin verildiği bir yer olmamalıdır. Okul yaşama hazırlık değil yaşamın ta kendisi olmalıdır. Bu amaçla öğrencilerimizin sosyal sorumluluk ve çevre bilinci konusunda yaparak yaşayarak öğrenecekleri ortamlar yaratıyoruz. Öğrencilerimiz bu proje ile atık maddelerin çöp olmadığını ve geri dönüşümün faydalarını öğrenecekler.’’ dedi. 

 

Kola Kutusundan Elektrik Süpürgesi Yapacaklar


 
Eko-okul projesi ile atık maddeleri deney malzemesi olarak kullanan öğrenciler; Pet şişe, kola kutusu, dondurma çubukları, bakır tel, tel toka gibi atık malzemelerle elektrik süpürgesi yapmasını öğreniyorlar. Atık malzemeleri kullanarak bilimsel gerçekleri oyunla öğrettiğini belirten Fen Bilgisi Öğretmeni Safiye Özkaya, ‘Atık maddelerden yaptığımız deneylerle öğrenciler bilimsel gerçekleri hem öğreniyor hem de eğleniyorlar. Öğrencilerim artık her atık maddenin çöp olmadığı bilincindeler ve atık malzemelerden hücre modeli, solunum sitemi, boşaltım sitemi yapıyorlar.’’dedi.

 

Çevreye Duyarlılık Kazandırıyoruz

Proje, sadece öğrencilerin değil aynı zamanda toplumunda bilinçlenmesinde etkin rol oynuyor. Program tanıtım toplantısında Okul Müdiresi Serpil Pullukcu yapılacak faaliyetler hakkında sunum yaptı. Pullukcu, Okulumuz, Ulusal Eko-Okullar Projesi kapsamında iki yıl çalışıp her atık maddenin çöp olmadığı, geri dönüşümle tekrar kullanılacağını çocuklara kavratmaya çalışarak gelecek nesle temiz, yeşil, yaşanılır bir dünya bırakmayı hedefliyor. Okulumuz yapacağı örnek çalışmalarla yeşil bayrak müracaatı yapacak.'' dedi. İnsanların çevreye karşı duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Pullukcu,“Biz okul olarak çocuklarımıza bu duyarlılığı kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat tek başına okulların çabası bunun için yeterli olmaz. Ailelerin de çocuklarına çevre duyarlılığını aşılaması gerekiyor” dedi.

Disiplinler arası yaklaşım

Öğretmenler belirlenen kriterler kapsamında projeyi disiplinler arası yaklaşımla dersleriyle de ilişkilendiriyor. Fen Bilgisi dersinde;  öğrenciler atık maddeleri deney malzemesi olarak kullanıp toplanan atık kâğıtların ise fabrikada dönüşümünü de sağlıyorlar. Yabancı dil dersinde ise, öğrenciler ‘temiz çevre, temiz toplum’ sloganıyla İngilizce ve almanca tiyatro oyunu yazıyor aynı zamanda bu oyunu sergileyerek farkındalık oluşturuyor. Müzik dersinde de öğrenciler atık maddelerden çeşitli enstrümanlar yaparak konser veriyor. Koordinatör öğretmen Erkan LEHİMCİ ‘ Eco-School Projesi, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır. Programın içeriğinde yer alan 7 adımla öğrencilerimiz yerel düzeyde projeler gerçekleştirirken, iletişim, araştırma, sorgulama, problem çözme ve düşünme becerilerini de geliştirme şansı elde ederek bir grup üyesi olup yeni bir kimlik geliştirir.’dedi.

Sıfır Atık ve Çevre Bilinci

Okul Müdiresi Serpil PULLUKCU: ‘ Proje kapsamında okulumuzda ambalaj atığı toplama konteyneri, atık pil toplama makinesi, kızartmalık atık yağ toplama makinesi ve evsel atıklardan gübre elde etmek amacıyla bahçe tipi kompost üniteleri kurulacak. Çevre sorunların en aza indirilmesi ve geleceğin yetişkinleri öğrencilere geri dönüşümün yanı sıra çevre bilinci aşılamak amacıyla hayata geçirilecek uygulamanın ilerleyen aşamasında okulda bulunan çöp konteynerin kaldırılarak ‘ sıfır atık’ hedefine varılması öngörülüyoruz.’’ dedi.

‘‘Albaş Orman Fidanlığı’’ Yükselecek

Eko-okul proje kapsamında öğrenciler tarafından ekim ayı içerisinde ‘‘Albaş Prestij Koruluğu’’ oluşturularak fidan dikimi gerçekleştirilecek. Okul müdür yardımcısı Emine GÜRLEYÜK, ‘‘Küçük yaşlardan itibaren çocuklara ağaç, orman ve doğa sevgisinin aşılanması gerekiyor. Bu yüzden gerçekleştirdiğimiz fidan dikimi projesi, öğrencilerimize çevre bilincini aşılama anlamında gerçekten çok anlamlı. Okulumuz akademik başarılarının yanında toplumsal sorumluluklarla çevre duyarlılığı kazanana bireyler yetiştiriyor’’ dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.