Hem nalına vurdu, hem mıhına

MHP İlçe Başkanı Yurdadoğ Mutlu, gündeme bomba gibi oturacak açıklamalarda bulundu. Belediyenin bir yılını değerlendiren Mutlu, hem nalına vurdu hem de mıhına… Torbalı’yı yönetmenin vizyon meselesi olduğunu belirten başarılı ilçe başkanı, Adnan Yaşar Görmez’in Torbalı’yı yönetecek bir kadroya sahip olmadığını söyledi

Kayahan Kazıcı: Belediyenin bir yılı doldu, şu ana kadar ki yönetimden sizce Torbalı halkı memnun mu?

Yurdadoğ Mutlu: Torbalı halkına bunu sormak gerekiyor. Bizler vatandaşlar ile yaptığımız görüşmelerde iktidar partisinin gücünü arkasına alan mevcut belediyenin göze görünür bir iş yaptığını ne gördük nede duyduk. İsmail Uygur’dan kalan reklam tabelalarının üzerindeki afişlerin değişmesinden başka bir hizmetleri olmadı.

“SUÇLU ARAMAK YERİNE, ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ”

Kayahan Kazıcı: İZBAN köprüleri yapılırken en fazla karşı çıkan isim sizdiniz. O dönem ne CHP ne de AK Parti size destek vermedi. Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Şoförler Odası ile beraber bir sivil inisiyatif oluşturup protestolar yaptınız. O dönem susan belediye başkanı Adnan Yaşar Görmez, şu an sizin gibi düşündüğünü söylüyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz.

Yurdadoğ Mutlu: Bu konuda suçlu aramak yerine çözüm üretmeyi tercih ediyorum. Fakat ne Sayın Uygur’dan nede Sayın Görmez’den bu konuda samimi ve gerçekçi açıklamalar gelmemesi bizleri düşündürüyor. Kişilerin hata yaptıklarını kabul etmesi ve bunların telafisi noktasında taşın altına ellerini koymalarını bekliyoruz. Sayın Metin Şimşek beyefendinin İZBAN hattı ve üst geçitler konusunda ki çalışmalarını takdir ile karşılıyoruz ve destekliyoruz. Torbalı için kendini sorumlu hisseden herkesin desteklerini bekliyoruz.

“TORBALI’NIN EN DEĞERLİ ARAZİSİ TOKİ’YE VERİLDİ”

Kayahan Kazıcı: Hastane yapılması için TOKİ’ye sağlık meslek lisesinin bulunduğu 30 dönümlük arsa verildi. Bu hastanenin yapımında hükümetin yâda belediyenin bir payı var mı sizce?

Yurdadoğ Mutlu: Sağlık bakanlığının yapması gereken bir yatırımın Torbalı’nın en değerli arazisinin TOKİ’ye verilmesi sureti ile büyük bir başarıymış gibi gösterilmesi beni gerçekten rahatsız etmektedir. Hastane inşaatının çevresinde bulunan tabelaların bakan resimleri ile süslenmesinin de etik bir davranış olmadığını düşünüyorum. Evet, hastanenin yapımında belediyenin 30 dönümlük araziyi TOKİ’ye peşkeş çekmesinde önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum.

“BELEDİYEDE KİMİN NE YAPTIĞI BELLİ DEĞİL”

Kayahan Kazıcı: Torbalı Belediyesinin personel sayısı en az bir buçuk kat arttı. Sizce belediye işe alımlarda adaletli davranıyor mu? Yoksa sadece kendi partililerini iş sahibi mi yapıyor?

Yurdadoğ Mutlu: 30 Mart seçimlerinde en büyük vaatleri belediyeyi bir istihdam alanına dönüştürecekleriydi. Ve bu konuda oldukça başarılı olduklarını düşünüyorum. Belediye kimin ne yaptığının belli olmadığı, seçimde iş vaatleri ile kandırdıkları vatandaşları depolana alanına döndü. Kendilerini Şehrül Emin ilan eden Sayın Adnan Yaşar Görmez’in halkın kendine emanet ettiği belediyeyi AKP’nin çiftliğine çevirdiğini tüm Torbalı halkı öğrendi. Biz 30 Mart öncesi belediyeye Uygur’un çiftliği diyorduk. Çiftlik el değiştirerek Görmez’in çiftliği haline büründü. Allah bizi bir an önce bu zihniyetten kurtarsın.

“BELEDİYEYİ YÖNETECEK KADROYA SAHİP DEĞİL”

Kayahan Kazıcı: Görmez, koltuğunda bir yılını doldurdu ve bu bir yılı planlama ve proje ile geçirdiğini söylüyor. Adnan Yaşar Görmez de belediye başkanı olacağına inanmıyordu yorumları yapılıyor. Siz buna katılıyor musunuz?

Yurdadoğ Mutlu: Biz Sayın Görmez’in plan ve projesi olmadığını bildiğimiz gibi belediyeyi yönetecek bir kadroya da sahip olmadığını biliyorduk. Evet 30 Mart seçimlerinden önce birkaç kez adaylıktan istifa etmeyi düşündüğünü de duymuştuk. Şu anda mevcut belediye günü kurtarma çabasına düşmüş bir haldedir.

Kayahan Kazıcı: AK Partili belediye hükümet yatırımı getireceğini söylüyordu. Sizce Torbalı hükümetten hak ettiği payı yeterince alıyor mu?

Yurdadoğ Mutlu: Vergi beyanında 5., tahsilatında 1. Olan ilçemizin yıllardır hak ettiği yatırımları alamadığını düşünüyorum. İktidar desteği ile belediyecilik yapacağını vaat eden Sayın Görmez’in de bu güne kadar bunu başarabildiğini söylememiz imkânsız. Yıllardır AKP’nin içinde olan ve çeşitli kademelerde görev alan Sayın Atilla Kaya’yı 8. sıradan milletvekili adayı olarak belirleyen AKP’nin Torbalı’ya ne kadar değer verdiğinin ispatıdır.

TORBALI’NIN EN BÜYÜK SORUNU

Kayahan Kazıcı: Torbalı’daki en büyük sorun sizce ne? Bozuk yollar, şehir içi trafik, imar, İZBAN köprüleri, eğitim sorunları, okul yetersizliği, belediye yetersizliği mi?

Yurdadoğ Mutlu: Aslında bu soruya şu şekilde cevap vermek istiyorum; Deveye sormuşlar neren eğri, deve cevap vermiş nerem doğru ki. Soruda belirtildiği üzere yukarıda bulunan sorunların tamamı ilçemizin önde gelen sorunları. En başında yönetim anlayışında ki aksaklıklar, bu sorunları çözümsüzlüğü itmektedir. Aynı zamanda sorunlar hızla büyüyen Torbalı’nın daha yaşanmaz bir hale bürünmesine sebep vermektedir. Günü kurtarma çabası ile değil uzun vadeli planlarla ancak bu sorunlar çözülebilir. Bunlarda ancak misyon ve vizyonu olan kadrolar ile çözülebileceğini düşünüyorum.

Kayahan Kazıcı: Ertuğrul Mahallesi’nin göbeğinde SGK’ya arsa verildi. Burası yeşil alan, otopark yâda çocuk oyun parkı yapılamaz mıydı? Sizce belediyenin SGK’ya arsa vermesi doğru bir karar mı?

Yurdadoğ Mutlu: Kurumlar arası bu tip takaslar eğer ki ihtiyaç varsa mümkün olabilir. Fakat mevzu bahis arsanın SGK binası olabilecek bir arsa olduğunu düşünmüyoruz. Mevzu meclis gündemine geldiğinde de bu öneriye karşı çıkmıştık. Torbalı’nın şu anda en ciddi sorunlardan biri otopark problemi. O bölgeye de çocuk oyun parkı yakın bir mesafede. Bu alanın otopark alanı olarak kullanılması gerekirdi. Hatta yer altı otoparkı bile yapılabilirdi. Bu uygulama ile bölgede hâkim olan otopark problemi bir nebze de olsa hafifletilebilirdi.

“MHP OLARAK TAKİPÇİSİYİZ”

Kayahan Kazıcı: Ayrancılar’da iki ay önce toplam 334 dönüm olmak üzere 30’dan fazla yerin satışı için belediye meclisinden karar geçti. Siz bu satış kararına ne diyeceksiniz?

Yurdadoğ Mutlu: Ayrancılar bölgesinde bulunan bu alanların satışı şu an için söz konusu değildir. Bu arazilerin 24 Nisan’da kiralanması ile ilgili ihale yapılacağını biliyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun takipçisiyiz.

Kayahan Kazıcı: Sizce bu belediye yönetimi Torbalı’ya mı fayda sağlıyor, yoksa sadece kendi çevresine mi?

Yurdadoğ Mutlu: Şu ana kadar Torbalı’ya ciddi bir fayda sağladığını düşündürecek bir hizmetleri olmadı. Fakat çevresine fayda sağlaması noktasında en az CHP belediyesi kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim. AKP’ye yıllarca destek veren kişilerin gazetelerde ve sosyal medya üzerinden yayınlamış oldukları yazılar ile AKP’nin nasıl bir çıkar birlikteliği üzerine kurulduğu, verilen sözlerin tutulmaması noktasında nasıl bir dağılma sürecine girdiğini hep birlikte görmekteyiz. İnancı ve ilkeleri olmayan toplama siyasi oluşumlar, menfaatler ve çıkarlar örtüşmediğinde bu hallere düşmektedirler.

“HALİT DALGIÇ’IN ARKASINDAYIZ”

Kayahan Kazıcı: MHP tarihinde ilk defa Torbalı’dan milletvekili adayı çıkardı. Buradaki en büyük pay hiç şüphesiz size ait. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Yurdadoğ Mutlu: Ben ve ekip arkadaşlarım partimizin başarılı olması için gece gündüz demeden çalışmaktayız. Çalışmalarımızın karşılığını 30 Mart yerel seçimleri sonrasında 3 meclis üyesi ile kısmen de olsa aldığımıza inanıyorum. Akabinde genç bir kardeşimizin, bizlere ve partimize olan inancı ve güveni noktasında bende varım diyerek milletvekili adayı olması tüm partililerimiz gibi beni de oldukça mutlu etti. Ben ve teşkilatım sonuna kadar adayımızın destekçisiyiz. 7 Haziran’da ilçemizin ve ülkemizin parlayan yıldızı halkımızın teveccühü ile Milliyetçi Hareket Partisi olacaktır.

“KİMSENİN ARKA BAHÇESİ OLMAYIZ”

Kayahan Kazıcı: MHP’nin oy patlaması yaşamasının AK Parti’ye yaradığı ve AK Parti’nin MHP sayesinde seçim kazandığı konuşuluyor. Sizin bu konudaki yorumunuz ne?

Yurdadoğ Mutlu: 2014 yerel seçimlerinde hedefimiz Torbalı Belediyesi’nde üç hilali dalgalandırmaktı. Fakat 2009 yerel seçimlerinde oyumuzun çok düşük olması ve bir dönem parti içerisinde görev almış bazı şahısların, diğer partilere çalışmış olması itibari ile hedefimize ulaşamadık. Sonuç itibari ile Torbalı Belediyesi’ni AKP’nin veya CHP’nin kazanmış olmasının bizim için bir önemi yoktur. Önemli olan MHP’nin kazanamamış olmasıdır. Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir partinin çıkar ve menfaatlerine çalışmayacaktır. Bizi arka bahçeleri olarak lanse etmeye çalışanlara en güzel cevabı 30 Mart’ta verdiğimizi düşünüyorum. Kaybetmişliklerine bahane arayanların bunu kendi içlerinde aramalarının daha uygun olacağını düşünüyorum.

“HER KARDEŞİMİZE KAPIMIZ AÇIK”

Kayahan Kazıcı: MHP İlçe kongresinde neler yaşandı? Şeref Çakıcıoğlu, Ertan Ün gibi isimlerle aranızda her hangi bir problem var mı? Parti içinde size karşı hep bir muhalif kanat var, MHP kendi içinde birliği sağlayamaz mı?

Yurdadoğ Mutlu: Geçmişi kurcalamanın geleceğe bir faydası olacağını düşünmüyorum. Kongre süreci yaşandı ve bitti. Şu anda önümüzde ülkenin demokrasi tarihinde en önemli seçimi olduğuna inandığımız 7 Haziran seçimleri var. Bu konular 24 Ocak günü benim için kapanmıştır. Halis duyguları ile partimize hizmet etmek isteyen her kardeşimize kapımız açıktır. Bulunduğum makam itibari ile partili partisiz herkese kucak açmak durumundayım. Kongreden dolayı da kimseye bir kırgınlığım yoktur.

“KÜÇÜK BÜTÇELERLE, BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK”

Kayahan Kazıcı: Seçim döneminden partinin ve şahsınızın bazı borçlarının kaldığı konuşuluyor. Bu konuda söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yurdadoğ Mutlu: Ben bir ticaret adamıyım ve borcu olmayan ticaret adamı olmadığını düşünmüyorum. Kişisel borçlarım ve alacaklarım sadece beni ilgilendirir. Yerel seçim ve kongre sürecinde beni yıpratmak amacı ile bazı mesnetsiz dedikodular yapıldığını duydum. Ancak bunlar davasına inanan bir Milliyetçiyi yolundan döndürmeye yetmez. Partimi ve makamımı kullanarak bir çıkar ilişkisine hiçbir zaman girmedim. Hakkımda konuşanlar önce kendi pisliklerini temizlesinler, daha sonra benimle ilgilensinler. Partimizin bazı borçları bulunuyordu. Bunları da zaman içerisinde parti yönetimi ile kapattık. Malum arkamızda iktidar ve belediye gücü olmadığı için küçük bütçeler ile büyük işler başardığımıza inanıyorum.

“DEDİKODUYLA BİR YERE VARILMAZ”

Kayahan Kazıcı: Adnan Yaşar Görmez her seferinde belediyenin borcunun olduğunu ve borç ödediğini söylüyor. Ancak nereye ne kadar borcunun olduğunu bir türlü açıklayamadı. Siz belediyenin borcunun olduğuna inanıyor musunuz?

Yurdadoğ Mutlu: Adnan beyin belediye borçları ile ilgili yaptığı açıklamalarını daha net hale getirmesi gerektiğini düşünüyorum. 2004 yılından 2014 yılına kadar 10 yıl meclisinde bulunduğu Torbalı Belediyesi’nin ne durumda olduğunu bilmiyormuş gibi davranmasını samimi bulmuyorum. Geçmiş dönemde yapılan bir hırsızlık ve yolsuzluk var ise bunu ortaya çıkartmak Sayın Adnan Yaşar Görmez’in sorumlukları arasındadır. Çeşitli dedikodular çıkartarak bir yere varabileceklerini düşünmüyorum.

“GÖRMEZ, SLOGANINDA SÖYLEMİŞTİ”

Yurdadoğ Mutlu: Yerel seçim sürecinde Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Torbalı halkına “5 Dakika düşün, 5 yıl kaybetme” demişti. O sloganın ne anlama geldiğini o zaman anlayamadık ama şimdi gördük. Torbalı, 5 yılını kaybetti

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.