ACİL BOŞALDI

Acil servislerdeki durumu acil olmayan hastalardan katkı payı ücreti alınmaya başlayınca tıklım tıklım dolan Torbalı Devlet Hastanesi acil servis koridorları boşaldı

Acil servislerdeki durumu acil olmayan hastalardan katkı payı ücreti alınmaya başlayınca tıklım tıklım dolan Torbalı Devlet Hastanesi acil servis koridorları boşaldı

ÜCRET GELDİ ACİL BİTTİ

SAĞLIK Bakanlığı’nın acil servislere başvuranların yüzde 70’inin acil olmadığının tespit etmesi sonucu hastaların aciliyet durumunu kırmızı, sarı, yeşil olarak gruplara ayırmasının ardından yapılan düzenleme acil servislere nefes aldırdı. Daha önceden grip olan veya başı ağrıyanların akın edip tıklım tıklım doldurduğu acil servislerde durumu acil olmayan bu hastalardan da ücret alınmaya başlandı. Durumu acil olmayan hastalardan katkı payı ücretinin alınmasıyla Torbalı Devlet Hastanesi acil servis koridorları boşaldı.

“TEDAVİLERİ ÜCRETLİ YAPILACAK”

TEDAVİ için acil servislere başvuran bütün hastalar muayene edilecek ve durumu ağır olmayanlardan ücret talep edilecek. Önceki gün başlayan bu uygulamayla acil servislerde sadece durumu ağır olan hastaların tedavi olması hedefleniyor. Yapılan düzenlemeyle ilgili bir değerlendirme de bulunan Torbalı Devlet Hastanesi Başhekimi Şenol Topçu, “Bundan böyle artık kusmanın bile bir derecesi olacak. Her kusan kişi acil vaka sayılmayacak, tedavisi yapılacak ama para talep edilecek. Acil servislerin gerçekten acil hastalara hizmet vermesi gerekiyor. Yeni genelge ile acil hastalar yani yeşil grubuna giren kişilerin de acil servislerde tedavileri yapılacak fakat bu hastalardan ücret talep edilecek” dedi.

“HİZMET KALİTESİ ARTACAK”

ACİL servis bölümlerinde başlayan katkı payı ücreti ile Torbalı Devlet Hastanesi acil servis koridorlarında büyük bir boşluk göze çarpıyor. Hastanenin acil servisinde Ocak ayında 16 bin, Şubat ayında 12 bin ve Mart ayında 14 bin hasta muayene edilirken yeni yasayla bu sayının düşmesi bekleniyor. Şenol Topçu, “Yeni düzenlemeyle acil servisler hizmet kalitesini artıracak. Vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilebilecek. Acil servislere gidenlerin yüzde 70’i aslında acil vaka değil. Bu servislerin böyle bir çalışma düzeni içinde gerçekten acil vakalara ne kadar hizmet verebildiğini bir düşünün. Acil servislerde tedavi olup durumu ağır olmayan vatandaşlar parayı ya ilaç alırken ya da emekliyse maaşlarından ödeyecekler” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.