ABDÜLHAMİT'İN MİRASI TORBALI'DA SATILIYOR

ABDÜLHAMİT'İN MİRASI TORBALI'DA SATILIYOR

Sultan ikinci Abdülhamid'e 135 yıl önce İspanya'dan hediye gönderilen özel ağaçlardan olan Mantar Meşesi Torbalı'da satılıyor. İlk etapta 25 bin fidanla başlayan çalışmalarda bugüne kadar Torbalı'da üretilen 235 bin mantar meşesi fidanı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde toprakla buluşturuldu

OSMANLI Padişahı Sultan ikinci Abdülhamid'e 135 yıl önce İspanya'dan hediye gönderilen "mantar meşesi", kabuğunun hafifliği, soğuğa ve sıcağa dayanıklılığı, yanmaması gibi özellikleri nedeniyle birçok sektörde "stratejik ürün" olarak kullanılıyor. Padişah tarafından Torbalı'da diktirilen fidandan elde edilen tohumlardan, bugüne kadar 235 bin fidan üretimi gerçekleştirildi. Orman Fidanlığı yetkilileri, 1879 yılında İspanya Kralı tarafından Sultan ikinci Abdülhamid'e 6 mantar meşesi fidanı gönderildiğini, bunlardan 4'ünün İstanbul'da saray çevresine, diğer ikisinin o dönem sarayın çiftliği olan Torbalı'ya gönderildiğini anlattı.

TORBALI TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ

TORBALI'DA PTT binasının önündeki ağacın o dönem gönderilen ve çiftliğin kâhyasının diktiği 2 ağaçtan biri olduğunu, diğerinin zamanla kuruduğunu belirten yetkililer, postane önündeki ağacın 1975'te tespit edildiğini ve ağaçtan toplanan tohumlardan fidan üretilmesinin başarıldığını söyledi.   Kabuğundan elde edilen contanın, birçok iş kolunda kullanılmasıyla stratejik öneme sahip mantar meşesi, Torbalı fidanlığında 1975 yılından bu yana yetiştiriliyor. İlk etapta 25 bin fidanla başlayan çalışmalarda bugüne kadar 235 bin mantar meşesi fidanı Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde toprakla buluşturuldu. Ayrıca ilçedeki tohum rezervi ve üretilen ağaçlar Türkiye'nin en büyüğü. Diğer yandan bu bitkiye verilen önemin artması durumunda Torbalı'nın ağacın orjinal menşei olan Portekiz ve Cezayir ile yarışabileceği söyleniyor. 

BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

KABUĞUNUN hafifliği, soğuğa ve sıcağa dayanıklılığı, yanmaması gibi özelliklerin mantar meşesinin birçok sektörde tercih edilmesini sağladığını belirten Orman Fidanlığı yetkilileri "Mantar meşesi, özellikle astronotların kıyafetlerinde, kozmik odaların ses ve ısı yalıtımında, otomotiv motorlarındaki contanın yapımında kullanılıyor. İlaç ve gemi sanayisinde, şarap şişelerinin tapalarında, köprü ayaklarında ve demiryollarında titreşim emici malzeme olarak değerlendiriliyor" dedi.

BÜYÜK GELİR KAYNAĞI

ORTALAMA 250 yıl ömrü olan ağaçlardan, 9-10 yılda bir ağaç başına 70 kilo kabuk elde edilebileceğini ve kilosunun yurt dışında 200-300 avrodan alıcı bulduğuna dikkati çeken yetkililer, Portekiz, İspanya, Cezayir gibi az sayıda ülkede yetiştirilen mantar meşesinin, özellikle İspanya ve Portekiz ekonomisinde büyük önemi olduğuna dikkati çekti. Dünyada yılda ortalama 295 bin ton mantar meşesi kabuğu üretimi yapıldığını, iklimi üretime uygun olan Türkiye'nin de bu piyasaya katılması gerektiğini söyledi. KEMAL COŞAR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.